Bulvár

Rivalita - věčný soupeř i souputník člověka


Rivalita aneb soupeření. Provází člověka od prvopočátku. Sám se sebou soupeří, rivalitu potkáváme často na každém kroku. Poznali jsme ji všichni. Je mezi sourozenci, v lásce, v práci, ve škole, v politice, mezi partnery, milenkou a manželkou, ve sportu,... kde vlastně není?


Už od malinka s někým soupeříme. S Janičkou odvedle, která má delší culíky, tudíž za ní víc běhají kluci. Která je lepší? Ve škole mi jdou sice lépe zlomky, ale Jarmilka, co všude recituje, bude pořád tou vzorňačkou. Ale já mám v žákovské taky pochvaly. Která je lepší?

V pubertě, já mám sice pupínky na bradě, ale Janina, co má pleť jak porcelán, nemá tak dlouhé nohy jako já. Která je lepší? Ve sportu. Helča z béčka skáče stejně do dálky jako já, proč teda krajské závody většinou vyhrává ona? Ale já mám zase rychlejší stovku. Která je lepší?


Přijde dospělost. Teď už se neptám, která je lepší, teď mě prostě „ta druhá“ štve. V práci. Píšu skvělé reporty, Petře moc nejdou. Je zase lepší v angličtině. Navíc, když se usměje tím „halyvúdem“, šéf z ní nespustí oči. Ale mě zase obletují kluci z obchodního. Jaktože dostává prémie častěji než já? Počkej, až bude příští porada, setřu Tě, že jsi zapomněla poslat mail do Bruselu.
A vztahy? To je teprve boj! Zvlášť když je objekt našeho zájmu zaměřen ještě jinými zorničkami, než jsou ty naše. Není to ještě tak vážné, on se teprve rozhoduje. Přece mě nepřeveze ta solárkem spálená blondýna. Určitě má ty rty napíchané botulotoxinem. Prý o mně říkala ve fitku, že mám silná stehna. Já ti ukážu, kdo tady má co silnějšího – ON bude stejně můj!
A v manželství? Vím, že jí je o 15 let míň než mně, ale je úplně blbá. Ten můj nikdy neměl rád hloupé ženské. Dobrá, zhubnout jsem stejně chtěla, na kosmetiku chodím, ale malá plastika by nezaškodila. Jen počkej, děvenko, tvých 23 let ještě není výhra. Už mám něco za sebou a on se rád vrátí, když zjistí, že tě zajímá hlavně stav jeho konta. Vlastně našeho.

To je rivalita, kterou my, ženy často zažíváme. Nemluvím o vztazích s matkami či tchyněmi, možná by to vydalo na samostatný článek.

Rivalita dovede být i prospěšná. Nutí člověka k činnosti – být lepší v práci, sportovat, vzdělávat se. Nastaví mu zrcadlo a on si uvědomí své klady i minusy. Jen nás nesmí ovládnout, abychom nežili jenom soupeřením. Přestali bychom si všímat okolí, neuvědomovali si vlastní podstatu problému. Takže soupeřme, ale zdravě a s rozumem – jenže to jde asi opravdu jen v té škole nebo ve sportu.

Dnešní téma: RIVALITA
Zažila jste někdy rivalitu?
Soupeříte teď s někým?
Jste ráda rivalkou?
V čem - v práci, lásce?
Odsuzujete rivalitu?
A co zdravé soupeření?
Přerodila se vaše rivalita v něco pozitivního?
redakce@zena-in.cz

   
24.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [8] rozina [*]

  PROČ SE LIDI NEMAJ RÁDI, PROČ JSOU V LÁSCE NESTÁLÍ, KDO NA LÁSKU VŠECHNO VSADÍ, TEN SE OBČAS NAPÁLÍ.....Suchý-šlitr--+ ŽIVOT

  superkarma: 0 25.01.2006, 14:55:46
 2. [7] rozina [*]

  Vzkaz pro Risinu, no vidím, že se snažíš odfouknout problém jinam, než je, ale nemám ti to za zlé, protože tu situaci podrobně neznáš, a tak se ani nedivím, ale pop¨isovat ti tu všechny její pikatnosti, to by zabralo Ženu na celý rok. Ale věř, že z mé strany snaha byla, ale ON pro klid, aby ona mu zase nenadávala na celý barák že je čur.k, a podobné výrazy, které sousedé muí poslouchat,tak to raději necháme, víš ono to bolí, a ty útočíš, no kdyby ten tvůj pracoval 16 hodin denně, tak snad MU žena uvaří nebo né ?? Ale raději jdu od toho, je toho moc, co nezasvěcený člověk ani nepochopí. Mi je 60 , tak vím o životě DOST, ale tohle jsem neslyšela ještě nikde !!! Přeji všem i rosině , spokojený život a klid. Rozárka

  superkarma: 0 25.01.2006, 14:53:34
 3. avatar
  [6] risina [*]

  rozina: Snad si na ten dort mohl vzpomenou ON, když byl k JEHO narozeninám, ne? Neuvaří MU, nevypere MU - to mám děsně ráda -jesltipak vaří a pere on JÍ??? A že syn něco nesmí - není to spíš tak, ž enechce? Přece kdyby opravdu chtěl, tak mu v tom manželka násilím bránit nebude...

  superkarma: 0 24.01.2006, 22:08:02
 4. avatar
  [4] Lendy [*]

  nemám ráda rivalitu,snažím se ji necítit, samozřejmě, že někdy mě taky hlavou bleskne: "ta mě ale štve." - možná je to tajná,skrytá závist, žárlivost na něco, co já nikdy mít nebudu apod. Jenže mnohem horší je, když cítím tu rivalitu od druhého člověka. takto ztroskotalo několik přátelství - není to nic příjemného, najednou z toho kamarádského super vztahu vymizí upřímnost a vystřídá ji obezřetnost, opatrnost, podezřívavost až zášť jenom proto, že najednoum cítím, že se se mnou ta druhá srovnává, že se mnou bojuje, že mě možná nenávidí za to,jaká jsem a snaží se mě přes mrtvoly předběhnout, což vyústí v pomluvy a samozřejmě v antipatie i z mé strany

  superkarma: 0 24.01.2006, 12:25:27
 5. [2] rozina [*]

  bOHUŽEL, ZAŽÍVÁM JIŽ 18 LET - SNACHA SE MNOU SOUPEŘÍ O TO, ŽE SYN MUSÍ DÁT PŘEDNOST JÍ- TEDY MANŽELCE A NEMÁ CHODIT ZA MATKOU, KDYŽ ONA TO NECHCE. jAK SE TO PROJEVUJE, KDYŽ SE DOZVÍ, ŽE BYL ZA MNOU, NEUVAŘÍ MU, NEVYPERE, NEUKLÍZÍ apod. Když něco upeču- tedy dřív už jsem to přestala dělat! - schová to na balkon a po týdnu se to vyhodí - i celý dort k jeho narozeninám- s tím že na to zapomněla a jiné další triky !!!!Synovi jsem řekla, aby jí vysvětlil, že není důvod k takovému chování, ale on je slaboch a nedokáže udělat pořádek, má rád klid, nerad se hádá- což ona právě naopak, prostě chce se hádat. No došlo to tak daleko, že u mne syn již 3/4 roku nebyl- nesmí a je klid. Já jsem v plném ID, potřebovala bych občas od syna pomoc, ale MÁM SMŮLU.
  Co rozřeší tenhle začarovaný kruh ?? Přeji vám, ať vás to nepotká- puká mi nad tím srdce, ale nemohu nic dělat !!!

  superkarma: 0 24.01.2006, 09:52:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme