Domácnost

Robot z minulého tisíciletí byl trochu hlavolam

Dnes si budeme povídat o robotech a já vám povím o tom prvním, kterého jsme kdy měli. Byl zavřený ve speciální skříni, a než jsme ho poprvé uvedli do chodu, trvalo to pár hodin.

Na prvního kuchyňského robota v naší domácnosti si vzpomínám moc dobře. Bylo mi deset. Bylo léto, seděla jsem u okna a pozorovala kapky deště stékající po skle. Z chodby se najednou ozval hluk. Zvláštní dunění a řinčení kovu. To táta sunul dlážděnou chodbou jakousi velkou bílou skříň na kolečkách.

masinq

Ale nebyla to obyčejná skříň. Ukrývala v sobě dvě hlavní těla a nepřeberné množství různých nástavců, nožů a struhadel. A jak už to s novými věcmi bývá, chtěli jsme našeho nového robota hned vyzkoušet. A tak jsme složili hlavy dohromady a nevymyslely nic kloudnějšího, než bramboráky.

Zatímco půl rodiny poctivě loupala brambory, druhá půlka se bezradně skláněla nad tou hromadou součástek a rozloženým manuálem. Skláněli se dlouho, stihla jsem mezitím oloupat tři kila brambor. Nakonec se povedlo. Sestavili ten záhadný stroj tak, jak si mysleli, že je to správně, a jali se hledat zásuvku, do které dosáhne šňůra ze stolu - na kuchyňskou linku se robot nevešel. Nakonec to vyřešil prodlužovák. Zdálo se, že jsme nad technikou zase jednou vyhráli. Opravdu se nám to jen zdálo.

To jsme zjistili hned po prvním vhození brambory do útrob stroje, jemuž předcházelo slavnostní odpočítávání. „Tři, dva, jedna... Hurááá.“ Ovšem neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Brambora se uvnitř jen převalovala. Struhadlo z ní odlouplo jen několik malých částí. Něco muselo být špatně.

Následovalo rozebrání robota, výměna struhadla a další „Tři, dva, jedna... Hurááá.“ A opět nic. Totéž následovalo se třemi dalšími struhadly. Tak dlouho jsme říkali hop, až nám přeskočilo. Zatímco maminka mlčky omývala nepoužitelného robota, my děti už jsme strouhaly brambory ručně a tatínek vztekle mačkal návod na použití. Vtom vyskočil a ťukl se do čela. „Dej to sem ještě,“ volal a hrnul se k robotu. Tentokrát se povedlo na první pokus, s prvním struhadlem. Jak? Zkusil to struhadlo nasadit obráceně. Celou dobu jsme se ho snažili použít vzhůru nohama.

Historky s roboty, to je téma na dnešek. Na co všechno máte doma robota? Máte elektrického pomocníka na vaření, mytí nádobí, vysávání, nebo si všechno děláte raději ručně? Na co byste robota chtěla doma mít a teď ho nemáte? Vzpomínáte si na svého prvního robota? Máte v zásobě nějakou pěknou robotickou historku?

Napište nám. Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a jednu z pisatelek také odměníme.

A protože naše téma je poněkud technické, stejně technická bude i naše odměna. Speciální sada k počítači na dlouhé zimní dny a noci. Speciální hrneček a k němu USB ohřívač. Vaše káva ani čaj už nikdy nevychladne.

Adresa pro vaše příspěvky je redakce@zena-in.cz

   
05.10.2010 - Technika - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] mio [*]

  OlgaMarie — #7 a jo vidíš, do myčky..ale nevím zda by to ono sítko (od té známé) přežilo..materiál nic moc..

  Drtič odpadků jsem zatím nikde nevyzkoušela, to by mě baviloSml54 mě baví i skartovačkaSml54

  superkarma: 0 05.10.2010, 13:30:15
 2. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Dante Alighieri — #5 Odšťavovač mám také a tak 1x do roka dostanu záchvat s očistnou šťávovou kúrou.Sml52Sml52 Sítko dávám do myčky. Mám ale drtič odpadků a jakmile jsem se s tím naučila žít, je to opravdu pomocník!

  1. na komentář reaguje mio — #8
  superkarma: 0 05.10.2010, 13:27:09
 3. avatar
  [6] mio [*]

  Dante Alighieri — #5 jo.to bylo úplně nejblbějšíSml31

  superkarma: 0 05.10.2010, 11:58:23
 4. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  mio — #4 Taky jsem si koupila super výkonný odšťavnovač. O době mytí se v reklamě jaksi nezmínili. Sml57 Ano, štáva je sice hotová hned, ale ten krám se pak musí rozebrat a umýt - nejhorší bylo to blbý ultra jemný síto!

  1. na komentář reaguje mio — #6
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #7
  superkarma: 0 05.10.2010, 11:56:57
 5. avatar
  [4] mio [*]

  OlgaMarie — #2 od známé jsme dostali odšťavňovač, že ona ho prý nepoužívá..Po vyzkoušení a vypití sklenice lahodné šťávy jsem pak onen přístroj zcela nelahodnou dobu drhnula. S díky jsem jí ho pak vrátila.

  Kuch.robot nemám, stačí mi šlehač (klasika i ponorný) a co u nás užiju hodně, je domácí pekárnaSml67 - v té dělám i těsto třeba na vánoční cukrovíSml16.

  Robot by mi zabral na lince zbytečně místo a kdybych ho měla někde schovaný, tak se mi ho stejně nebude chtít vytahovat.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #5
  superkarma: 0 05.10.2010, 11:41:50
 6. avatar
  [3] monkee [*]

  denkas — #1  A jeho reakci na příkaz: Nos na stůl! Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 05.10.2010, 10:30:06
 7. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Pro mě je hrozná představa něco složit, použít, pak umýt a uklidit. Používám přes 30 let dédérácký šlehač-hnětač a elektrický víceúčelový sekáček Eta.

  1. na komentář reaguje mio — #4
  superkarma: 0 05.10.2010, 07:40:46
 8. avatar
  [1] denkas [*]

  Pamatuju na robota Emílka!Sml16

  1. na komentář reaguje monkee — #3
  superkarma: 0 05.10.2010, 00:24:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme