talk

Máte doma dítě s dysfunkcí? A věděla jste, že různé dysfunkce mají i své dny? Například 9. září je Den dyslexie. Ale k věci - proč vám to vlastně píšu? Nedávno mě navštívila kamarádka a vedla se mnou plamennou polemiku na téma, zda dítěti s dyslexií říct, že má tuto poruchu.

Kamarádčin názor byl jednoznačný a radikální: „Nikdy bych to dítěti neřekla. Mám známou, která díky vědomí své dysfunkce zlenivěla a používá ji jako univerzální výmluvu.“

Sám mám jinou zkušenost, vědomí dyslexie mně sice poskytlo výmluvu, ale zároveň mne motivovalo. Vzal jsem to jako výzvu a snažil se nové a nové hranice překonat. Kdybych své češtinářce ze základky řekl, že se živím psaním, asi by dostala infarkt.

S kamarádkou jsme se nakonec shodli, že je třeba individuální posouzení od rodiče u každého dítěte. Přesto mě zajímal názor odborníka. Kontaktoval jsem proto psycholožku Zdenku Sládečkovou a položil jí dvě otázky...

Názor odborníka

Je dobré říkat dítěti, že má nějakou dysfunkci, nebo je lepší to před ním tajit?
Ve chvíli, kdy na to dítě začne narážet ve škole, je lepší si s ním o tom popovídat, aby vědělo, že naráží na věci, které jsou mimo jeho možnosti. V mateřství to jde, ale při vstupu do školy narazí. Tam je dobré dítěti i paní učitelce říct, o co se konkrétně jedná, a vysvětlit jim to. Že jde o věci mimo možnosti kontroly dítěte a - je to vývojová záležitost. Tedy dokud dítě samo problém neřeší, tak bych ho neřešila, ale jakmile začne narážet, bylo by lépe dítěti citlivě říct, že jeho očíčka třeba nerozliší dobře O nebo A či 6 a 9, ačkoli jiné děti to zvládají. Není to jeho chyba a pomalounku se to zvládne. Aby se netrápilo a nemělo pocit, že je hloupější.

A nemůže se mu to stát univerzální výmluvou?
Dysfunkce neříká to, že něco nemohu, ale že mi to dá trošku víc práce a nebudu v některých věcech mít tak dobré výsledky jako ostatní. Jde o to, jak se to dítěti podá. To, že je někdo například dyslektik, neznamená, že se nemůže naučit gramatiku. Znamená to, že je pro něj učení gramatiky pracnější. Dítě je potřeba podpořit - je to hodně o komunikaci s ním.

Reklama