Zvlášť v těchto slunných dnech vynikne na vašich oknech každá šmouha. Jenže komu by se v takovém horku chtělo lézt po štaflích a do úmoru leštit a leštit? Nabízí se moderní řešení: robotický čistič oken, který práci odvede za vás.

Robotické vysavače, které zajistí perfektně vyluxované podlahy bez špetky námahy, už nějaký ten pátek pomáhají s úklidem nejedné domácnosti. Stejně tak možná někteří z vás už mají doma robotické sekačky na trávu, nebo bazénové čisticí roboty. Věděli jste ale, že existují už i robotické čističe oken? Prostě ho položíte na okno, zmačknete čudlík a o víc se nestaráte.

Jak to, že neupadne?

Díky tomu, že okna bývají zpravidla kolmá, nabízí se otázka: „Jak se tam ten robot jenom udrží?“ Na našem trhu existují dva typy robotických čističů oken. První je na sklo upevněn prostřednictvím neodymových magnetů umístěných do dvou jednotek uchycených proti sobě na opačných stranách skleněné tabule. Jednotky se tak k sobě magneticky přichytí a po okně se pohybují současně. Díky magnetickému zařízení je tento robot vhodný na sklo dobře přístupné z obou stran o tloušťce 5 až 25 mm.

Jak to funguje, si můžete prohlédnout na videu...

Druhý je uchycen na sklo díky podtlaku vytvořeného motorem, který je napájen z běžné elektrické zásuvky pomocí pětimetrového kabelu. Kdyby však došlo k nečekanému výpadku proudu, robot zastaví svoji práci, spustí alarm a rozsvítí se červená kontrolka. Aby čistič neupadl z okna, než k němu stačíte dojít, zajišťuje dočasný podtlak vestavěná baterie. Lze ho využít na všechny rovné a hladké (nejen) skleněné povrchy (tedy i desky konferenčních stolků, zrcadla apod.) od tloušťky 3 mm.

A opět video (dokonce v češtině)...

Princip čištění

I tady se oba čisticí roboti mírně rozcházejí. Magnetický robot při pohybu sleduje pravidelnou klikatou čáru a čistí okno jednak pomocí čtyř rotačních kotoučů z mikrovlákna, jednak pomocí přesně odměřeného množství čisticího prostředku. Dálkovým ovládáním, které je součástí balení, si můžete zvolit manuální nebo automatický režim čištění.

Oproti tomu vakuový robot používá jen dva větší rotační kotouče s čisticími utěrkami z mikrovlákna, přičemž každé místo vyčistí hned dvakrát. Přednastavený je automatický systém čištění, ale pomocí dálkového ovladače lze snadno navést robota požadovaným směrem.

Plusy a mínusy

Robotický čistič oken určitě usnadní tuto neoblíbenou práci. Umožní i čištění špatně přístupných oken, jejichž ruční mytí může být spojeno s nemalým rizikem pádu. Roboti navíc slibují nízkou hladinu hluku, takže při své „práci“ neruší osazenstvo domácnosti.

I když výrobci tvrdí, že roboti kvalitně vyčistí i rohy oken, rámy už musíte umýt sama. Hlavní nevýhodou robotích pomocníků samozřejmě spotřebuje nějakou elektřinu, ale to určitě za usnadnění práce stojí - dnes byste už také asi nechtěly žehlit žehličkou nahřívanou na kamnech. Jako největší nevýhoda se tedy jeví zatím vysoká pořizovací cena. Ovšem i zde je pravděpodobné, že časem se zájmem spotřebitelů půjde cena dolů a nabídka nahoru, jak to u spotřební elektroniky bývá.

Parametry a info

Magnetický Windoro 2012

 • Velikost: 218 x 211 x 51 mm
 • Váha: 2,9 kg
 • Rychlost: 10 cm za sekundu
 • Hluk: méně než 60 dB
 • Napětí: méně než 25 W
 • Cena: 9.990 Kč
 • Více zde: www.windoro-robot.cz

Podtlakový Hobot-168

 • Velikost: 120 (výška) x 295 (šířka) x 148 (hloubka) mm – nevím, v jakém pořadí se to běžně uvádí
 • Váha: 0,93 kg
 • Rychlost: 1m2 za 4 minuty
 • Hluk: 71dB
 • Napětí: 75 W
 • Cena: 6.990
 • Více zde: www.hobot.cz

Kam dál?

Reklama