Vzpomínání není jen výsadou stáří. Vzpomínat můžeme na místa, lidi, věci, chutě, vůně, kdykoliv se nám zachce a bez ohledu na to, kolik křížků nám sedí za krkem. „Zas vzpomínáš?“ konstatuje dcera, když si s úsměvem prohlížím staré obrázky. „To není moderní, koukat se má dopředu, na to co bude.“

Nechala jsem její, k modernosti nabádající, připomínku bez komentáře. A připomněla si v duchu její oblíbenou činnost – prohlížení fotek, dokumentaci maminkovských let, kdy s jiskrou v oku ze mě zas a znovu doluje komentáře, jak zlobila, rozhazovala hračky, které první slovo řekla a jak se tomu všichni smáli. Každý z nás rád vzpomíná a neznamená to hned, že nejde s dobou. Někdy je fajn staré vzpomínky přivolat do současnosti, abychom se měli v budoucnu na co těšit.

Ohníček - český časopis pro děti a mládež (vycházel od roku 1948). Pamatujete si na komiks z Ohníčku - Otazníky detektiva Štiky?

detek

Od Ohníčku byl už jen krok k milostnému tesknění „má mě rád, nemá mě rád“ u magneťáku.

magnet

Od magneťáku se nerado odbíhalo do kuchyně, pomoct mamince s mytím nádobí. S Jarem to ovšem byla hračka.

dkdkkd

Na přelomu 70. a 80. let kdosi přišel na to, že se pestrobarevné plastové výlisky ve tvaru písmene C, o velikosti 1,5 centimetru se dají spojit do sebe a skládat do dlouhých řetězů, z nichž se dá vytvořit závěs oddělující jednotlivé prostory bytu (nejčastěji kuchyni), zcela jistě neměl tušení, že jeho „vynález“ bude po několik dlouhých let ovlivňovat život desítek, možná stovek tisíc dětí celého Československa. Vznikla céčka. A z výrobku, který zdánlivě nemohl vyvolávat žádné emoce, se stal téměř celospolečenský fenomén.

cécka

Spoustu zábavy se dalo užít i se stavebnicemi..

staveb

Nebo s kreslicí tabulkou? Já měla červenou...

tabulka

A zdi dětských pokojů zdobily pohádkové postavičky.... Je trpaslíků skutečně sedm? Nechybí některý z nich?

posta

Pamatujete si na šustivé mávátko? Když se jeden v průvodu nudil, dalo se s ním šťouchat a pak dělat jakobynic.

dkdkkd

Úplně nejvíc ze všech vzpomínek se mi líbí školní aktovka. Připomíná mi bezstarostné období a ještě dnes vidím, jak každý den po škole letěla do kouta, protože venku začínala mnohá dobrodružství, která na opozdilce a šprty rozhodně nečekala.

taka

Vzpomenete si na mrkací pohledy? Máte je doma ještě někde schované? Mrkání je prý stejně jako škytání nakažlivé. A navíc milé, když na vás někdo mrkne, hned máte lepší náladu. Zamrkáte-li na oplátku, uděláte i něco pro své zdraví. Nevěříte? Tak vězte, že mrkání roztírá slzný film a pomáhá při jeho výměně, odstraňuje nečistoty achrání oko před záněty spojivek.

mrkaci pohledy

 

Foto zdroj: Facebook

Reklama