Nemusíte mít srdce trampa a každé ráno vstávat s písní od bratří Nedvědů na rtech, abyste si vychutnali nádheru proslulé krajiny podél řeky Sázavy. Ať už vás láká překrásná příroda nebo kouzlo zašlých časů, rychle nastupujte! Posázavský pacifik právě odjíždí.

I když už za okny fučí severní vítr a rozbahněné cesty bičují podzimní plískanice, není třeba sedět doma u kamen. Nazujte si gumáky, oblečte pláštěnky a vydejte se po stopách starých trampů pěkně v suchu a teple vyhřátého vlaku. Trať Posázavského pacifiku je tak napěchovaná zážitky, že můžete s chutí vystoupit teprve tehdy, až přestane pršet, a neuděláte chybu. Ostatně, ten výlet bude stát za to, i když jej celý strávíte jen ve vlaku, protože pořád bude na co koukat.

Technické vymoženosti

Trať se stavěla na konci 19. století, převážně pro potřeby cukrovaru a představuje ukázku technologických i řemeslných dovedností té doby.

Mohlo by vás zajímat...

Díky tomu, že si trať dodnes zachovala svůj historický charakter, můžete ve stanicích obdivovat mnoho původních zařízení i celých nádražáckých staveb. Kromě malebných rakousko-uherských výpravních budov jistě zaujmou dřevěné přístřešky na zastávkách, mechanická návěstidla i ručně obsluhované výhybky. Na odbočce Skochovice a v Čisovicích je dokonce elektromechanické zabezpečovací zařízení z 30. let.

Největší lahůdkou je ale bezpochyby Žampašský viadukt. Tento most je jedním z nejvyšších železničních mostů ve střední Evropě a je jen o necelý metr nižší než pražský Nuselák. Na jeho stavbě se podílelo denně kolem dvou set, převážně italských, dělníků a bez větších oprav slouží od roku 1900 do dnešních let.

Památky

I když hrad český Šternberk letošním návštěvníkům již uzavřel své brány, pořád můžete v blízkosti trati obdivovat architektonické památky přístupné za každé roční doby.

Nejromantičtější je jistě zřícenina hradu Zbořený Kostelec, ze které zbylo tak akorát velké torzo, aby podnítilo vaši představivost jak asi tento kamenný skvost vypadal v dobách své největší slávy. Než jej vojska Jiříka z Poděbrad přeměnila do současné podoby.

Další bývalou památkou je původní hrad Zlenice, ze kterého se dochovala jen polorozbořená hláska datovaná svým vznikem na začátek 14. století.

Jestli nejste fanoušky zřícenin, zamiřte do historického města Jílového a pokochejte se například krásným náměstím nebo historickým domem Mince s muzeem těžby zlata.

Příroda

Ovšem to zcela nejkrásnější na vaší cestě budou jistě nezapomenutelné přírodní zcenérie. Posázaví je totiž krajinou překrásných lesů, nesčetných vyhlídek, skal, roklí, kaňonů i kamenolomů.

Za zmínku stojí jistě kamenné moře z žulových balvanů zvané Vlčí rokle, strmý svah na pravém nárazovém břehu meandru Sázavy Čížov, který díky neobvyklému lesnímu ekosystému získal status přírodní park, nebo třeba starý kamenolom V Doubí.

Kam dál?

Reklama