Rodina

Rizikové těhotenství? Čeká vás plno povinností

Nastávající maminky se mohou ocitnout na rizikovém těhotenství z celé řady příčin. Kdo o tom může rozhodnout a jaká pravidla pro ně v dočasné pracovní neschopnosti platí? Na to nám odpověděla Jana Buraňová, vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Kdo rozhoduje o tom, zda nastávající maminka půjde na rizikové těhotenství? Je to čistě na rozhodnutí lékaře, nebo i pro něj existují nějaké mantinely?
Zda je těhotenství rizikové nebo fyziologické rozhoduje ošetřující lékař v odbornosti gynekologie a porodnictví. Fyziologické těhotenství není nemocí, a tedy ani důvodem pro zneschopnění těhotné ženy. Z toho vyplývá, že ne každé těhotenství je rizikové, a ne u každého těhotenství je důvod k vystavení dočasné pracovní neschopnosti.

těhotenství

Je tedy v kompetenci ošetřujícího lékaře, aby rozhodl o tom, zda vypíše svému pacientovi tzv. neschopenku (přesněji Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti) z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, který pacienta omezuje ve výdělečné činnosti (brání mu ve výkonu práce). V případě těhotných žen je kompetentním lékařem gynekolog, který rozhodne i ve vztahu k její výdělečné činnosti (zaměstnání), zda tzv. „půjde na rizikové těhotenství“.

Rizikové těhotenství je stav, kdy pro primární nebo sekundární onemocnění je ošetřujícím gynekologem doporučen šetřící a léčebný režim ženě, která je těhotná. Existuje doporučení české gynekologicko-porodnické společnosti, kde se rozlišují tři stupně rizik (nízké-střední-vysoké) s doporučeným postupem pro gynekology. Obecně jsou dvě skupiny důvodů k označení gravidity za rizikovou.

 • První je dáno nějakým primárním chronickým onemocněním, které může ovlivňovat graviditu. Může to být například vysoký krevní tlak, cukrovka, epilepsie a podobně.
 • Druhým důvodem je, že se v průběhu gravidity objeví nové zdravotní skutečnosti, které mohou ohrozit průběh gravidity, to je zdraví matky nebo stav plodu. Mezi ně patří například vícečetné těhotenství, nefyziologické umístění placenty a podobně.

Pokud je žena na rizikovém těhotenství, jaké jsou její povinnosti?
Pro ženu v dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství platí stejné povinnosti, jako pro ostatní. Je-li gravidita ženy označena za rizikovou, tak by měla dodržovat rozšířená režimová opatření doporučená ošetřujícími lékaři, zejména gynekologem. Je-li rizikově těhotná žena zároveň dočasně práce neschopnou, tak je navíc její povinností dodržovat režim práce neschopného pojištěnce, který jí stanoví její ošetřující lékař v souladu se zákonem o nemocenském pojištění a s jejím zdravotním stavem.

Jak je to například s vycházkami? Jaká je jejich maximální délka?
Zákon o nemocenském pojištění stanovuje, že vycházky může ošetřující lékař povolit maximálně v celkovém rozsahu 6 hodin denně (v jednom nebo více intervalech) v době od 7 do 19 hodin. V případě, že pro závažné zdravotní důvody chce ošetřující gynekolog pro svou pacientku povolit vycházky mimo tuto stanovenou dobu, má možnost pro svou pacientku požádat o předchozí písemný souhlas okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). O žádosti rozhoduje posudkový lékař OSSZ.

A co pokud žena některou ze svých povinností v pracovní neschopnosti poruší?
Je-li žena pro rizikové těhotenství v dočasné pracovní neschopnosti, tak má rovněž dodržovat povinnosti plynoucí ze zákona o nemocenském pojištění jako každý jiný práceneschopný. Prokáže-li se porušení režimu dočasně práceneschopného, může být udělen postih. Ten spočívá v krácení či odejmutí vypláceného nemocenského.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co je dobré vědět?

 • Nemocný se má zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je zaznamenána v tzv. neschopence.
 • Je důležité pamatovat na to, aby byt byl označen jmenovkou nebo jiným jednoznačným způsobem a opatřen zvonkem.
 • Každý dočasně práceneschopný pojištěnec by měl vědět, že může být zkontrolován kdykoliv během doby, kdy je „na neschopence“, a to i opakovaně.
 • Existuje-li důvodné podezření, může být kontrola provedena i např. v pozdních hodinách.
 • Zaměstnavatel může provést kontrolu v průběhu počátečních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti včetně prvních tří dnů, za kterou se náhrada mzdy nevyplácí.
 • O provedení kontroly může zaměstnavatel také požádat OSSZ. Pracovníci OSSZ mají možnost zkontrolovat nemocného kdykoliv během doby, kdy je na tzv. neschopence, a ten jim musí kontrolu umožnit.

Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
30.11.2016 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [8] zzandaa [*]

  Já na rizikovém byla. První čtyři měsíce mi bylo tak špatně, že jsem zhubla šest kilo. Nemohla jsem nic sníst, všechno šlo ven. Ráno, odpoledne, večer. Být v práci, tak nevím.

  superkarma: 0 30.11.2016, 21:08:24
 2. [7] Bébina [*]

  Janki — #6Souhlas. On je taky rozdíl, jestli je člověk poprvé těhotný ve 20ti nebo až po třicítce nebo dokonce před čtyřicítkou. Prostě doba se mění a proč se pořád hrabat v minulosti, to nikomu neprospěje.

  superkarma: 1 30.11.2016, 14:55:07
 3. avatar
  [6] Janki [*]

  bobani — #5 Prvně jsem byla těhotná v roce 1989 a také jsem šla hned na rizikové, neboť jsem krvácela. A tak to zůstalo až do konce těhotenství. To je jedna věc. Druhá věc je, že se tady neustále soudí mladé maminky, nejen k tomuto článku. To je samé, jak my starší jsme to zvládaly v pohodičce, zatímco ony mají vymoženosti... Ano také jsem vyvařovala plenky v hrnci a neměla nic z těch vychytávek, co mají dnes. Ale proč být pořád tak chytrá a nadřazovat se na ty dnešní mladé Sml16 Je to jiná doba, jiné nároky. Navíc, prostředí, ve kterém žijí (samá chemie, znečištěný vzduch...), už samo o sobě předurčuje k rizikovým těhotenstvím. Vždyť kolik mladých má dnes problém vůbec otěhotnět! Mám dva dospělé syny a doufám, že jednou až se ožení, budu pohodová tchýňka a nebudu neustále dávat rady, jaká jsem já byla světoborná matka Sml30

  1. na komentář reaguje Bébina — #7
  superkarma: 5 30.11.2016, 12:21:05
 4. [5] bobani [*]

  my jsme makaly až do začátku 9 měsíce a vůbec nám to nepřišlo . dnešní mladé jdou okamžitě na neschopenku , což uznávám např. u zdravotních sester nebo jiných náročných povolání

  1. na komentář reaguje Janki — #6
  superkarma: 0 30.11.2016, 10:26:34
 5. [4] kantor10 [*]

  manželka byla na neschopence a taky jí nic nebylo.Dali jí to kvůli nočním směnám a přitom jí dělali zle raní.

  superkarma: 0 30.11.2016, 09:17:15
 6. [3] Andreadornova [*]

  Rizikové těhotenství záleží i na práci, kterou matka dělá takže já byla také na rizikovém těhotenství a nic mi defacto nebylo...

  superkarma: 0 30.11.2016, 07:48:58
 7. avatar
  [2] judi [*]

  V našem městě bývala gynekoložka, která budoucím maminkám dala neschopenku na RT, kdy si přály. Brala těhotenství i nerizikové ne jako fyziologický stav, ale jako nemoc. Tak toho hodně žen zneužívalo. Dneska je jiná doba a každý, kdo má práci si přeje o ni nepřijít.

  superkarma: 0 30.11.2016, 07:37:01
 8. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  to už se mě netýkáSml58

  superkarma: 0 30.11.2016, 00:41:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme