.

Rodiče utratí více peněz za alkohol a cigarety, než za sport svých dětí

Novinky

Rodiče utratí více peněz za alkohol a cigarety, než za sport svých dětí

Najít v rodinném rozpočtu peníze na sport potomků je někdy složité. O to víc v případě, že mají rodiče jiné priority. Podle průzkumu za pohyb svých dětí české domácnosti v průměru utratí mnohem méně, než za alkohol a cigarety.

V průměru české rodiny vydávají na sport dětí 624 Kč měsíčně. Kam jdou jejich ostatní peníze?

 • Největší výdaje jsou za bydlení a potraviny - přes 6 000 Kč.
 • Za alkohol zaplatí české rodiny s dětmi 380 Kč a za cigarety pak 440 Kč měsíčně, což je v součtu více než za dětské sportovní aktivity.
 • Přes 3 % rodinného rozpočtu utratí za sport dětí 25 % českých rodin, nad 5 % pak desetina.

vydaje

Zdroj: Průzkum společnosti Sazka zpracovala agentura NMS Research.

„Pětina rodin i kvůli financím raději nedává na sportovní aktivity svých potomků ani korunu. Obavy, že sport vyžaduje spoustu peněz, jsou velmi často přehnané a zbytečné. Kolikrát stačí si jen zjistit více informací,“ vysvětluje Veronika Marková, tisková mluvčí Sazky a doplňuje: „Navíc i v případech, kdy si rodiny skutečně nemohou sport dovolit, existují způsoby, jak prostředky získat. V Sazce například ve spolupráci s Českou Olympijskou nadací dlouhodobě podporujeme ve sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin.“

Ceny sportů rodiče většinou neznají

Při dotazování rodičů na orientační rozsah cen jednotlivých sportů více než třetina z nich odpověděla, že nemá vůbec tušení. Další značná část při svých odhadech uvedla částky několikanásobně vyšší, než jaká je skutečnost. Správný odhad má v drtivé většině případů jen čtvrtina rodičů.

Názorným příkladem může být jedna z nejlevnějších aktivit – atletika. Sport, jehož roční náklady se pohybují okolo 4 000 Kč. Více než třetina odpovídajících vůbec cenu tohoto základního sportu nedokáže odhadnout. Bezmála 20 % dotázaných si myslí, že atletika stojí ročně mezi 10 – 15 000 Kč a dalších 20 % dokonce uvádí náklady přes 15 000 Kč.

bruslevel

Zdroj foto: Shutterstock

Na stránkách Sportvokoli.cz jsou k dispozici přehledné tabulky, kde najdete soupis oblečení a nutné výbavy ke každému sportu, a také orientační výši příspěvků. Důležitým aspektem pro volbu aktivity je i její časová náročnost. I na to web pamatuje a nabízí předpokládané množství tréninkových hodin včetně pravidelných soustředění.

   
25.08.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] tortora [*]

  Lulllushka — #4Sml22Sml22nejde jen o samotný sport,ale všechno okolo,celá rodina se musí přizpůsobit,tréninky jim často začínají ve 14 hod a jak to rodiče mají dělat?ono se to hezky napíše podle nějaké statistiky,ale realita je trošku někde mimo,vím o čem píšu....

  superkarma: 2 26.08.2016, 11:13:47
 2. [5] Lulllushka [*]

  Lulllushka — #4 Pardon zaplatili, už nemůžu opravit

  superkarma: 0 25.08.2016, 22:01:06
 3. [4] Lulllushka [*]

  Napadlo třeba někoho, že rodiče by i rádi zaplatily (byť i nákladnější) kroužek, ale že je třeba dost velký problém na ten kroužek dítě dopravit? Když u rodičů je jejich pracovní doba cca 6 měsíců v roce nevyzpytatelná. A posílat např. prvňáka autobusem do města samotného?Sml28

  1. na komentář reaguje Lulllushka — #5
  2. na komentář reaguje tortora — #6
  superkarma: 3 25.08.2016, 21:59:42
 4. [3] Rikina [*]

  Přece se nemusí hned dělat sport na "vrcholové" úrovni, a se špičkovým vybavením. Sml80 Na spoustu běžných sportovních aktivit stačí mít tepláky a tenisky, nebo jiné sportovní boty. Míč taky nestojí majlant. Nebo švihadlo. Sml57 Jasně že když chce mít někdo doma druhého Jágra, tak je to drahé, už malí hokejisti potřebují výbavu a platit příspěvky oddílu. Ale jít si s děckama začutat, nebo je vzít na výlet, to nic nestojí, jen čas a námahu rodičů. Sml80

  superkarma: 1 25.08.2016, 21:41:48
 5. avatar
  [2] chanahd [*]

  Tak za nás ani moc sportovních kroužků nebylo. Ale lítali jsme venku i tak. Hlavně kolem byla fůra hrišť, kde se dalo něco hrát. Konkrétně v našem městě se nedostanete na jediné hřiště, pokud nejste členem kdo ví čeho. Prostě normální dítě, že by si jen tak s kamarády mohlo jít třeba zahrát fotbal, to je sci-fi. To už musí chodit na kroužek, chodit na tréninky, na zápasy... a to už fůra dětí nechce. To už není radost, ale povinnost. Ale pro ty, co by si chtěli zasportovat jen tak, pro ty jsou tu hřiště uzavřená.

  A opravdu ne každé dítě touží chodit na sportovní kroužky.

  superkarma: 3 25.08.2016, 21:20:13
 6. [1] iřka [*]

  To je hodně smutný. Sml15

  superkarma: 0 25.08.2016, 21:03:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme