Zdraví

Řešte stresové situace správně, vyplatí se to!

Nadměrná stresová zátěž pramení z nejrůznějších oblastí našeho života. Každý z nás ji zná a každý se s ní vyrovnáváme jinak, více či méně úspěšně. Jedním ze způsobů, jak ji mnoho lidí překonává, je zapíjení nebo zajídání. Jedná se ale o nebezpečný fenomén, který může mít pro naše zdraví vážné následky.

Tendence k zapíjení nebo zajídání stresu je poměrně častá.

Tendence k zapíjení nebo zajídání stresu je poměrně častá. Nemívá příčinu pouze ve stresu samotném a na jejím rozvoji se podílí i jiné faktory (např. další onemocnění nebo některé psychologické charakteristiky osobnosti).

Zajídání stresu se podepíše nejen na vašich bocích

stressLidé s tendencí zajídat stres si k tomu často volí snadno dostupná jídla, která mívají vysoký obsah cukrů, hodně kalorií a minimální výživovou hodnotu pro organismus (zmrzlina, chipsy, sušenky, čokoláda aj.). Pokud jsou tito jedinci ve stresu dostatečně často, začne se u nich postupně rozvíjet obezita

Ta má pro lidský organismus hned několik zásadních negativních důsledků. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje tělesná hmotnost, vzrůstá i zátěž, kterou jsou nuceny nést klouby. Ty jsou takto přetěžovány, začnou bolet a kloubní aparát se poškozuje.

Vzrůstající zátěži ale jsou vystaveny také cévy a srdce. V cévách dochází k urychlení rozvoje aterosklerózy a s tím spojených postižení – od ischemické choroby srdeční (aterosklerotické pláty uzavírají koronární arterie, které zásobují kyslíkem srdeční sval) přes vysoký krevní tlak až po aterosklerotické uzávěry cév na dolních končetinách. Ani jeden z těchto stavů v konečném důsledku nekončí dobře. Srdeční sval je nucen pumpovat krev při nižším zásobení kyslíkem proti vyššímu odporu v cévách. Může tedy postupně začít selhávat.

Obezita je také výrazným rizikovým faktorem rozvoje tzv. inzulínové rezistence, kdy receptory na povrchu buněk v organismu přestanou být citlivé vůči signálům přenášeným inzulínem, a dojde tedy k rozvoji cukrovky 2. typu.

Zapíjení stresu může vést až k poruchám vnitřního prostředí organismu

Pokud zapíjíte stres příliš často a ve velkých dávkách, může dojít až k relativnímu snížení koncentrace sodíku v krvi (jeho množství v organismu zůstane stejné, ale vzhledem ke zvýšení hladiny tekutin, dojde ke zředění tohoto množství). Dochází tak k poruchám vnitřního prostředí a v konečném důsledku až k rozvoji otoků (dostatečná koncentrace sodíku v krvi drží tekutinu v cévách, pokud v krvi ale dostatek sodíku není, dochází k úniku tekutin mimo cévy a vznikají otoky), a to nejvíce v oblasti mozku.

Jak se tedy těchto zlozvyků můžete zbavit?

Základem úspěchu je dokázat problém rozpoznat. Hlavním znakem zůstává, že dotyčný jí nebo pije i v situacích, kdy to nepotřebuje.

Dalším krokem je identifikovat, co touhu nadměrně jíst či pít spouští, a danou situaci řešit jiným způsobem. To může být často velice problematické. Pokud se to nedaří, je namístě kontaktovat odborníka, nejčastěji psychologa. Ten může pomoci situaci detailně rozebrat a navrhnout řešení, které bude pro dotyčného reálně zvládnutelné.

Čtětet také:

Zdroj: U Lékaře

   
16.02.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [9] Boros [*]

  Stres zajídám a tělo si to ukládá, aby se k tomu už nikdy nevrátilo....

  superkarma: 0 16.02.2016, 19:39:32
 2. avatar
  [8] denkas [*]

  SNÍŽEK — #6jo,chutě,ty mam pořad,ale né ve stresu.

  superkarma: 0 16.02.2016, 19:06:05
 3. avatar
  [7] denkas [*]

  Když mam opravdu nervy,tak nejím/nepřejídam se a alkohol,ten mě vůbec nelaka. Ten piji jen když sem v pohodě a posedim s někym. /což je hodně malokdy.Sml15

  superkarma: 1 16.02.2016, 19:05:23
 4. avatar
  [6] SNÍŽEK [*]

  to je sice fakt,ale chuť je sviňa Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #8
  superkarma: 2 16.02.2016, 17:48:21
 5. avatar
  [5] gerda [*]

  Sml22

  superkarma: 0 16.02.2016, 12:30:30
 6. [4] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 16.02.2016, 11:27:51
 7. [3] Darmovzalova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.02.2016, 10:49:28
 8. avatar
  [2] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.02.2016, 10:30:13
 9. [1] Ferdicek [*]

  Velice přínosný článek.

  superkarma: 0 16.02.2016, 09:30:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme