.

„Rodiče přítele mě nepřijali. Prý jsem kariéristická potvora a byl by se mnou nešťastný. Náš vztah to zničilo,“ přiznává Dana

Vztahy

„Rodiče přítele mě nepřijali. Prý jsem kariéristická potvora a byl by se mnou nešťastný. Náš vztah to zničilo,“ přiznává Dana

Mnozí muži sní o krásné a hodné manželce. Pokud by vedle toho byla ještě samostatná, uměla dobře uvařit a postarat se o příjemné zázemí, byl by to ideál. Pro někoho je však toto všechno nepřekonatelnou překážkou pro vážný vztah a manželství.

S Danou (28) se život příliš nemazlil. Když měla třináct let, odešla její matka od rodiny a děvče se muselo naučit vařit, uklízet i vést celou domácnost. Přesto dokázala s výbornými výsledky vystudovat i univerzitu. Po absolvování zahraniční stáže po ní s radostí sáhla nadnárodní společnost a nabídla jí významnou manažerskou pozici. V té době se seznámila s Alešem (29). „Potkávali jsme se v posilovně a zjistili, že máme i další společný zájem – historii. Aleš mne pozval na nedělní výlet na Karlštejn. Byl příjemný společník, nebyl dotěrný a bylo mi s ním opravdu hezky, “ líčí Dana začátek jejich vztahu.

žena

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Navzdory rozdílům ve vzdělání, životních zkušenostech i výchově si rozuměli a jejich vztah plynul pohodově a bez mráčků. „Nevadilo mi, že se moje okolí diví, s kým to chodím. Poukazovali na jeho povolání skladníka i poněkud usedlý styl oblékání a to, že nevypadá zrovna jako Brad Pitt. Ale život mne naučil, co je a co není důležité. Na lidech oceňuji úplně jiné věci, než to, jak vypadají a jakou práci dělají,“ vypráví mladá žena.

Oba svůj vztah považovali za vážný a tak přišlo na řadu oficiální představení rodičům. Zatímco návštěva u Danina otce proběhla v příjemné atmosféře, víkend u Alešových rodičů se nesl ve zcela jiném duchu. „Už dříve mi Aleš naznačoval, že rodiče nejsou spokojeni, že si našel partnerku z města, ještě k tomu přímo z Prahy, kam odešel za prací. Nijak mne to nevyděsilo ani nerozhodilo, každý může mít svůj názor. Alešova maminka si ale evidentně nechtěla nechat vzít představu o namyšlené pražské manažerce. Skoro v každé větě zdůrazňovala, že jsou obyčejní lidé, musí tvrdě pracovat a nemají čas myslet na povyražení. Když jsem z vlastní vůle pomáhala v kuchyni nebo na zahradě, jedovatě mne upozorňovala, ať si nezničím ty „nádherné nehty“. Uvařila jsem večeři, aby si mohla odpočinout. To se jí líbilo, ale když jsem udělala kuřecí čínu a všichni jídlo pochválili, najednou řekla, že ona nemá hlad. A že na venkově jsou zvyklí na poctivou domácí českou kuchyni. Aleš byl naštvaný, jak se jeho matka ke mně chová, ale chlácholila jsem ho, že to musí pochopit. Vysvětlovala jsem Alešovi, že to chce čas a že se vše jistě urovná,“ vzpomíná Dana.

To ještě netušila, jak moc se zmýlila. „Od toho víkendu mu zejména matka vtloukala do hlavy, že na mne nebude spolehnutí, že si najdu někoho sobě rovného vzhledem, vzděláním i postavením a Aleše opustím. Že si nebudu rozumět s jeho sourozenci a jejich manželkami a že nad nimi všemi budu brzy jen ohrnovat nos. Nezajímalo ji, že se umím postarat o domácnost. Že jsem vyrostla bez matky, která mi chyběla a právě proto bych se k ní chovala s láskou, úctou a pochopením. A co je hlavní: že jejího syna opravdu miluji. Měla totiž pro něj vyhlédnutou dívku z vedlejší vesnice, která nebyla v žádném ohledu „nebezpečná“. Nechtěla do města, nechtěla dělat kariéru, stačilo jí být vyučená a doplňovat zboží do regálů v supermarketu. Navíc si klidně nechala diktovat, co má dělat a neodporovala.“

Aleš se nechal zpracovat rodiči natolik, že začal pochybovat o tom, zda je pro něj současný vztah opravdu vhodný. „Například mi nenápadně vytýkal moderní oblékání, péči o vzhled a třeba i jazykové kurzy. Vadilo mu i to, že jsem pro nás vybrala zahraniční dovolenou a tvrdil, že je to vyhazování peněz. Všechno, co se mu dřív líbilo, bylo najednou předmětem kritiky. Dokonce začal mluvit o tom, že život ve městě není pro něj a že by se chtěl vrátit zpátky domů,“ říká dnes už vyrovnaným tónem Dana. I když Aleše milovala, uvědomila si, že by bylo nemožné naplnit zkreslené představy o ideální snaše a manželce. „S Alešem jsem se rozešla. Bolelo to, ale takový je život. Vzal si pak tu dívku, kterou pro něj měla maminka v záloze. Teď se jim narodilo miminko a Aleš mi neustále píše, že není šťastný a že udělal chybu, když se nechal ovlivnit svými rodiči. Mrzí mne to, ale za svá rozhodnutí si musí nést odpovědnost i následky každý sám,“ uzavírá Dana.

Čtěte také:

   
04.05.2016 - Příběhy - autor: Kateřina Košutová

Komentáře:

 1. avatar
  [26] LadyZ [*]

  V článku se píše "„Od toho víkendu mu zejména matka vtloukala do hlavy, že na mne nebude spolehnutí, že si najdu někoho sobě rovného vzhledem, vzděláním i postavením a Aleše opustím. Že si nebudu rozumět s jeho sourozenci a jejich manželkami a že nad nimi všemi budu brzy jen ohrnovat nos." A to je pravda, tak by to dopadlo, může být ráda, že se vztah rozpadl. Teď to rochu bolí a cítí se uražená, ale je to jedině dobře.

  superkarma: 0 10.05.2016, 15:35:26
 2. avatar
  [25] SNÍŽEK [*]

  neměl poslouchat maminku,ale své srdce Sml25

  superkarma: 0 04.05.2016, 21:00:16
 3. avatar
  [24] AmeA [*]

  Mamánek Sml24

  superkarma: 0 04.05.2016, 20:39:56
 4. avatar
  [23] Dudlajlama [*]

  gerda — #1 Sml67

  datura — #17 Jak Australanda vypadalaSml58?

  magic11 — #15 Sml67. Clovek az zasne, co je v nekterych lidech nenavisti, co?

  superkarma: 0 04.05.2016, 19:30:25
 5. avatar
  [22] peetrax [*]

  datura — #17 poslední věta mě dostala. Člověk neví, jestli se tomu smát, nebo plakat. Sml6 To jsou teda dvě.

  superkarma: 0 04.05.2016, 19:20:50
 6. [21] Helpes [*]

  Stejně si myslím, že by jejich vztah neměl moc skvělou budoucnost. Dana byla zamilovaná a tak viděla partnera přes růžové brýle. Naštěstí intriky jeho matky jí pomohly vidět budoucnost s Alešem černobíle. Obdivuji její vnitřní sílu, když se s ním dokázala rozejít, přestože ho milovala. Udělala dobře, horší je to s ním ...

  superkarma: 1 04.05.2016, 15:23:27
 7. [20] iřka [*]

  Není proč brečet.Sml80

  superkarma: 0 04.05.2016, 12:44:47
 8. avatar
  [19] gerda [*]

  datura — #17No a co on? Copak jde chlapa nutit, aby se mu líbila vybraná panna nevěsta, když má srdce jinde? Dobře jste udělali.

  superkarma: 0 04.05.2016, 11:45:27
 9. avatar
  [18] Motty [*]

  Hlavně že matinka je teď spokojená, že to dopadlo podle ní. Že syn už tak nadšený z dohozené nevěsty není, to je jí evidentně jedno. Nechápu, že matku neposlal do háje už dávno, protože mu stejně bude do všeho pořád kafrat.

  magic11 — #15 To zní strašně, co jim tak vadí? Ale je dobře, že jste si do toho nenechali mluvit, délka manželství mluví za všechno Sml67 Manželovi rodiče ať si žijou v té svojí nenávisti, trestají hlavně sami sebe.

  superkarma: 0 04.05.2016, 11:29:19
 10. avatar
  [17] datura [*]

  magic11 — #15Jsem na tom podobně, tchýně taky našla svému synovi bohatou nevěstu, dokonce mu ji vozili na vojnu, ale když se vrátil do civilu, zbalila jsem ho já, Tchýně mi to dodnes neodpustila a to jí je 92. Tak mě vidí jen o vánocích, velikonocích a když má narozeniny a mám klid. Ta její vyvolená nakonec emigrovala až do Austrálie, nedávno přijela na návštěvu, tak si s mou ježibabičkou svorně poplakaly Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #19
  2. na komentář reaguje peetrax — #22
  3. na komentář reaguje Dudlajlama — #23
  superkarma: 1 04.05.2016, 11:25:43
 11. avatar
  [16] kobližka [*]

  Nu,já mám dojem,že do budoucna by tenhle vztah asi neměl moc šancí na přežití.Jednak by se časem ten markantní rozdíl ve vzdělání,který teď nikomu nevadil,začal prohlubovat.Co si budeme povídat,takový člověk,který studoval na univerzitě a ma vysoké postavení,ten má zároveň i jiné názory,koníčky,okruh přátel,než ten,který pracuje jako skladník.A jako "bonus" se k tomu přidal i chlápek,který je závislý na matčině názoru a zachová se i podle něj.

  superkarma: 0 04.05.2016, 10:44:06
 12. [15] magic11 [*]

  kdyby můj manžel poslouchal svoji maminku, dopadli bychom stejně. Tak se prostě s manželovými rodiči nenavštěvujeme. Vůbec. Nechtějí mě, naše děti, nic, co je spojené se mnou. Jsem šťastně vdaná už 26 let... Snaha o návštěvy vzešla vždycky ode mě a vždycky z toho bylo fiasko a manžel nešťastný. Tak naše už dospělé děti znají jen moje rodiče v roli babičky a dědečka.

  1. na komentář reaguje datura — #17
  2. na komentář reaguje Motty — #18
  3. na komentář reaguje Dudlajlama — #23
  superkarma: 1 04.05.2016, 10:13:32
 13. [14] bobani [*]

  Dana může být šťastná že to takhle dopadlo . Synáček je slaboch bez vlastního názoru a je jasné že jablko nepadlo daleko od stromu . a jeho matka - bohužel jen potvrzuje pravidlo o tchýních blbkách .

  superkarma: 1 04.05.2016, 09:08:49
 14. [13] alenabl [*]

  nechal se zviklat matkou, jinak to nevidím.

  superkarma: 0 04.05.2016, 08:55:19
 15. avatar
  [12] gerda [*]

  teb — #11Jediné, v čem té matce dávám za pravdu je, že se ti dva k sobě nehodí. Protože kdyby byl Aleš jako Dana, pak by měl dostatek sebevědomí aby matce jasně řekl, že si od ní do svého života nenechá klavírovat a partnerky se před matkou důrazně zastal. Jedovatostí a schválností matky bylo od samého začátku dost a dobré vůle z Daniny strany taky. Je vidět, že ho to nepobuřovalo, že je na to zvyklý a tak by to pokračovalo a stupňovalo se. Dana se zachovala naprosto předpisově - nehádala se, neoplácela zlé zlým, čímž tu paní určitě nejvíc štvalaSml57 Baba na ni prostě neměla, tak aspoň škodila.

  superkarma: 3 04.05.2016, 08:29:10
 16. avatar
  [11] teb [*]

  gerda — #1 Ano, naprosto souhlasím.

  Naprosto děsná tchyně, ale taky idiot chlap. Pokud mu o to děvče vážně šlo, měl se za ni postavit a na matku se vykašlat. Evidentně je citově a emočně nevyrovnaný, když si nechá do hlavy naklavírovat takové bláboly.

  Dana by určitě šťastná nebyla. Protože ona dokáže stát na vlastních nohách, postarat se sama o sebe a samostatně se rozhodovat. A mít vedle sebe takového moulu by nedala......až by jí spadly růžové brýle, vzbudila by se do hororu.

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 1 04.05.2016, 08:20:24
 17. [10] cilani [*]

  No co, chtěl poslouchat maminku, tak ať poslouchá, co s takovým chlapem, který neví co sámchce. Měla jsem možnost potkat takovou matinku a díky, nikdy více

  superkarma: 0 04.05.2016, 08:13:30
 18. avatar
  [9] řeřicha [*]

  gerda — #1 Napsala jsi to úplně přesně, tady by Dana šťastná nebyla...

  superkarma: 0 04.05.2016, 08:01:22
 19. [8] Bucík [*]

  Dobře udělala, manželství by nebylo šťastné, pořád by byla ta špatná.

  superkarma: 0 04.05.2016, 08:01:14
 20. [7] AndelkaC [*]

  gerda — #1 Sml67

  superkarma: 0 04.05.2016, 07:49:02
 21. avatar
  [6] cherinka [*]

  gerda — #1 Sml22Sml22

  superkarma: 0 04.05.2016, 07:46:46
 22. avatar
  [5] navia [*]

  gerda — #1 Sml67

  superkarma: 0 04.05.2016, 07:22:35
 23. avatar
  [4] kareta [*]

  gerda — #1 Sml67Sml22

  superkarma: 0 04.05.2016, 07:06:28
 24. [3] Darmovzalova [*]

  Andreadornova — #2souhlasím

  superkarma: 1 04.05.2016, 06:53:41
 25. [2] Andreadornova [*]

  Chlap dostal co chtěl ať si poděkuje mamince.

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #3
  superkarma: 1 04.05.2016, 06:40:33
 26. avatar
  [1] gerda [*]

  Rozumné děvče! Zareagovala správně a včas. Alšova maminka je podle všeho náramně omezená paní. Dobře, že se projevila hned ze začátku. Typická tchyně-saň. Kluk je mamánek, maminka generál, o tchánovi si iluze nedělámSml30 Povedená rodinka - to by byly doživotní galeje.

  1. na komentář reaguje kareta — #4
  2. na komentář reaguje navia — #5
  3. na komentář reaguje cherinka — #6
  4. na komentář reaguje AndelkaC — #7
  5. na komentář reaguje řeřicha — #9
  6. na komentář reaguje teb — #11
  7. na komentář reaguje Dudlajlama — #23
  superkarma: 5 04.05.2016, 06:03:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme