Bulvár

Režisér Alan Parker: Česko bych si oblíbil!


Dakrát nominovaný na Oscara s nespočtem dalších ocenění a nominací. Natáčel filmy s takovými herci, jakými jsou Anthony Hopkins, Bridget Fonda, Nicolas Cage, Robert De Niro, Madonna nebo Kate Winslet. Autor hudebních snímků Evita, Pink Floyd: The wall a jiných včetně kontroverzních počinů Půlnoční expres, Hořící Mississippi, Commitments a Život Davida Galea.

Všechny tyto úspěchy se nacházejí pod jediným jménem:
Sir Alan Parker. Tento vynikající britský režisér navštívil Prahu, aby v rámci Febiofestu převzal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Ženě-in poskytl exkluzivní rozhovor. 
 

Žijete v Americe i v Anglii, což jsou země, které se podstatně liší, především i ve způsobu, jak tamní obyvatelé smýšlejí. Kterou z těchto dvou zemí preferujete?

Ano, to je pravda. V Americe jsem musel žít kvůli práci. Zůstal jsem tam 10 let a pak jsem se vrátil zpět do Anglie. Většinu času žiji v Londýně, ale samozřejmě často lítám do Los Angeles. Mám to město rád, je zde spousta lidí, na kterých mi záleží. V Americe se cítím příjemně, takže to pro mě není takový problém. Na druhou stranu jsem ale Angličan, takže je mi samozřejmě nejlíp v mé zemi, kde jsem na blízku své rodině.

Jak se vám líbí v Praze?

Po pravdě řečeno - nemám moc čas na památky. Viděl jsem Hrad, ale většinu, respektive celý čas, zde trávím na Febiofestu. Myslím si ale, že kdybych měl více času, určitě bych si Prahu a Česko oblíbil...
 

Uvedením svého zatím posledního filmu Život Davida Galea jste vyvolal spoustu nesouhlasu a dokonce i odporu, když jste s tématem trestu smrti v Americe doslova chodil po tenkém ledě. Nebyl jste zklamaný či naštvaný, když jste i přes velkou kvalitu tohoto snímku nedostal žádné prestižní ocenění?

Reakce jsou zajímavé, protože když jsem dokončil tento film, musel jsem udělat nejdříve zkoušku u prvních diváků. Výsledky byly velice povzbudivé, takže natáčecí studio uznalo, že film bude mít úspěch a že je to dobrý film. Vlastně ve velkých městech měl Život Davida Galea velký úspěch, ale Američané jsou velcí patrioti... Do jisté míry to pro mě bylo zklamání, protože úspěch snímek mezi diváky měl. Také mě jeho tvorba stála spoustu práce a několik let mého života, ostatně jako pokaždé, když pracuji na novém filmu. Nebyla to ale jen Amerika, kde film způsobil rozruch, ale třeba i Německo. Film rozzlobil spoustu lidí.

 

Co bylo podle vás hlavním důvodem jejich rozhořčení?

Ten důvod je, že se jedná o thriller, ale zároveň film pojednává o něčem, co je velmi důležité. Jedná se tedy o důležitou politickou záležitost, a když natočíte film, který je vlastně polickým thrillerem, tak to není zrovna něco, co by měl každý při chuti. Nerozumím, proč tomu tak je, osobně si myslím, že je to dobrý snímek, a některé lidi to hodně ovlivnilo.

 

Co je dle vašeho názoru nejvíce důležitá část celého filmu?

Nemyslím si, že by to byla jedna věc. Pro mne jakožto filmového tvůrce je asi nejdůležitější věcí vyprávění příběhu. Skvělé na tom být režisér ale je, že i když třeba nejsem hudebník, pracuji s hudbou. Používám hudební sluch, psaní, představivost. Jsou to právě tyto rozličné druhy nadání, co mě činí režisérem, a to je docela vzrušující. Samozřejmě je ale důležitá i atmosféra filmu. 

 

Co máte tedy nejraději na své práci režiséra?

Mám rád film sám o sobě, líbí se mi práce s kamerou, herci a natáčecím štábem. Rád se nacházím ve společností lidí, kteří se se mnou podílejí  na filmu. Mnoho z nich jsou mí přátelé. Celkově rád pracuji s lidmi.

 

Alan Perker při natáčení filmu Evita.Necítíte se někdy osamocen? Nesete obrovskou zodpovědnost. Nejen za své pracovníky, ale i za peníze a vůbec za celý projekt.

Ano, někdy ano. Je to velká zodpovědnost. Nemyslím jen natočit film, ale natočit dobrý film. To je to, co mám stále na mysli - natočit dobrý film. Také pořád říkám, že žádný film nemůže být úplně dokonalý. Někdy se kvůli tomu až zhroutím a jsem zdeptaný ze své práce, vlastně ani ne tak zdeptaný jako rozčilený a citově podrážděný.

 

Někdy je ale také těžké vyjít s herci, zvláště s hollywoodskými hvězdami.

To ano, někdy to může být na natáčení napjaté, takže vždy říkám, že dobrý film zaleží také na dobrém štábu. Proto natáčím s lidmi, se kterými jsem již pracoval. Spousta věcí se během natáčení pokazí, a když se to stane, mám při sobě přátele, kteří mi pomohou a kteří jsou zároveň i velice dobří ve své práci.

 

Zmínil jste, že pracujete na novém filmu...

Jeho příběh se odehrává v 18. století a jedná se o téma, které je podobné příběhům Charlese Dickense. Není to vyloženě Dickensovo dílo, ale je mu to podobné. Je to o osiřelých dětem na základě hry, která měla obrovský úspěch v národním divadle v Londýně, ale i jako kniha to bylo úspěšné.


Co říkáte na snímek vašeho britského kolegy Joea Wrighta Pokání?

Joe Wright je velice dobrý režisér, ale ten film se mi nelíbil. Problém Pokání je knižní předloha a její složitá struktura a spousta časových linií. Osobně si myslím, že v knize ta struktura fungovat může, ale ve filmu ne. Pro zfilmování bylo třeba tří různých filmů. Nejdříve život, pak válečný příběh a nakonec ten závěr. Joe Wright je ale, jak jsem se zmínil, vynikající režisér a jeho snímek Pýcha a předsudek se mi velice líbil.

 

A jaký je váš názor na scénu, jež se odehrává na pláži v Dunkquerku, která je považována za jednu z nejlepších z tohoto filmu?

Osobně se mi ta část na pláži nelíbila. Byla zde znát chyba, kterou dělají mladí režiséři, snaží se ukázat, že to dokázali, a snaží se získat respekt. Nachází se zde tudíž spousta sebevědomí, spousta: „Podívejte na mě, podívejte na mě, já jsem režisér,” takže tuhle scénu jsem nijak nepochytil.

 

Je pro vás téma druhé světové války atraktivní?

Ano, ale záleží na tom příběhu. Když jsem jako režisér začínal, mé dva první krátké filmy se odehrávaly za druhé světové války. Jednalo se o anglické příběhy. Narodil jsem se, když Němci bombardovali Londýn, takže můj první film jsem natočil právě na toto téma. Ten druhý pojednává o evakuovaných dětech během druhé světové války. Byl to poměrně úspěšný film, který jsem natočil pro BBC.

 

Existuje nějaká kniha, podle které byste rád natočil film, kromě projektu, na němž právě pracujete?

Stále čtu, ať už se jedná o knihy nebo scénáře, a většinou to je bohužel ztráta času. Je pro mne velice těžké rozhodnout, co budu natáčet příště. Roky plynou a ta mezera se rozšiřuje a já musím rozhodnout, co dále.

 

Co je tedy pro vás rozhodujícím faktorem při výběru námětu?

Není to jen jedna věc. Třeba hlavní postavy a to, co se snaží říct, ale i svět, ve kterém postavy žijí. Jestli žijí ve městě, které neznám, jeho pozadí, které neznám. A protože ho neznám, stává se pro mne tvorba filmu jakousi tvůrčí cestou, takže se o tom světě mohu něco dozvědět a může to být rovněž zajímavé i pro diváky. Třeba objevit a prozkoumat celé New Orleans.   

 

Kdo je vaším oblíbeným režisérem?

Velmi rád mám Miloše Formana. Vždy jsem ho považoval za fantastického režiséra, již od jeho začátků, kdy ještě nebyl tak slavný. Je velmi výjimečný, a to pokaždé!

 

A oblíbený film?

Nemám jeden oblíbený film, to je těžké. Jak jsem se zmínil, mám rád Formanovu práci, takže určitě Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, je to režisér, který nikdy nezklame. Také mám rád filmy Tahle země není pro starý a Až na krev, to jsou podle mě hodně dobré snímky.

   
04.04.2008 - Rozhovory - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [20] sway1 [*]

  Galadriel: Tak to pak jo, taky koukam na filmy v originale . Vcera jsem to nevydrzela a pustila si zacatek Atonementu . Ten film proste zeru, co zaber, to perla.....tak pak napis, az to skouknes.....odpoledne se tnhle clanek asi posune do archivu, nebo to tak vypada, tak se sejdem na rozhovoru s Tomsou, ju?

  superkarma: 0 08.04.2008, 09:43:49
 2. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  sway1: nojo, ale v pujcovne kanadske

  superkarma: 0 07.04.2008, 19:09:31
 3. [18] sway1 [*]

  Galadriel: S tema zviratama a detma jsme na tom podobne . Sci-fi taky zeru a co se tyce filmovehu zanru, tak nejsem rovnez vyhraneny typ. Pro me je nejdulezitejsi atmosfera, pokud snimek zadnou nema, tak muze mit pribeh sebelepsi, ale je to na nic.....Netusila jsem, ze je Atonement uz v pujcovne . Rozhodne napis, az to skouknes, zajimal by me tvuj nazor, Keira tam ma brutalne krasny zeleny saty .

  superkarma: 0 07.04.2008, 14:05:23
 4. avatar
  [17] Dudlajlama [*]

  Tim nechci rici, ze LOTR je sci-fi, ja do toho oboru zahrnuju i fantazie, pohadky atd.

  superkarma: 0 06.04.2008, 22:40:14
 5. avatar
  [16] Dudlajlama [*]

  Eva_Fl: http://www.youtube.com/watch?v=MJFkczldS5g
  Cele CD se jmenuje Heroin Diaries a chvilkama mi The Wall pripomina

  superkarma: 0 06.04.2008, 22:26:41
 6. avatar
  [15] Dudlajlama [*]

  sway1: ja jsem mekkota na zvirata, lidi se muzou triskat hlava nehlava, jakmile je v tom ale zamotane male dite a zvire, jde to se mnou . Taky jsem desny filmovy maniak, zanrove sirokorozchodna, pokud me film zaujme, je mi to jedno. Miluju sci-fi a podle me ikonky nejspis poznas, kdo je ma absolutni jednicka.
  Film The Wall proste miluju, i kdyz je tezce depresivni. Kdyz jsem ho videla za komance poprve na prevzacne kazete, poustela jsem si ho do zblbnuti.
  Film Atonement si nejspis pujcim dnes cestou z prace.
  Will je celkove fesak a jeste k te genetice, klonovani, atd., hodne se mi libil film The Island, taky ne tak odskakane od reality tema.

  superkarma: 0 06.04.2008, 22:17:01
 7. [14] sway1 [*]

  Eva_Fl: tak uz nas pet a muzem zalozit fan club . Docela se divim, ze tady neni vic prispevku v debate , jestli to demonstruje kulturni uroven ceskych ctenarek internetovych magazinu, tak me to uprimne desi

  superkarma: 0 06.04.2008, 21:04:15
 8. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  sway1: ja jsem taky moc rada, ze aspon 5 z-in VI, o cem je rec.

  superkarma: 0 06.04.2008, 20:42:41
 9. [12] sway1 [*]

  Galadriel: Jo, myslim Atonement. Kdyz jsem videla trailer, tak me uplne dostal, myslim, ze je to jeden z nejlepsich filmu poslednich let. Cekala jsem na nej nekolik mesicu, nez dorazil do CR....na Zene-in na nej byla recenze. tady je odkaz na stranky filmu, kdybys chtela: http://www.atonementthemovie.co.uk/site/site.html. The Wall jsem bohuzel nevidela , ale zkusim sehnat aspon to CD . Ja legenda jsem taky videla-jsem tak trochu maniak , s tim psem to bylo zly, ale jinak ten napad se mi libil....zajimam se o genetiku, tak vim, ze to tak jednou skoncit muze, ale Willovi to tam sekne

  superkarma: 0 06.04.2008, 19:54:10
 10. avatar
  [11] Dudlajlama [*]

  sway1: myslis Atonement? Jeste ne, chystam se ale na nej, videla jsem ho minule v pujcovne. Zatim se odhodlavam shlednout I am legend, protoze tam zabiji psa , tak se mi do toho nechce.
  Jinak, CD The Wall posloucham hlavne v aute a je tak osoupane, ze pocitam, ze uz dlouho hrat nebude

  superkarma: 0 06.04.2008, 19:10:55
 11. avatar
  [10] *Kotě* [*]

  The Wall je samozřejmě super , líbila se mi i Evita. Zajímavý režisér, dobré filmy.

  superkarma: 0 05.04.2008, 20:30:43
 12. [9] sway1 [*]

  Galadriel: Neni zac , jsem rada, ze aspon nekdo tady projevuje zajem o kvalitni film Jinak Pokani se mi taky libilo, videla jsi to?

  superkarma: 0 05.04.2008, 19:52:44
 13. avatar
  [8] Dudlajlama [*]

  sway1: podivam se na to, diky.

  superkarma: 0 05.04.2008, 18:06:08
 14. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 05.04.2008, 14:42:37
 15. [6] sway1 [*]

  Galadriel: Jenze ono uz to k nam dolezlo, je to myslim z roku 2003, takze v pujcovne by to byt melo....S tim trestem smrti je to fakt docela sila, ani se nedivim, ze tim Amiky nastval , ale ma muj obdiv, ze se nebal do toho projektu jit....tady mas kdyztak neco k tomu filmu: http://www.csfd.cz/film/7119-zivot-davida-galea-life-of-david-gale-the/

  superkarma: 0 05.04.2008, 10:18:06
 16. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  sway1: az to k nam doleze, urcite se na film podivam

  superkarma: 0 05.04.2008, 00:35:37
 17. [4] sway1 [*]

  Galadriel: To teda jo. Jinak jsem od nej krome Evity videla ve clanku zmineny Zivot Davida Galea a fakt me to dostalo!!! Vrele vsem doporucuji. Sice je to trochu drsny, ale urcite to stoji za to! Jinak clanek super, je fajn, ze se sem dostanou rozhovory i s osobnostmi ze zahranici

  superkarma: 0 04.04.2008, 23:34:06
 18. avatar
  [3] Dudlajlama [*]

  leila.s: On je Formanovi i trochu podobny

  superkarma: 0 04.04.2008, 18:15:17
 19. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  The Wall, pro me naprosto vyjimecna az kultovni zalezitost .

  superkarma: 0 04.04.2008, 05:14:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme