Rodina

Rikina: V lese se neřve

Čtenářka Rikina se přiznala, že nezná recepty na houbová jídla, ale dotkla se palčivého problému nás, co mají rádi v lese klid.

Ad pondělní téma houby:

Jasně, taky jsem houbař. Chodila jsem na houby podstatně dřív než do školy, což je zásluha mého otce, který mě učil znát les, houby, kytky, zvířata a přírodu vůbec od té doby, co jsem přestala býti batoletem.

rikina1

Baví mě houby hledat - ne sbírat, když jich roste 50 na metru čtverečním, ale opravdu hledat po lese - méně už potom čistit, krájet a zpracovávat do poživatelných úprav. Proto také nemám žádné zaručené recepty, řídím se knihami kuchařskými, a pokud je hub více, než se dá sníst k večeři, tak sušit nebo zmrazit. Radši zmrazit, je to míň práce  :-) 

rikina2

Jednou jedinkrát jsem se pokusila houby i naložit, ale ač to původně byly klouzky modřínové, po nějaké době pobytu v nálevu dostaly barvu sytě fialovou, a jediná příležitost, kdy je byl někdo ochotný konzumovat, byl Silvestr. To při nějakém tom obsahu krve v alkoholu už nebyla barva tolik podstatná... Za největší úspěch houbově kuchařský pak pokládám václavkový guláš, jejž se uvolil jíst i člověk, který v dětství přežil otravu muchomůrkou zelenou a od té doby se vyhýbal houbovým pokrmům více než důsledně.


rikina 3


Tajná místa a plácky, kde „rostou“, taky nemám, zase tak vážně to neberu  :-)  Když najdu houbu vzácnější, ne-li přímo chráněnou, jenom si ji vyfotím a nechám v lese „na semeno“. Škoda, že se obecně málo ví, že i houby, stejně jako rostliny a živočichové, mají své chráněné a ohrožené druhy. Ani v atlasech hub se to člověk zhusta nedočte, a pak lidi často z neznalosti snědí nebo zničí houbovou vzácnost, aniž by tušili. Dnes, v době digitálních fotoaparátů, skutečně není nutné nosit celé plodnice do mykologické poradny, když chceme vědět, co že jsme to v lese našli, a když už, tak stačí jedna houba, ne náruč.

Rikina 4

No a když už jsem u té osvěty - moc prosím za všechny, co mají rádi lesní ticho - v lese se neřve. Do lesa se chodí jako na návštěvu, ne tam vtrhnout jako živelná pohroma, a ječet na sebe přes půl hektaru lesa „tátóóó, kdééé jsííí, tady je houbááá, mám ji vzííít?“ To se mi otvírá houbařská kudla v kapse, a takovým hlučným rodinkám bych neváhala připomenout, že kdo bude zticha, možná uvidí plachou lesní zvěř - nejlépe kance. Řádně rozezleného a výchovně naladěného, který by jim poněkud zrychlil krok a protáhl nohy, při urychleném odchodu z lesa :-)

Rikina 5


Na závěr trocha historie:

HOUBY
Mnohé houby chovají v sobě hojně látek dusíkatých (bílkovin) a mohou tedy zastupovati pokrmy masité; mnohé, lahodně chutnajíce, jsou lahůdkou a jiné, jsouce chuti kořenité, jsou kořením k jiným jídlům. Že však mezi nimi naskytují se i houby lidskému zdraví škodlivé, ba i jedem svým otravující, potřebí jest opatrnosti. Nejezme hub, které pálí a škrabou v hrdle, které odporně čuchnou a mají vodnaté maso. Prudce jedovata jest kupříkladu muchomůrka červená (Amanita muscaria) s kloboukem mírně vypouklým, po okraji útle proužkovaným, cihlovým do ruda, posléze se odbarvujícím, na jehož povrchu nalézají se četné bílé bradavky, zbytky to plachetkové. Lupeny mají barvu bílou, nejdelší sahají až ke třeni, kdež od každého z nich jde dolů bledá stopa.  Třeň jest bílý a často dutý, pod kloboukem opásán jest bílým obojkem a na zpodu hlízovitě napuchlém sedí šupiny v kruhu postavené, pozůstalé z plachetky. Maso pod lepkavou pokožkou klobouku jest žlutavé.
Zdroj: Ottův slovník naučný

Ilustrační foto jmenované muchomůrky červené a dalších zástupců hubstva, včetně košíku s posledním úlovkem, posílám v příloze.

Rikina 6

S houbařským pozdravem
čtenářka Rikina
Text nebyl redakčně upraven


Díky Rikino za moudrá slova.  Kolikrát se přistihnu, že mám chuť zařvat na celý les „NEŘVI TY VOLE“ Pak mi dojde, že bych se nelišil a tiše trpím. Proto když jdu na Brdy, první půl hodinu cesty do kopce proletím, i kdyby byl les skoro plný hub. Nahoře už malá šklíbata, jejich maminky a tatínci nejsou. Protože by ty malé dětičky bolely nožičky.

A když jdu se svými dětmi, tiše trpím a přidušeně křičím „V LESE SE NEKŘIČÍ“ A oni dělají , jakože nekřičí a za  chvíli se zase zapomenou a  opět volají „JÉ HOUBA“ Nechápu že přežily.

Dnes máme téma dne houbaření a vše co se toho týká.

Těším se na vaše příběhy, fotky, recepty.

A zvlášť se těším na někoho, kdo mi napíše, že nemá rád houby a proč :)

Vše posílejte na

redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvek odměním knihou. Unikátní knihou, kterou nekoupíte v žádném knihkupectví.

Velký fotoatlas hub z Jižních Čech, který se nedá koupit v běžné distribuci. Více ZDE : http://www.velkyatlashub.cz/koupit.html

A ještě se můžete těšit na dvoudenní soutěž. Její pravidla zveřejním v 10 hodin!

   
08.08.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [13] krokodylice [*]

  Krásné fotky !

  superkarma: 0 08.08.2011, 18:20:09
 2. avatar
  [12] átéčko [*]

  P.S. fotky máš krásné!

  superkarma: 0 08.08.2011, 17:39:17
 3. avatar
  [11] átéčko [*]

  aninas — #10 Kdyby tam lidi hulákali, jako v českých lesích, medvědi by zdrhli. Já kvůli tomu ani nechci chodit do lesa, když rostou. Lidi se chovají jaké hovádka. Co se jm nelíbí, rozkopnou, vyhazují petky, konzervy, sáčky, ječí máma, ječí táta a děcka jak z retězu. \Myslím, že by je měli rodiče seznámit s přírodou ajko Rikinu její otec a jako můj otec mě a já své kluky taky. My jezdíme na jedno místo, kde teda nerostou, a mně to nevadí. Když nemohl Vládík chodit, posbírala jsem tam v v okolí na dohled smetí do igel. sáčků a pak jsme to vyhodli do kontejneru na okraji lesa.

  superkarma: 0 08.08.2011, 17:37:49
 4. avatar
  [10] aninas [*]

  Chapu, ze v ceskych lesich by se nemelo hulakat, ale zase zde v Kanade je to hulakani primo nutne - kvuli medvedum

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  superkarma: 0 08.08.2011, 14:36:01
 5. avatar
  [9] Věrulinka [*]

  enka1 — #6 Václavky nakládal můj Taťka do octa, já je nesbírám Sml23, pořádně je nepoznámSml15

  superkarma: 0 08.08.2011, 12:55:20
 6. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  pajda — #2 Řekni mu, že má u ní zůstat sedět a vyštěkávat jako labrador u mrtvoly v sutinách Sml54

  superkarma: 0 08.08.2011, 12:09:53
 7. avatar
  [7] kebulkaevulka [*]

  Ano,souhlasím s tebou,v lese má být klid a ticho,učím to mé teroristy,zatím bez úspěchu,ale pevně doufám,že to pochopí,jinak mají smůlu a na houby nepůjdou,Rikino ty fotky jsou nádhernýSml59

  superkarma: 0 08.08.2011, 11:00:47
 8. avatar
  [6] enka1 [*]

  Sml16Sml67Ty václavky jsou prý nejlepší právě do octa

  Hezky napsané, ale musím říct, že jsem se zatím nesetkala s nějakou halekající rodinou. Možná je to tím, že navštěvuji asi jen tři mně známé lokality. Jen jednou u nás byli známí  a otec uklidnil křičícího synka - neřvi tu jak na lesy

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #9
  superkarma: 0 08.08.2011, 11:00:28
 9. avatar
  [5] malvina [*]

  moc hezké,,,, taky  šílím když děti řvou na celý les.... jéé je jujda  našla jsem prašivku.....Taky nemusím procesie s dětskýma kočárkama,někdy to ani nechápu,že si rodiče spletli les s dětským brouzdalištěm.Hezký den pro Rikinu a milovníky Brdských lesů....

  superkarma: 0 08.08.2011, 10:58:00
 10. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Řvoucí lidi v lese přiškrtitSml30, jenom jednou tady v našem lese chlap řval, jinak je klídeček Sml59Sml67

  superkarma: 0 08.08.2011, 10:54:14
 11. avatar
  [3] Introvertka [*]

  tak takhle bych chtěla umět fotit Sml67Sml59

  superkarma: 0 08.08.2011, 10:48:24
 12. avatar
  [2] pajda [*]

  Ty fotky jsou nádherné. Jinak se přiznám, že jsem vytrvale učila rodinu, že v lese se neřve. Výsledek byl ovšem dost nečekaný: můj muž, který na houby nikdy v životě nechodil, to dopracoval tak daleko, že když najde nějakou houbu, která mu připadá jedlá, zůstane nad ní stát a doufá, že si ho všimnu. A na rozdíl od mého loveckého psa ani nevystavuje se správně zvednutou přední tlapkou...takže ho občas u nějaké houby zapomenu a musím se pro něj vrátit.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  superkarma: 0 08.08.2011, 10:45:19
 13. avatar
  [1] Kopretina3 [*]

  Krásné fotečky Sml67

  superkarma: 0 08.08.2011, 10:44:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme