Matkou dítěte je rodička, i když oplozené vajíčko pochází od jiných dárců. Alespoň to tvrdí občanský zákon, který má vláda projednat v prosinci. Rodičce přisuzuje mateřství, i když matkou dítěte vlastně není. Lékařská etika dodnes nemá v této otázce jasno.

Zatímco otcem zůstává muž, z jehož spermií dítě vzešlo, matkou se stává ta žena, která plod odnosila, ačkoliv dárcem oplozeného vajíčka byl někdo jiný.

„Ze zdravotního hlediska je to v podstatě jedno. Vnímám to tak, že navrhovatelé řešili praktický problém, který má mimo jiné zamezit obchodování s těhotenstvím. Jako námět pro konferenci na téma lékařské etiky si to ale dovedu představit,“ uvedl pro MF Dnes mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podle ministerstva spravedlnosti původ genetické látky, která byla základem početí, není rozhodující pro určení mateřství. Nový občanský zákoník se také zabývá otázkou otcovství. Bude-li dítě počato cestou umělého oplodnění, otcem se stává partner rodičky, který dal k oplodnění souhlas.

U dětí narozených v manželství se za otce automaticky považuje manžel matky. Popřít otcovství může muž, ať už manžel nebo partner, který vydal souhlas k umělému oplodnění, do šesti měsíců po porodu. Po uplynutí této lhůty může ve výjimečných případech muž podat návrh na popření otcovství prostřednictvím nejvyššího státního zástupce.

Kdo by měl být považován za matku podle vás?

Reklama