Rodina

Rodičům pomáhají nejrůznější projekty. Znáte je?

Není vždy lehké najít zaměstnání. Do skupiny nejvíc ohrožené nezaměstnaností patří především rodiče malých dětí. Zvláště matky po rodičovské dovolené mají často problém sehnat práci. Ale existují projekty, které ženám i mužům s dětmi pomáhají uplatnit se na trhu práce.

Jedním z těchto projektů byl projekt Miniškolka při KCR, který za podpory Evropského sociálního fondu realizovalo Krušnohorské centrum pro rodinu a sociální péči, o. s. (KCR) v letech 2009 až 2011. To pomáhalo rodičům malých dětí, aby snadněji sehnali práci.

V praxi to probíhalo tak, že například po dobu pracovního pohovoru nebo vyhledávání zaměstnání na internetu se realizátoři projektu postarali o děti, a to za symbolický poplatek, který si mohly dovolit i sociálně slabé rodiny či samoživitelé/ky. Zároveň těm, kteří doma neměli počítač, nabízeli možnost vypracovat životopis či vyřídit e-mailovou korespondenci se zaměstnavateli v internetovém koutku zdarma.

mini

Miniškolka při KCR

Děti nejsou důvodem k nezaměstnanosti

Miniškolka při KCR nenahrazovala mateřskou školu, pouze rodičům umožnila svěřit dítě do odborné péče (zdravotního a pedagogického pracovníka), zatímco si hledali zaměstnání nebo se připravovali na návrat do práce.

„Klientům jsme dále nabízeli přednášky a semináře ke zlepšení šance na uplatnění na trhu práce. Naučili se například, jak napsat životopis, dozvěděli se, jak nejlépe sladit rodinný a pracovní život, a probrali jsme s nimi i to, jaké zaměstnání je pro ně, na základě jejich možností, schopností a požadavků, nejvhodnější,“ uzavírají výčet aktivit centra jeho provozovatelé.

Školky na pracovišti

Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím evropských peněz podpořilo i zřizování školek na pracovišti.

linet

Firemní školka LINET

Nabízenou možnost využila i společnost LINET, která v červenci 2009 otevřela svou vlastní firemní školku. „V předběžném průzkumu jsme zjistili, že 87 % zaměstnanců má o zmíněný benefit zájem a hodlá své dítě do firemní školky umístit,“ uvedla Vladimíra Michnová, personální ředitelka LINETu.linet

Do předškolního zařízení s celodenním provozem, které se nacházelo přímo v areálu firmy, se vešlo až 41 dětí ve věku od 2 do 6 let. Využít jeho služby mohli nejen zaměstnanci, ale i lidé z okolí Slaného. „Cílem projektu bylo vytvořit podmínky pro soulad rodinného a pracovního života zaměstnanců ve společnosti LINET,“ dodávají jeho autoři.

Více o projektech najdete zde:

   
22.11.2013 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] helmar [*]

    Mně příjde legrační, že se objevilo "něco nového a zajímavého". Ale lidičky - tohle tu za našich mladých let bylo! Existovaly "fabrické školky". Maminky přivezly dětičky s sebou do práce a tam je předaly do školky. Po práci si je zase vyzvedly a jely společně domů. Jenomže pak se továrny zavíraly, děti se nerodily nebo spíš málo, jesle a školky se zavíraly a najednou se zjistí, že je ve školkách málo míst? No, doufejme, že se někomu rozsvítilo v hlavě a mít dítě nebude hendikep /nebo chcete-li handicap/. Všem mladým maminkám držím pěsti /= štěstí/, ať je co nejméně problémů při návratu do zaměstnání.

    superkarma: 1 22.11.2013, 14:03:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme