.

Řidičák pod tlakem

Cestování

Řidičák pod tlakem

Jedno z mých novoročních předsevzetí znělo – udělám si řidičák. To jsem ovšem netušila, co mě čeká....

Konečně nastal den D. S hlavou plnou vyhlášky o silničním provozu a malou dušičkou jsem zasedla k psaní tesů. Už v noci jsem nemohla spát, protože jsem si pořád nebyla něčím jistá a snažila jsem se to na poslední chvíli vyčíst z pravidel. Testy byly úspěšně za námi a spolu s ostatními adepty jsme vytvořili skupinky k jízdám.

Dostala jsem se do vozu k chlapci, který zřejmě řídil už krátce po narození svůj kočárek, prostě byl úžasný a jel jako profík. Na zadním sedadle ale seděl ten nejstrašlivější a nejpřísnější dopravní policista, kterého si dovedete představit. Celou dobu nespokojeně mlčel a pak řekl, ať se tedy ujmu řízení já.

Předpisově jsem si utáhla pás, zkontrolovala zrcátka, nastartovala (napoprvé!) a vyjela. Jeli jsme po Vinohradské, kde je předepsaná čtyřicítka. Což jsem věděla, neboť nás na to instruktoři stokrát upozorňovali. Snížila jsem rychlost a jela. Po návratu k autoškole jsem očekávala velkou pochvalu a samozřejmě údaj, kdy si mám přijít pro kýžený průkaz. Nestalo se. Důvod? „ Jela jste 42, skoro 43, takže jste jela nepřiměřenou rychlostí. A ten váš kolega zas nekouká do zrcátek, přijďte si příště,“ dodal ten dobrý muž.

Byla jsem samozřejmě pěkně naštvaná. Hlavně proto, že se mi výjimečně jelo opravdu dobře, a bylo mi jasné, že tento výkon se nebude hned tak opakovat. Zapsala jsem se s temnou předtuchou na další termín, dala jsem si pár kondičních jízd k dobru, a hlavně doufala, že příště mi milosrdný osud přihraje na zadní sedadlo jiného  strážce zákona.

Kdepak. Byl tam zase!!!! Tentokrát jsem si vylosovala do auta stejně trpící slečnu a bohužel jsme byly na řadě skoro poslední. To nás pěkně rozklepalo. Z aut před námi neudělal jízdy NIKDO! Už jsem se viděla, jak s nožem na krku dělám zkoušky na potřetí. A tahle vidina tedy k mé koncentraci fakt nepřispěla. Konečně jsme byly v autě, pan policista něco nevrle zamručel, asi na pozdrav, a už se jelo.

Já jsem byla na řadě první. Nastartovala jsem asi na podruhé a pomaličku jsem se plížila na Olšanské náměstí. Ze zadního sedadla se ozývaly zvuky jako jejeje, ach jo, hmmm, ehmm apodobně. Za chvíli jsem byla totálně mimo, jela jsem jak špatně seřízený automat a modlila se, ať už je to za mnou. Toho člověka jsem během chvilky nenáviděla až za hrob. Když už asi vyčerpal škálu zvukomalebných citoslovců, konečně mne zastavil.

Moje spolujezdkyně byla bílá jako smrt a volant svírala jako záchranný kruh. Vzdychání a funění pana zkoušejícího byla snad ještě o něco intenzivnější než předtím. A podle toho také vypadala jízda mé následovnice. K autoškole dorazilo naše autíčko v pochmurném rozpoložení.

Když jsme vystoupili a já se podívala do toho nic dobrého nevěštícího obličeje páně policistova, dostala jsem vztek. Navíc ještě pronesl větu ve smyslu, jestlipak si děvčata myslíte, že si ten průkaz zasloužíte? Při pohledu na třesoucí se bradičku mé spolujezdkyně se mi definitivně zatmělo před očima. „Vážený pane, kdybyste celou cestu nevzdychal, nefuněl a neznervózňoval jste nás a choval jste se třeba jen trošku mile, určitě by se nám jelo líp. Ale vy to děláte schválně, protože se vám asi líbí, jak jsou ti chudáci u toho volantu nervózní. A je to od vás pěkně hnusný…" Atakdále atakdále.

Někdy v polovině mého improvizovaného (ale šlo mi to skutečně od srdce :-)) proslovu, jsem si všimla, že ředitel autoškoly (jel ve voze s námi) dělá hluchého a nenápadně se plíží směrem ke kanceláři.  Najednou ten zamračený muž v uniformě rozjasnil tvář do širokého úsměvu a řekl: “No, vidíte to, slečno. A já jsem vám chtěl zrovna říct, že si máte tady s kolegyní ve dvě hodiny přijít pro řidičský průkaz.“ To mi tedy důkladně vzalo dech.

Pravý důvod toho, že jsem hrdou majitelkou řidičského průkazu, se už asi nikdy nedozvím. Nicméně instruktoři z dotyčné autoškoly, které občas na Žižkově potkávám, mě od té doby zdraví se značnou úctou…  

 

   
27.07.2005 - Zahraničí - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] Dájka [*]

  Viovio: testy jsou v pohodě. V autoškole nám říkali nemyslet, našrotit. Jak básničku. Jsou tam totiž logické chyby, ale policajt má šablonku, tu na to vrazí a je po hehe. Dělala jsem autoškolu ve 30 a při prvním pokusu o jízdy mi vletěl chlap na přechod na červenou a já ho chtěla přejet. Učitel tomu zabránil, nicméně jsme dojeli. Napodruhé to už bylo ok. Učila jsem se testy na internetu, mám dojem www.testonline.cz nebo mozna testyonline.

  superkarma: 0 29.07.2005, 00:04:12
 2. avatar
  [39] kouzelnice [*]

  já když jsem před 15lety dělal řidičák, tak jsem se měl se zkušebním komisařem rozjet do kopce na ruční brzdu (ve staré škodovce podotýkam), no podařilo se mi to tak na potřetí, a pán se zeptal, jestli mám nějaké technické vzdělání a já na to že ne že jsem ekonom, "já jsem si to myslel" řekl on, a jelo se dál :-) a řidičák jsem dostal na poprvé Pavel

  superkarma: 0 28.07.2005, 07:59:32
 3. avatar
  [38] kemy [*]

  a nedsotává se řidičák po měsíci?
  příběh ale pěknej. je to pro mě teď aktuální a určitě budu mít i podobnej osud.

  superkarma: 0 27.07.2005, 23:58:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] karlik [*]

  janicka usa: Pro čecháčky je to fest ale v česku není žádný zákon o tom, že jeden musí znát řeč slovem i písmem a tak vietnamci a jiná zahraniční individua dělají zkoušky s tlumočníkem kterej má už tu vyhlášku zažitou a jsou ty testy pro něj sranda.

  superkarma: 0 27.07.2005, 23:27:56
 2. avatar
  [36] Julča [*]

  viovio: já jsem dělala zkoušky ve třetím měsíci.Ale byla to celkem fuška.Kolikrát se mi při jízdách chtělo

  superkarma: 0 27.07.2005, 22:08:50
 3. avatar
  [32] Juana [*]

  Řidičák v Čechách jsem dělala v lednu, byla příšerná kalamita a přišel prý ten nejlepší policajt. Objeli jsme blok a v podstatě všichni řidičák dostali, až na moji sousedku z baráku, ta tam byla už podruhý a asi musela být úplně tupá, protože tenhle kluk to snad mazal všem.
  Po nějaké době jsem ale dělala řidičák v Kanadě. To už jsem měla najeto pár tisíc kilometrů, ale bylo mi to houby platný. Test jsme udělali s manželem úplně bez problémů na poprve, což se o anglicky mluvících říct nedalo. Ale praktický zkoušky - manželovi to komisařka dala hned napoprve, mne vyhodila, protože jsem se při parkování dotkla kolem chodníku. Napodruhé - prý jsem moc přepínala stěrače, protože zrovna pršelo. Nakonec až napotřetí mi to prošlo. Evidentně neměli rádi cizince.

  superkarma: 0 27.07.2005, 16:07:05
 4. avatar
  [31] murena [*]

  Před x lety,mě vyhodil zkušební komisař od zkoušek na náklaďák,když jsem si nevzpoměla z čeho se skládá diferenciál se slovy,že když chci jezdit s náklaďákem,musím být poloviční automechanik,co kdyby se mi porouchal diferenciál na cestě,co bych dělala.Má odpověď,že bych zabouchla dveře od korábu a jela domů s prvním chlapem,který by mi zastavil,ho zřejmě vystresovala natolik,že mi suše oznámil,že jsem u techniky neprošla a že jsem na omylu,pokud si myslím,že bude koukat u "céčkařů" na přirození.Byl to zřejmě zakomplexovanej polda.Dneska mám přes milion kilometrů najeto bez nehody a diferenciál jsem skutečně nikdy neopravovala ...

  superkarma: 0 27.07.2005, 15:34:21
 5. avatar
  [30] narciska [*]

  Ach jo, ja jen tise zavidim....Teorii jsem udelala na plny pocet ale jizdu na petkrat a ridicak stejne nemam...Uz na to nemam nervy, chci zmenit autoskolu. Uz jsem se jednou ptala, cinim tak znovu: neznane nekdo prosim nejakou dobrou autoskolu v Brne?? napiste prosim do vzkaziku. Moc dekuju..

  superkarma: 0 27.07.2005, 15:00:19
 6. avatar
  [29] Meander [*]

  Policajtovi jsem řekla, ať nemluví za jízdy s řidičem. Třásla jsem se strachy, že mě okamžitě vykopne, ale smál se. A nakonec řekl, že jestli mi to ještě jednou chcípne, tak mě vyhodí Od té doby mám projetou celou Evropu po vlastní ose a nikoho jsem ještě nezabila (i když jsem chtěla)

  superkarma: 0 27.07.2005, 13:10:52
 7. avatar
  [28] Gabi [*]

  A nejhorší je, že až po pár tisících najetých kilometrech člověk opravdu zjistí, o co při řízení auta jde Ale to v autoškole, až na vyjímky, tedy nenaučí

  superkarma: 0 27.07.2005, 11:28:27
 8. avatar
  [27] isis [*]

  Dodneška nevím, jak jsem prošla.
  Přehlídla jsem vedle stojící dodávku, a kdyby mi instruktor nedupl na brzdu, tak by byla bez zrcátka

  superkarma: 0 27.07.2005, 11:20:21
 9. avatar
  [26] Hannah01 [*]

  Markýza: Děkuju , do Vánoc to snad stihnu .

  superkarma: 0 27.07.2005, 11:13:33
 10. avatar
  [25] Kacule [*]

  Mám taky super zkušenosti: Policista po mě ječel, že nejedu padesátkou - přitom ručička na 50 byla...musela jsem zpomalit na 40.Tohle se opakovalo asi 2x. Při rozjezdu do kopce, na mě zařval, že se auto nemá pohnout dozadu ani o centimetr . Totální debil, chtělo se mi brečet, vystoupit z auta a nakopat ho do patřičných míst...ale asi moje hrdost pomohla a já nehla ani brvou...instruktor mě podržel se slovy, že se asi špatně vyspal (jela jsem jako první). jo, řidičák jsem naštěstí dostala napoprvé

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:46:27
 11. avatar
  [23] Bella [*]

  Bridgetj: Ve vyhlášce ale skutečně je, že při couvání se nemusí řidič poutat. Nemusí se poutat řidič ze zdravotních důvodů, instruktor autoškoly a řidič při couvání. To je napadnutelné.

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:25:54
 12. avatar
  [22] Beruška1 [*]

  JOj to mě čeká, právě teď navštěvuji autoškolu a na konci srpna bych měla dělat zkoušky. A tady v Pardubicích je taky jeden zkušební komisař, který je schopen z 10 lidí jich 8 vyhodit.

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:23:50
 13. avatar
  [21] Lenika [*]

  Ačkoliv jsem místo dvojky dala do kopce čtyřku, tak jsem obdržela průkaz napoprvé

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:20:17
 14. avatar
  [20] karlik [*]

  Milá Evo na Vinohradskou a řidičák mám krásnou vvpomínku. Řidičák jsem dělal tedy někdy v roce 50 nebo 51 s náklaďákem tehdy supermoderním Praga RND a při zkoušce jsem ujel zhruba 100m U tehdá kina Flora smněrem na centrum přišel povel pojedeme doprava a jahk jsem zahnul jakási paní mi strčila pod auto kočárek. Nevím zda jsem to zašláp já nebo instruktor ale kočátrek zůstal nepoškozen snad centimetr od nárazníku a já se klepal jak vibrátor. Komisař strašně seřval nepozornou matku a mně oznámil sedněte si nahoru a zopakujete si to nakonec. Když jsme přijely před DI tenkrát ještě v Rybný tak si vzpomněl, mávnul rukou a řekl ditě jsme nepřejely postřeh máš já ti to podepíšu, a bylo vystaráno.

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:20:02
 15. avatar
  [19] Milala [*]

  Tleskám takovému proslovu,já když vidím uniformu,jsem nervózní i dnes po 20 letech po absolvování řidičského průkazu A snad i právě proto jezdím minimálně

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:16:33
 16. avatar
  [18] karlik [*]

  Lauren_O:Na žádost policistů na ukázní nářadí rezervy a podobných blbinek podotýkám mimo lékárny a trojůhelníku vytahuji asistenční karu ABA. Je s nima vždycky velá sranda a jednou je sprdnul telefonicy i řiditel ABY.

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:05:14
 17. avatar
  [17] Markýza [*]

  Lauren_O: teoreticky to zvládnu, prakticky si stoupnu k silnici a budu stopovat - to jsem řekla i policajtovi při zkouškách a popsala jsem mu výměnu pneumatiky, se zasmál a řekl, že to je dobrý, že jeho žena to dělá stejně

  superkarma: 0 27.07.2005, 10:03:26
 18. [16] Jana 01 [*]

  Je to fakt, hodnš záleží na zkoušejícím. Když bude chtít, vždycky nějakou chybičku najde. Jeden mě nenechal udělat pro blbost. příště tam byl jinej a ten nechal udělat i ženskou, která se rozjížeděla na křižovatce do kopce pozadu a málem nabourala lidi pod ní. Když jsem to viděla, hnešd mi bylo jasné, že můžu řídit jak chci a že mi to stejně napíše...

  superkarma: 0 27.07.2005, 09:56:33
 19. avatar
  [14] Markýza [*]

  Hannah01: držím ti pěsti pro štěstí, teď bych nešla na testy ani omylem, a dělat jízdy v Praze - zbohem vidino samostatného řízení

  superkarma: 0 27.07.2005, 09:43:25
 20. avatar
  [12] Gabi [*]

  Evo, to je přece klasika. Většina "zlých" komisařů má svoje "zásady" a obvykle je jen málo adeptů, kteří obdrží ŘP na poprvé - někdy chtějí jen oddálit okamžik, kdy novopečený "řidič" vyrazí do skutečného provozu. Ale stačí se projet nějakým frekventovanějších úsekem a zjistíš, že řidičák dostane i evidentní psychopat.
  P.S.: Na testy opravdu nepotřebuješ mít "hlavu plnou vyhlášky", stačí být cvičená opička - uvědom si, že se nepředpokládá, že by řidič musel mít nadprůměrně vysoké IQ (o policistech nemluvě ).

  superkarma: 0 27.07.2005, 09:25:30
 21. avatar
  [11] Hannah01 [*]

  No, to je dobrý, dělám závěrečky v září, tak jestli natrefím na podobné individuum, mámto spočítaný ... a to nemluvím o dnešních cenách autoškoly.

  superkarma: 0 27.07.2005, 08:44:23
 22. [10] louže [*]

  Tak já už to mám taky asi dvacet let za sebou, ale bylo to nezapomenutelné. Měla jsem učitelku paní "Židův"´, byla hrozně malá a na sedačku si vždycky dávala polštářek pod zadek, aby viděla z okna... No skvělé. Taky byla fajn její rada, že před zatáčkou musím vždy zařadit za 2, takže první mé jízdy probíhaly tak, že rozjetá jsem ze čtyřky (samozřejmě bez brždění) cpala dvojku před každou zatáčkou... no děs

  superkarma: 0 27.07.2005, 08:29:23
 23. avatar
  [9] Májík [*]

  Markýza: taky jsem manžovi jednou řekla, ať si teda vystoupí, když má furt blbý kecy a od té doby je celkem klid, ale je fakt, že se stane málokdy, že když jedeme oba dva, tak řídím já. Maximálně, když se někde napije piva. Jinak většinou když řídím, tak jezdím sama, nebo se synem, odvozy na tréninky apod.

  superkarma: 0 27.07.2005, 08:21:39
 24. avatar
  [8] Markýza [*]

  ha ha ha, já udělala "papíry" až na počtvrté, jsem nervák no.
  A teď děcka říkají, že mám radši řídit já, jak taťka

  dzijana: medunka2001: holky - jezdit jezdit jezdit, chce to praxi, a manželovi klidně řekněte, že si má vystoupit a jít pěšky, když se mu to nelíbí. Já to samé měla s mojím otcet, furt měl poznámky, tak jsem mu řekla, že si klidně může jít po svých, pokud nemá konstruktivní radu, a byl klid. A teď konečně uznal, že jezdím dobře.

  superkarma: 0 27.07.2005, 08:18:37
 25. avatar
  [7] svetluszka [*]

  Dzijana: Tak mu někde zastav, ať si vystoupí... ...já to jednou udělala, a od té doby mi do toho nekecá...

  superkarma: 0 27.07.2005, 07:58:19
 26. avatar
  [6] medunka2001 [*]

  dzijana: přesně Nebyla jsem ve stresu z instruktorů, samotná zkouška byla taky OK, ale jezdit budu bohužel až u toho nebude ten můj, protože ho na místě spolujezdce nesnesu
  NEbudu to popisovat, ale je to na

  superkarma: 0 27.07.2005, 07:51:19
 27. avatar
  [5] dzijana [*]

  Já měla autoškolu a zkoušky v pohodě.Ale potom...Co bych dala za nějakého trapiče,co mě připraví na jízdu ve stresu..s manželem,který vzdychá a hysterčí,jen co vezmu volant do ruky.

  superkarma: 0 27.07.2005, 07:35:02
 28. avatar
  [3] Kahomar [*]

  Letos to je přesně 20 let, co jsem obdržela řidičák a ještě teď, když si na tu situaci vzpomenu, mě polévá studený pot. Instruktor byl pán tvorstva a všem vyjukaným žačkám to dával patřičně najevo. Dělat jízdy byl horor. Příští rok čeká autoškola moji dceru, tak doufám, že na ni bude mít lepší vzpomínky.

  superkarma: 0 27.07.2005, 07:13:54
 29. avatar
  [2] svetluszka [*]

  Taky zamachruju, 53 a na poprvé...
  Ale nasoukat se mezi dvě auta, to mi nejde dodnes. Už u zkoušky chtěl policajt, ať zaparkuju a já si v té ulici vybrala asi 10-ti metrovou mezezu. Řekl mi, jestli to myslím vážně a já mu vynadala, že až budu jezdit pět let, tak si troufnu i na délku auta...... no a od té doby jenom

  superkarma: 0 27.07.2005, 07:10:22
 30. avatar
  [1] Julča [*]

  tak takové zkušenosti nemám.My jsme udělali řidičák hned napoprvé,všichni.Vyklepaná jsem byla,asi jsme měli lepší policajty.

  superkarma: 0 27.07.2005, 06:33:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme