Zdraví

Rizikové skupiny a očkování proti chřipce

Onemocnění chřipkou je v České republice stále podceňováno, přestože následky může mít fatální. Každý rok u nás zemře na následky chřipky více než 2 000 lidí. V rámci EU je při chřipkové sezóně evidováno přes 38 000 úmrtí. Zejména u rizikových skupin obyvatel se proto důrazně doporučuje očkování – a dokonce jej mají zdarma. Jedná se až o 2,4 milionu lidí. Patříte do této skupiny i vy?

Rizikovou skupinou se rozumí občané nad 65 let, a také lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater nebo diabetici, dále pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk.

Můžeme sem zařadit rovněž osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií. Komplikace způsobené chřipkou bývají u těchto pacientů velice vážné, ať už se jedná o zhoršení základního onemocnění nebo o další komplikace, jakými může být zánět plic, encefalitida, meningitida nebo bakteriální pneumonie.

Očkování

Právě pro tyto skupiny je chřipka největší hrozbou, zvláště pak její následky, a proto by prevenci rozhodně neměli zanedbat ani oni, ani jejich okolí. Všichni takto ohrožení lidé mají u pojišťoven očkování proti chřipce zdarma. Všeobecná zdravotní pojišťovna tuto možnost nabízí dokonce všem svým zákazníkům v rámci „Klubu pevného zdraví“, ostatní pojišťovny mají také své programy.

Existují ale i další skupiny obyvatel, kterým je očkování doporučeno. Jedná se zejména o těhotné ženy, osoby, které často přicházejí do styku s rizikovými skupinami, např. lékaři nebo pracovníci v sociálních zařízeních, příbuzní vážně nemocných pacientů a zaměstnanci pracující ve větších kolektivech. Právě jejich proočkovanost znamená ochranu i pro okolí.

I když jste člověk v produktivním věku  a v plném zdraví a do rizikové skupiny nepatříte, očkování proti chřipce je pro vás vhodné - chráníte tím nejen sebe, ale i svou rodinu (své děti a rodiče) a všechny, s nimiž se setkáváte a pro něž by mohla být nákaza i ohrožením života. A pokud si myslíte, že ve svém okolí nikoho z rizikové skupiny nemáte, zaručeně jej potkáte v zaměstnání, v MHD či v restauraci.

očkování

Ať už patříte do rizikové skupiny nebo ne, je nezbytné se pro očkování proti chřipce rozhodnout včas. Chřipková sezóna začíná každoročně na podzim, zpravidla od října, a epidemie začíná obvykle v lednu a vrcholí v únoru. Nejvhodnější doba k očkování je proto od září do listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Výrobci vakcín letos přivezli do ČR kolem 750 000 dávek. Většina z nich už je sice vyočkována, ale možnost očkování ještě stále je. Váháte-li, zda se nechat očkovat, nerozmýšlejte se příliš dlouho. Množství vakcín pro danou chřipkovou sezónu se totiž plánuje s velkým předstihem a je velmi složité, někdy téměř nemožné, jej v průběhu sezóny navýšit (například při větším zájmu o očkování nebo při epidemii apod.).

Očkování obecně je dnes opředeno mnoha mýty, které však s úspěchem vyvracejí vakcinologové i četné odborné studie. Faktem je, že benefity vakcíny proti chřipce jsou prokazatelné – u zdravých dospělých v 70 až 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %2. Hospitalizaci se díky němu může vyhnout až 70 % diabetiků či osob s kardiovaskulární poruchou. U nich zároveň o 55 % snižuje výskyt mozkových příhod a o 67 % infarkt myokardu. Dále též snižuje výskyt zánětu středního ucha u dětí. Dětem, které trpí astmatem, pomáhá očkování zabránit zhoršení jejich nemoci v 41 %.

očkování

www.ockovaniprotichripce.cz

očkování

 

 

   
18.11.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] SandraAbigail [*]

  Nechala jsem se očkovat proti chřipce jednou a za 14 dnů jsem ulehla s takovou chřipkou, že jsem to v životě nezažila. Od té doby bych se nenechala očkovat ani kdyby mi to zaplatili, radši si na podzim dám hezky šest týdnů pití rakytníkového čaje, každý den až do jara si dám půl lžičky rakytníkového džemu a nemám ani rýmu.

  superkarma: 0 24.11.2014, 20:11:35
 2. avatar
  [1] reditelka [*]

  mám to za sebou, očkuji se každoročně. Denně totiž dostanu dávkun infektů od svěřenců...

  superkarma: 0 18.11.2014, 14:52:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme