Rodina

Rodičovské starosti s humorem a láskou

 

"Bude lékařem. Bude vynálezcem. Bude královnou krásy. (Opět vyberte podle chuti) Je to zaručeně chlapeček. Je to zaručeně holčička. Jen když se narodí zdravé, pak už si budeme vědět rady." Tohle se dočtete v jedné z prvních kapitol útlé knížky„To první & to druhé dítě“spisovatelky a scenáristky Martiny Drijverové. Jak už ukázka napovídá, nese se ve  svižném tempu a díky rozdělení do jednotlivých kapitol můžete začít číst, kde se vám zlíbí. To znamená od problému, s kterým se momentálně potýkáte. Názvy jednotlivých kapitolek mnohé napovídají: Vzteky a vzdory, Výchova rodičů, Sourozenci apod.

Martina Drijverová nemá ambice suplovat odbornou literaturu z oblasti psychologie či pediatrie. Představuje pro čtenáře takové kamarádské popovídání o tom, jak si vedou obyčejné maminky a tatínkové v jiných domácnostech. Její knížka je vlastně vtipná kamarádka, která ale někdy přispěje lepší radou než renomovaný dětský psycholog. Na rozdíl od zmiňované přítelkyně ji ovšem máte stále po ruce. 

 „To první & to druhé dítě“ se výborně čte, ostatně není to autorčina prvotina. Martina Drijverová studovala na pražské FAMU a pařížské Sorbonně,  z jejího  pera pocházejí mnohé televizní a rozhlasové pohádky a večerníčky. Sympatické na této knížce je i to, že je takovým veselým rychloprůvodcem od narození až po starosti s odrostlejšími ratolestmi.

Dočtete se o starostech ryze miminkovských „Záznamy o krmení, které předložíte k nahlédnutí dětskému lékaři, představují opět jeden z důvodů k zoufalství. Příklad: vypité množství se jasně liší: 65-70-50-50 – panebože, proč?". Ale i o problémech s odrostlejšími potomky: „Svět je plný záhad. Nedlouho po začátku školní docházky se v životě našich dětí objeví skupina záhadných bytostí, nazývaných „Voni“. …Pokusila jsem se vypátrat, kdo do společenství Vonů patří – Jarda, Klárka, Petr? Nedopídila jsem se.“

Martina Drijverová se prostě se sympatickým nadhledem a humorem pokusila sepsat průvodce starostmi obyčejného rodiče a zároveň se neváhala podělit o vlastní rodičovské výhry a prohry. Jak se jí to povedlo, můžete posoudit sami. A na co bychom ale rozhodně při práci s našimi dětmi neměli zapomenout? “Ve výchově všichni natropíme spoustu chyb, ale myslím, že naše děti nám je odpustí, když budou vědět, že je máme rádi. Charlie Chaplin vzpomíná, jak běžel dát pusu mamince a sousedka ji varovala: „Nelíbejte ho, paní Chaplinová, je tak špinavý!“ A matka se zasmála: „Já ho mám ráda i s tou špínou!“  

Všechny ukázky jsou z knihy: Martina Drijverová: „To první & to druhé dítě“

 
   
06.09.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. [5] Januše [*]

  článek mě zaujal a myslím, že si odpoledne půjdu knížku koupit

  superkarma: 0 06.09.2005, 11:20:50
 2. avatar
  [4] Žábina [*]

  taky jí mám doma už dlouho, je to opravdu pěkná knížka

  superkarma: 0 06.09.2005, 10:27:28
 3. avatar
  [3] ad.astra [*]

  jajulka: že půjčené knížky ted zásadně eviduju s plnou adresou je důvod ten, že jsem tímto způsobem taky přišla o pár vzácných (pro mě) kousků. Navíc mám v každé knížce už i razítko se svou adresou, kdyby náhodou dotyčný(á) nevěděl, kde se mu ta knížka v jeho knihovně vzala - leč asi marně
  Jinak tuto knížku nemám, asi si ji půjčím v knihovně, ale zase mám 3 skvělé kousky 1.Prevítem snadno a rychle 2. Kdo to tady chodí 3. Další prevít, jen to né (všechny od Simona Bretta) moc doporučuju a nejen maminkám, ale i babičkám malých (prevítů)

  superkarma: 0 06.09.2005, 09:37:30
 4. avatar
  [2] jajulka [*]

  taky jsem ji měla doma,moc se mi líbila,ale pak jsem ji já pitomec někomu půjčila....a nemám nic

  superkarma: 0 06.09.2005, 08:58:35
 5. avatar
  [1] sharonka [*]

  Mám tu knížku doma už delší dobu, myslím, že mi ji koupila mamka. Vážně jsem se pobavila, protože je to všechno ze života.

  superkarma: 0 06.09.2005, 08:06:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme