Přečtěte si tak trochu hravé vyprávění čtenářky Ifulinky o podzimu a sklizni - příjemná podzimní nálada z něj přímo čiší! Čtenářka mi ho poslala k tématu dne: Podzimní plody.


Krásný den!

Máme tady podzim, stojíme v zahradě na kopci, při sběru jablek si chceme narovnat svá shrbená záda.

Ohlédneme se po krajině, která postupem času mění barvu. Pole již nejsou zlatá obilím, ale hnědá pooraná, smrdící hnojivem rozličných původů. Lesy se již nezelenají, ale ukazují pravé barvy podzimu: odstíny žluté, červené a hnědé. Později i tyto barvy zmizí na zemi a místo sběru plodů, budeme hrabat listí.

Opět se nahrbíme, do koše klademe jablka, posléze hrušky, aby bylo i zimě trocha „domácích" vitamínů. U dalšího stromu se podíváme, kolik ořechů nám nechaly veverky a kolik jich ukradly na své zimní zásoby. Před uskladněním úlovků zkontrolujeme kvas z trnek, jelikož se těšíme na „vitamíny pro dospělé".

Jak se říká: „Na Moravě existují následující roční období: jaro, léto, burčák, podzim, zima..." Abychom toho dostáli, musíme do vinohradu sklidit hrozny. Když je chladno, nic moc práce, po chvíli máte ruce zkřehlé a čekáte, kdy to střihnutí stonku zabolí, protože jste trefili i část sebe sama... Stává se, nebo jsem nešika jen já? Zpracování těchto kuliček je taky trocha alchymie a techniky. Ale ten výsledek, ten stojí, dámy, zato! Dočkali jsme se a nyní se nacházíme v burčákovém období, nechť chvíli vydrží ještě.

Z úrody po sklízíme poslední rajčata, než nám pomrznou, vylovíme mrkev na salát k sobotnímu obědu a z okna zkontrolujeme, jak se příroda zase za pár dní změnila...

Krásný podzimní den přeje,
Ifulinkaa

Téma dne: Podzimní plody

Jak nakládáte s podzimními plody?

Na zahrádce dozrávají jablka, hrušky, ořechy... je čas vmyslet, co s takovým množstvím podzimních plodů letos podniknete. Ale to možná házím trávu do větru, vždyť každý přece má nějaký svůj zaběhnutý způsob jeho „likvidace“. Rozdáváte ovoce po příbuzných, skladujete ho ve sklepích, zavařujete, sušíte? Pište mi své tipy, jak skladovat či likvidovat podzimní plody! Poraďte ostatním čtenářkám a podělte se o své zkušenosti. Anebo mi napište nějakou veselou historku, kterou máte s podzimními plody spojenou. Vaše příspěvky (dlouhé minimálně jako tento odstavec) očekávám v redakčním e-mailu. Získat za svůj příspěvek můžete skvělý Lipton bílý čaj v pyramidových sáčcích a k němu barvu na vlasy Palette intensit color creme COOL BLONDS.

Reklama