Zdraví

Ročně v ČR zemře na nádorová onemocnění menší okresní město

Vyplývá to z čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, který monitoruje české zdravotnictví, mimo jiné právě onkologická onemocnění. Ta mají každý rok na svědomí téměř 30 tisíc, tedy více než čtvrtinu, z celkového počtu úmrtí v České republice. Přestože se míra úmrtnosti onkologických pacientů díky moderním lékům snižuje, bývá jich dle údajů ÚZIS ČR v českých nemocnicích ročně hospitalizováno téměř 200 tisíc.

hospital

Nejvíce pacientů v nemocnici pobývá s nádory trávící soustavy, nejčastěji tlustého střeva. Hned po nich následují nádory dýchacího ústrojí a kůže. Je tedy evidentní, že si lidé s varováními lékařů příliš hlavu nedělají. „Je velká škoda, že lidé problém nádorových onemocnění ignorují a dělají pro jejich prevenci tak málo. Přitom preventivní prohlídky, pravidelný pohyb a omezení alkoholu, cigaret a nezdravé stravy mohou pravděpodobnost vypuknutí zhoubného bujení zásadně snížit,“ komentuje tuto skutečnost Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Úmrtnost klesá díky novým lékům

Přestože pacientů neubývá, daří se jich lékařům vyléčit stále více, případně jim umožnit delší dožití. Pomáhají jim v tom nejen bohatší zkušenosti v boji s onkologickými chorobami, ale především nová léčiva, která přinášejí farmaceutické firmy. Pro ty je boj s nádorovými onemocněními obvykle priorita číslo jedna. Dle údajů Americké asociace inovativních farmaceutických firem se v současnosti nachází v jejich laboratořích téměř 1 000 přípravků zaměřených proti nádorovým chorobám. Díky společnému úsilí lékařů a výzkumných týmů výrobců léků se tak v současnosti daří vyléčit polovinu všech pacientů, přičemž u některých diagnóz je úspěšnost ještě vyšší. Snížení úmrtnosti napomáhá i biologická léčba. Při této individualizované terapii se lék podává jen těm pacientům, u nichž se na základě analýzy nádoru předpokládá vyšší účinnost právě biologické léčby. Největší výhodou biologické léčby je skutečnost, že ničí pouze ty „špatné“ buňky, nikoli okolní zdravou tkáň. Je ale nákladnější než tradiční metody. „Jednotlivé nádory se od sebe mohou velmi lišit. Nové metody léčby ale dokážou řadě pacientů i s chorobou v pozdějším stádiu prodloužit život o několik měsíců či let. Stále ale platí, že je klíčové nemoc zachytit včas. Řada lidí totiž dělá dvě základní chyby. Na prohlídku nepřijdou buď proto, že se bojí potenciální diagnózy, nebo žijí v domnění, že jich se tento problém netýká. Jenže když se nádor zachytí včas, dá se často zcela odstranit,“ dodává docent Büchler.

5 orgánů, které bývají v ČR postiženy nádorovým onemocněním nejčastěji

1. Trávicí soustava (nejčastěji tlusté střevo, žaludek, konečník) – 34 387 případů

2. Dýchací ústrojí (nejčastěji průdušnice, průdušky, plíce) – 11 638 případů

3. Ženské pohlavní orgány (nejčastěji děložní hrdlo) – 10 247 případů

4. Mužské pohlavní orgány (nejčastěji prostata) – 10 167 případů

5. Prsa (týká se především žen) – 9 938 případů


Zdroj: ÚZIS ČR, 2012 (data za rok 2011)

GlaxoSmithKline je jednou z předních světových farmaceutických společností, která se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků. Hlavním posláním společnosti je zlepšit kvalitu lidského života tím, že umožní lidem být aktivnější, cítit se lépe a žít déle. Informace o společnosti najdete na webu www.gsk.cz.

   
05.02.2013 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [8] lochny [*]

  Medicína jde dopředu, léčím se a snad je to na dobré cestě.Máme dvě děti a ty jsou pohon.

  superkarma: 0 07.02.2013, 12:32:00
 2. [7] Lydia001 [*]

  Pentlička — #6 Někteří sice zdravě žijí, ale nevyhnou se tomu díky pozitivní rodinné diagnóze či přílišnému sportování, které snižuje imunitu.

  superkarma: 0 05.02.2013, 21:11:42
 3. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Jenže ono se stejně pořád neví, co vlastně rakovinu způsobuje. Měla jsem kamarádku, nekouřila, pila alkohol velmi střídmě, jedla zdravě, byla velký sporovec, chodila na preventivní prohlídky a zemřela v 47 na rakovinu vaječníků. 

  Samozřejmě že kouření, nezdravá strava, nedostatek pohybu, to všechno k vzniku rakoviny přispívá, ale hlavní příčinu nikdo nezná, takže i když bude člověk vše vzorně dodržovat, žádnou záruku, že rakovinu nedostane, nemá.

  1. na komentář reaguje Lydia001 — #7
  superkarma: 0 05.02.2013, 17:43:58
 4. [5] Lydia001 [*]

  Nejenže spousty lidí kouří, ale ani se tu nesní moc ovoce a zeleniny, což má na rakovinu žaludku největší vliv. Říká se, že od té doby co se jí více ovoce a zeleniny, zejména vitamínu C, toto onemocnění je výrazně na ústupu. I když jím ve studentské menze, tak si hrozně málo lidí bere salát, ač mrkvový stojí jen 4 Kč.

  superkarma: 0 05.02.2013, 16:01:33
 5. [4] Trefa [*]

  Trefa:nador nas muze postihnout kde koliv.muj zetak ma nador v hlave.uz se leci pomalu tri roky.2x mel operaci.zatim mu nic nepomohlo.

  superkarma: 0 05.02.2013, 15:50:00
 6. avatar
  [3] átéčko [*]

  datura — #2 A kouříme jako fabriky.... Jsme "nejlepší"Sml68 v Evropě

  superkarma: 0 05.02.2013, 11:28:11
 7. avatar
  [2] datura [*]

  Ani se nedivím, cpeme do sebe samou chemii, tak jak to může dopadnout Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  superkarma: 0 05.02.2013, 10:33:07
 8. [1] lidicka [*]

  Statistika je hroziváSml22Sml80

  superkarma: 1 05.02.2013, 06:21:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme