Bulvár

Revoluce pro Lolittku

Zůstáváme na celý život odloučeni
Již nikdy se nespatříme,
Dopřej mému srdci těžce vybojovaný klid,
bez něhož je život tak těžký.

Tato slova napsal Ludvík I. Bavorský, velký milovník umění a špatný básník, ženě, pro niž ztratil srdce i království. S Lolou Montezovou, hraběnkou z Landsfeldu, kterou něžně nazýval má Lolittka, se skutečně už nikdy více neshledal. Zemřel 29. února 1868 v Nice jako rozčarovaný a láskou zničený muž. Celý příběh, který vyvrcholil revolucí a královou abdikací, však začal o mnoho let dříve a v podstatě nevinně...

Ohnivá španělská krev
Eliza Rossana Gilbertová se narodila irské dívce a praporčíkovi britské armády roku 1821. Byla vychována v Anglii a ve Francii, a jak bylo tehdy mezi střední vrstvou běžné, byla vzdělána v cizích jazycích, literatuře, historii a hudbě. V šestnácti letech se navzdory plánům matky provdala za poručíka Thomase Jamese, ale svého muže nemilovala, a tak se brzy rozvedla. Pohádala se s matkou, která si po smrti Mariina otce našla nového muže, zřekla se jí a odešla do Madridu. Tam se začala učit tanci. Ohnivý španělský rytmus odpovídal jejímu výbušnému temperamentu, a tak si brzy získala slávu. Začala si říkat Maria Dolores Porrisová y Montez a prohlašovat se za Španělku.

Strmá cesta ke slávě
Dolores, uměleckým jménem Lola, se prosadila velmi rychle. Tancovala v Královském divadle v Londýně, v Berlíně, Paříži, Varšavě i Petrohradě a získávala si obdiv mužů. ,,Temně modré, ohnivé, zářící oči, z nichž chvílemi vyšlehnou záblesky nespoutané vášně, prosvětlují dokonale utvářené rysy obličeje, jehož nevysoké čelo stíní hedvábné, smolně černé vlasy. K tomu ušlechtilý tvar poněkud velkých úst, útlá, sněhobílá šíje a postava, která musí vyvolat obdiv i v tom nejzatvrzelejším nepříteli žen," napsal o ní jeden z jejích obdivovatelů.

Dračice s tváří anděla
Lola Montezová měla nespoutaný nejen pohled, ale i chování. Brzy proslula divokými výbuchy vzteku, při nichž rozbíjela vše, co jí přišlo pod ruku, a ty, kteří se jí znelíbili, bila jezdeckým bičíkem. Libovala si také v extravagantním oblékání - chodila v kalhotách - i chování - bez ostychu urážela i vysoce postavené osoby, nedbala etikety a vůbec se chovala vyzývavě a domýšlivě, se značnou mírou panovačnosti a bezohledné krutosti. Zároveň však byla nesporně inteligentní a velmi ráda si vymýšlela, především historky o svém životě.

Lamačka mužských srdcí
Muži leželi Lole u nohou - jednou z jejích obětí se stal i známý klavírní virtuóz Franz Liszt, který, když se s ní chtěl rozejít, pochopil, že něco takového si Lola líbit nenechá. Nakonec ji nechal zamčenou v hotelovém pokoji a uprchl. Lola byla také milenkou knížete Heinricha Reuss-Lobenstein-Ebersdorfa, ale ani to jí nestačilo. Mířila výš. A tak se roku 1846, ve svých pětadvaceti letech proslavená tancem i skandály a aférami, vydala do Mnichova.

Tah dámou
Intendant Královského dvorního divadla byl více než překvapen, když ho slavná tanečnice požádala o povolení v divadle vystupovat. Protože se chtěl vyhnout skandálu, požádal o rozhodnutí samotného krále - velkého milovníka a mecenáše umění a miláčka mnichovského lidu, Ludvíka I. Bavorského. Tehdy šedesátiletý panovník nikdy neproslul manželskou věrností - se svou ženou Terezou však měl dobrý vztah - ona mu jeho aférky tolerovala a on se k ní choval s láskou a něhou. Lola Montezová ho na radu svých přátel požádala o audienci. Král její prosbu dvakrát zamítl, ačkoliv si ji přál vidět. Až potřetí byla její žádost milostivě přijata. Bylo to osudové rozhodnutí.

Z Královského divadla do královské ložnice
Lola přišla v černých sametových šatech a rázem krále, který ji oslovil španělsky, očarovala. Povolení k vystoupení měla při odchodu z paláce v pomyslné kapse. V Královském divadle tančila o přestávce mezi dvěma dějstvími jakési frašky. Její bolero a fandango uchvátilo i její odpůrce. A král ji pozval do svých komnat. Lola, jak jinak, přijala.

Králova děvka
Král měl ve zvyku udržovat svá předchozí milostná dobrodružství v tajnosti. Lolou se však nechal naprosto unést. Koupil jí honosný dům na Barerstrasse, zahrnoval ji vzácnými dary, vyhradil pro ni roční příjem deseti tisích zlatých, zkrátka jinak šetrný muž, který se dokonce i holil sám, aby šel příkladem lidu, náhle rozhazoval majetek plnými hrstmi. Lola Montezová si pořídila vlastní dvůr, hrála si na velkou dámu a rozpoutávala další a další skandály. Pobouřeni byli nejen klerikálové, vedení ministrem vnitra Karlem Augustem von Abelem, ale i mnichovský lid.

Občanka bavorská a hraběnka z Landsfeldu
Lola rozhodně nezměnila své chování. Krále bezostyšně podváděla s jistým poručíkem královské armády Friedrichem a se studentem Fritzem a scházela se i s dalšími mladými muži, kteří byli hanlivě nazýváni Loliány. Král jí ovšem bezvýhradně věřil i přes úsilí politiků, šlechty a mnoha dalších otevřít mu oči. Žádné intriky nepomáhaly, ani čistá pravda, král jmenoval Lolu bavorskou občankou a nakonec jí dal i hraběcí titul. To se už dotklo i jeho jinak mírné ženy, která mu napsala: ,,Dlužím své ženské cti - jež je mi dražší než život - abych se s tou, již jsi povýšil do šlechtického stavu, nikdy, za žádných okolností, nesetkala."

Cena krve
Nepokoje v Mnichově a odpor vůči Lolittě, jak jí říkal její královský milenec, rostly. Když 29. ledna 1848 zemřel profesor Joseph von Görres, průkopník politického katolicismu, ztropila Lola na jeho pohřbu scénu. Studenti se začali bouřit. Už před rokem musela na ochranu Montezové zasáhnout policie a teď se situace znovu vyhrotila. Král nedal na rady svých věrných a nechal zavřít univerzitu. Studenti vytáhli do ulic. Policejní jednotky zasáhly. Byla prolita krev a na dlažbě zůstali ležet první mrtví. Lola, přes královy prosby, odmítla opustit město. Ludvík se pokusil proniknout do jejího obklíčeného domu přes plot a byl zraněn, ale nakonec se mu povede dav uklidnit a lidé upustí od dalšího rabování a rozejdou se. Král se, po těžkém vnitřním boji, rozhodne vykázat Lolu z Bavorska.

Hlavně se nevzdat
Lolitta, která našla útočiště na zámečku Blutenburg nedaleko Mnichova, se odmítá vzdát. Potají a v přestrojení proniká do Mnichova, je však odhalena a eskortována do Švýcarska - shodou okolností na parníku, který se jmenuje Ludvík. 29. února 1848 vybuchne revoluce v Paříži a jiskra vzpoury záhy přeskočí i do ještě pořád neklidného Mnichova. Ludvík, vyčerpaný a deprimovaný, kapituluje - podepíše dekret, v němž přijme prakticky všechny požadavky revolucionářů. Lola opět pronikne do Mnichova a tentokrát se dokonce setká s králem - po dlouhém a zamilovaném tokání od něj získá doživotní rentu. Její návštěva však neunikne pozornosti veřejnosti a lid se znovu vzbouří. Ludvík už nedokáže odporovat - zbaví Lolu, která si mezitím užívá ve Švýcarsku se svými milenci, bavorského občanství, a 19. března 1848 abdikuje ve prospěch svého nejstaršího syna. ,,Mohl jsem se zříct koruny, ale nikoli své milované Lolitty," napíše své milence. Přes četné dopisy se však ti dva už nikdy nesetkali. Lola pokračovala ve své slavné kariéře i aférách, vystupovala v Austrálii i v USA a nakonec zemřela roku 1861 v New Yorku na zápal plic.

Co si myslíte o Lole Montezové? Byla to cílevědomá žena, nebo nevěrná děvka, jak ji nazývali mnichovští občané? Mají panovníci a představitelé státu právo na soukromý život? Do jaké míry? Co si myslíte o v současné době probíhající aféře manželů Topolánkových? Není to podobná situace?

   
12.09.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] mikule [*]

  Tak, už to vím

  superkarma: 0 23.12.2006, 19:51:15
 2. [46] donny0007 [*]

  no jako na těch obrázkách moc nevypadá

  superkarma: 0 12.09.2006, 22:26:36
 3. [45] Veruska11 [*]

  pěkný článek

  superkarma: 0 12.09.2006, 22:26:17
 4. avatar
  [44] Simba [*]

  no rozhodně to nebyla šedá nudná myška ..a nechápu, co s tím podle autorky mají společného Topolánkovi

  superkarma: 0 12.09.2006, 22:03:47
 5. avatar
  [43] Dudlajlama [*]

  To ji sice neberu tu cestu za nezavislosti, nemusela ale na ni mydlit chudinky sluzebne . Takova predchudkyne z celedi Partysovitych, i kdyz, Lollita alespon umela tancit

  superkarma: 0 12.09.2006, 17:48:31
 6. avatar
  [42] cizinka [*]

  hodně zajímavé.. nevěděla jsem.. zase mám rozšířené obzory..:o)

  superkarma: 0 12.09.2006, 17:02:34
 7. [41] helip [*]

  Pěkný článek!

  superkarma: 0 12.09.2006, 13:34:59
 8. avatar
  [40] Eva_CZ [*]

  Ja nevim o zadne afere nikoho, natoz Topolankovych. A mam klid.

  superkarma: 0 12.09.2006, 13:28:53
 9. avatar
  [39] Kocicka [*]

  no coment tady slušné slova nejsou

  superkarma: 0 12.09.2006, 12:40:15
 10. avatar
  [38] ivana.kuglerova [*]

  Beruška1: Grrr, začínám tenhle systém občas fakt nenávidět - včera jsem to dvakrát!! opravovala a stejně se to neuložilo! Tak snad už...

  superkarma: 0 12.09.2006, 12:03:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] Handa [*]

  Lituji chlapy, co se octli v její pasti. I když zase, dobře jim tak.

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:59:19
 2. avatar
  [36] *Kotě* [*]

  MMCH, já Lolu Montez uznávám stejně jako jiné ženy, které měly v době tuhého patriarchátu odvahu a energii na to, aby vzaly do rukou svůj vlastní život. Že to kolikrát nešlo jinak než přes něčí postel, taková byla povaha doby. Žena ze střední vrstvy a vyšší nemohla studovat ani vykonávat žádné povolání, takže být milenkou nějakého vlivného muže byla často jediná cesta k vlastní nezávislosti.

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:42:08
 3. avatar
  [35] *Kotě* [*]

  Beruška1: ono je jako měřítkem kvality člověka, jestli má nějaké kamarádky?

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:39:52
 4. [34] Rikina [*]

  grizzly: mám dojem, že nejde o sekretářku, leč paní poslankyni. Téže strany. Ale mohu se mýlit, vím jen, co letmo někde zaslechnu...

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:26:18
 5. avatar
  [33] gerda [*]

  grizzly: přesně! Neny penyz, neny láska!!

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:10:23
 6. [31] tornado-lou [*]

  jak s tim souvisi topolanek? a jaka probihajici afera? jeho zena se proste rozhodla kandidovat, tak at. nekandiduje v mym obvodu tak je mi to uplne jedno. a jestli ma topolanek milenku a pred rozvodem? no tak to neni ani prvni ani posledni.
  kde je v tom jaka podobnost s kralem, ktery ma milenku-tanecnici, co je hloupa a neumi se chovat?

  superkarma: 0 12.09.2006, 11:00:50
 7. avatar
  [28] edith1975 [*]

  Sarir:

  superkarma: 0 12.09.2006, 10:27:12
 8. [26] markousek [*]

  no možná bala inteligentní ale neznala míru a spíš byla hysterická kurtizána

  superkarma: 0 12.09.2006, 09:52:22
 9. [23] Rikina [*]

  gerda: právě bych to sem vůbec necpala, na místě autorky článku.

  superkarma: 0 12.09.2006, 09:33:30
 10. avatar
  [22] gerda [*]

  Rikina: jo, na topoly jsem zapomněla. Ale to je úplně jiná dimenze, to srovnávat vůbec nelze. Kdyby to nebyli Topolánkovi, nikdo by si toho ani nevšiml, je to dnes běžné. Včera tu nebyli, dnes jo, zítra bůhvíjak...proč si s nimi zanášet hlavu, když to není důležité, že jo...

  superkarma: 0 12.09.2006, 09:24:01
 11. [21] Rikina [*]

  "o v současné době probíhající aféře manželů Topolánkových" si myslím, že
  a) není to podobná situace, a vůbec nevím, proč je tato podivná otázka u tohoto článku
  b) není to moje starost (a ani kohokoliv jiného kromě přímo zúčastněných), tudíž si o tom nemám co myslet  superkarma: 0 12.09.2006, 09:21:01
 12. avatar
  [20] kočanda [*]

  ...ať hodí kamenem kdo je bez viny...

  superkarma: 0 12.09.2006, 09:15:32
 13. [19] FAXÍK [*]

  to byla opravdová dračice

  superkarma: 0 12.09.2006, 09:04:57
 14. avatar
  [18] Beruška1 [*]

  V článku je nepřesnost, narodila se 1821, takže v roce 1846 jí rozhodně nebylo 18 let.
  Takové ženy já neobdivuji, jejich chování není upřímné a nedá se jim věřit. Určitě měla v životě hodně mužů, ale žádnou kamarádku.

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:40:52
 15. avatar
  [17] Amálie [*]

  Při své vychytralosti byla hloupá, když dohnala věci tak daleko. Mohla si spokojeně žít s titulem a doživotní rentou.

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:40:46
 16. avatar
  [16] Landriel [*]

  btw: dneska není soutěžní povídka?

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:36:47
 17. avatar
  [15] gerda [*]

  Hérečka?! K***a je to!!!

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:35:52
 18. [14] mar [*]

  inteligentní ale děvka

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:34:08
 19. avatar
  [13] 1567 [*]

  gerda: máš pravdu, napsala jsem to nesrozumitelně

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:32:24
 20. avatar
  [12] lenagirl [*]

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:15:11
 21. [11] mamina71 [*]

  BYla krásná a využila toho.

  superkarma: 0 12.09.2006, 08:05:57
 22. avatar
  [10] 1_Kopretina [*]

  není lolitka - označení pro mladou hodně mladou milenku?

  superkarma: 0 12.09.2006, 07:20:52
 23. avatar
  [9] gerda [*]

  1567: dovoluji si malou opravu - Lolitky se neříká lehkým ženám. Lolitky jsou nedospělé slečny, na které si určitá kategorie lehce vyšinutých mužů potrpí. A vzniklo to podle knížky Lolita od Nabokova. Ostatně i Opočenský na to doplatil...

  superkarma: 0 12.09.2006, 07:18:35
 24. avatar
  [8] gerda [*]

  Umřela poněkud předčasně, ve čtyřiceti teprve leckterá začíná. Měla toho na sebe moc. Ale obdivovat ji nemůžu, mně se líbí charakterní lidé.

  superkarma: 0 12.09.2006, 07:17:07
 25. avatar
  [7] 1567 [*]

  Byla to žena, která moc dobře věděla co chce a šla za tím i "přes mrtvoly". Věděla, že je krásná a že chlapi jsou vlastně jenom "samci". Lolitka se vžila mezi lid a tak se "lehkým ženám" také říkalo lolitky

  superkarma: 0 12.09.2006, 07:11:21
 26. [6] kornoutek [*]

  hezká ženská

  superkarma: 0 12.09.2006, 07:00:05
 27. [5] Januše [*]

  nádherná ženská

  superkarma: 0 12.09.2006, 06:44:30
 28. avatar
  [4] monca13 [*]

  krásná dračice

  superkarma: 0 12.09.2006, 03:17:02
 29. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori:
  A byla moc krasna.

  superkarma: 0 12.09.2006, 01:13:28
 30. [1] Lidka110 [*]

  děvka

  superkarma: 0 12.09.2006, 00:58:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme