Dnes si budeme povídat o robotech a já vám povím o tom prvním, kterého jsme kdy měli. Byl zavřený ve speciální skříni, a než jsme ho poprvé uvedli do chodu, trvalo to pár hodin.

Na prvního kuchyňského robota v naší domácnosti si vzpomínám moc dobře. Bylo mi deset. Bylo léto, seděla jsem u okna a pozorovala kapky deště stékající po skle. Z chodby se najednou ozval hluk. Zvláštní dunění a řinčení kovu. To táta sunul dlážděnou chodbou jakousi velkou bílou skříň na kolečkách.

masinq

Ale nebyla to obyčejná skříň. Ukrývala v sobě dvě hlavní těla a nepřeberné množství různých nástavců, nožů a struhadel. A jak už to s novými věcmi bývá, chtěli jsme našeho nového robota hned vyzkoušet. A tak jsme složili hlavy dohromady a nevymyslely nic kloudnějšího, než bramboráky.

Zatímco půl rodiny poctivě loupala brambory, druhá půlka se bezradně skláněla nad tou hromadou součástek a rozloženým manuálem. Skláněli se dlouho, stihla jsem mezitím oloupat tři kila brambor. Nakonec se povedlo. Sestavili ten záhadný stroj tak, jak si mysleli, že je to správně, a jali se hledat zásuvku, do které dosáhne šňůra ze stolu - na kuchyňskou linku se robot nevešel. Nakonec to vyřešil prodlužovák. Zdálo se, že jsme nad technikou zase jednou vyhráli. Opravdu se nám to jen zdálo.

To jsme zjistili hned po prvním vhození brambory do útrob stroje, jemuž předcházelo slavnostní odpočítávání. „Tři, dva, jedna... Hurááá.“ Ovšem neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Brambora se uvnitř jen převalovala. Struhadlo z ní odlouplo jen několik malých částí. Něco muselo být špatně.

Následovalo rozebrání robota, výměna struhadla a další „Tři, dva, jedna... Hurááá.“ A opět nic. Totéž následovalo se třemi dalšími struhadly. Tak dlouho jsme říkali hop, až nám přeskočilo. Zatímco maminka mlčky omývala nepoužitelného robota, my děti už jsme strouhaly brambory ručně a tatínek vztekle mačkal návod na použití. Vtom vyskočil a ťukl se do čela. „Dej to sem ještě,“ volal a hrnul se k robotu. Tentokrát se povedlo na první pokus, s prvním struhadlem. Jak? Zkusil to struhadlo nasadit obráceně. Celou dobu jsme se ho snažili použít vzhůru nohama.

Historky s roboty, to je téma na dnešek. Na co všechno máte doma robota? Máte elektrického pomocníka na vaření, mytí nádobí, vysávání, nebo si všechno děláte raději ručně? Na co byste robota chtěla doma mít a teď ho nemáte? Vzpomínáte si na svého prvního robota? Máte v zásobě nějakou pěknou robotickou historku?

Napište nám. Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a jednu z pisatelek také odměníme.

A protože naše téma je poněkud technické, stejně technická bude i naše odměna. Speciální sada k počítači na dlouhé zimní dny a noci. Speciální hrneček a k němu USB ohřívač. Vaše káva ani čaj už nikdy nevychladne.

Adresa pro vaše příspěvky je redakce@zena-in.cz

Reklama