Border kolie je snad nejaktivnější pes na světě. Aby ne, vždyť jde o psa, který musí umět shánět zatoulaná stáda, a to vyžaduje vitalitu, akčnost a skvělý úsudek. Objevili jsme dva tyto psy, kteří žijí celý den ve výstavní kleci, kde se pomalu neotočí...

O tristním ubytování na farmě Amalthea ve Hvozdě u Prostějova jsem již psal (viz odkaz pod tímto článkem). Některé čtenářky mi v diskuzi vytkly, že jsem nezakročil a nežádal nápravu, případně alespoň na farmu neposlal nějakou inspekci ohledně ubytovacích služeb. Nyní vám odhalím důvod mého postupu. Na farmě totiž (z mého pohledu) týrali zvířata, což mi přišlo jako daleko závažnější problém než nevydařené ubytování. K tomu, abych s tím ale mohl něco dělat, jsem potřeboval čas...

Co konkrétně se na farmě děje

Je toho víc, nad čím jsem kroutil hlavou. Například koza, která běžně žije volně na pastvině, byla zavřená v malém chlévku s odstaveným teletem, aby telátku nebylo smutno - to, jak se asi cítí koza, už nikdo neřešil. Pozoruhodná byla i kravka jménem Maso, té přerůstaly paznehty na pravé zadní noze tak, že se kroutily špičkami proti sobě a nahoru. Kráva chuděra kulhala, ale majitel (když jsme se ho na to zeptali) prohlásil: „Ta půjde na maso, tak ji nebudu mordovat.“ Jak dlouho jí takhle paznehty přerůstaly, ani nechci domýšlet, ale říkal jsem si, že jsou věci, ve kterých se nevyznám, a tak je nemohu soudit.

Jsou ale věci, ve kterých se vyznám. A jednou z takových věcí jsou psi. Na farmě žijí dvě border kolie Mates a Kámoš - tedy žijí jen v noci, ve dne spíš přežívají. Celý den jsou totiž zavřeni pouze ve dvou výstavních klecích (prostor tak půl metru na půl metru). Pouštěni jsou pouze na noc, obvykle od asi 19.00 hodiny do 7.00 ráno, kdy jsou znovu zavíráni.

Amalthea
Chodba, na jejímž konci psi „žijí“.

Kámoš a Mates
Přicházíme blíž za srdcervoucím štěkotem a kvílením...

Kámoš a Mates
Kámoš s Matesem vyhlíží ze svých ubikací. Doufají v propuštění...

Je faktem, že border kolie je jedním z nejaktivnějších plemen, které ke svému životu potřebuje opravdu velký prostor. Kámoš s Matesem v klecích vyjí a jsou nešťastní. Bohužel jsme byli svědky i toho, jak psi byli puštěni až okolo 23.00 v noci jen proto, že se majitelé nemohli odlepit od televize.

Se psy se prakticky nepracuje, neumí ani nejzákladnější povely (sedni, lehni, zůstaň). Když jsme požádali majitele o vodítko a obojek, že Kámoše zkusíme vzít na procházku, nakonec je našel, ale pes na něm tak vyváděl, až jsme se báli, že se uškrtí, a tak jsme od plánu vyvenčit ho nakonec museli ustoupit.

Přitom není pravdou, že by na dvoře nebyl dostatek místa alespoň pro zbudování pořádného kotce. Například betonový prostor původního kompostu o velikosti asi tři na tři metry zeje prázdnotou...

Amalthea
Původní kompost (kde by šlo vybudovat prostorný kotec) zeje prázdnotou.

Tolik tedy k problému.

Řešení?

Přiznám se, že nejraději bych Kámoše s Matesem od těchto lidí dostal pryč, což ale, jak jsem zjistil, není snadné. Po návratu z dovolené jsem nejprve telefonoval do Klubu ochránců zvířat, kde jsem se dozvěděl, že v podobných případech jsou bezmocní. Doporučili mi obrátit se na místně příslušnou Krajskou veterinární správu.

To jsem učinil a celou věc ještě pojistil u Josefa Dubna, mluvčího Státní veterinární správy. Jeho první reakce na fotky byla: „To je děsné!“ a já věděl, že jsem se obrátil na správného člověka.

Když už jsem s panem Dubnem hovořil, položil jsem mu několik otázek k problematice chovu psů a týrání zvířat...

Krátký rozhovor s Ing. Josefem Dubnem, tiskovým mluvčím Státní veterinární správy

V jakých nejmenších prostorách se mohou chovat celodenně psi? Je možné konkrétně border kolie chovat celodenně ve výstavní kleci (viz foto a podnět výše) a pouštět je jen na noc?
Ze zákona na ochranu zvířat vyplývá, jak se ke zvířatům chovat nelze, omezovat jim prostor, nevhodně (málo nebo moc) krmit, narušovat jejich integritu, nedržet psa na řetězu a podobně. Chovat psy v kleci, kde se ani nemohou pořádně otočit, a to celý den, to určitě nelze.

Existují nějaké konkrétní regule pro chov běžných zvířat, například pro středně velké ovčácké psi? A pokud ano, lze je najít na internetu?
Ministerstvo zemědělství vydalo doporučení pro chovatele formou publikace. Zásadní je ale zákon. Jistě by se našly i obdobné paragrafy ve veterinárním zákoně. Zákon na ochranu zvířat je v tomto ohledu podrobnější.

Jak Státní veterinární správa postihuje majitele zvířat, kteří svá zvířata týrají?
Postup při zjištění týrání je následující, Krajská veterinární správa může chovateli nařídit provést nápravná opatření, která se samozřejmě následně kontrolují. V případě jejich nesplnění, může dát podnět obci na odebrání zvířat a jejich umístění v náhradní péči (například v útulku). Dále může zahájit správní řízení za účelem uložení pokuty. S případem se tedy něco dělat dá.

Další dění

Jak mi Josef Duben několik dní po našem prvním telefonátu sdělil, kontrola, která měla zjistit oprávněnost podnětu, bohužel nebyla na farmu Amalthea vpuštěna. „Inspektorkám nikdo neotevřel, byť okna byla otevřená a v domě byl hluk. Veterinární inspektorky se tedy s chovatelem spojily telefonicky, ale podle jeho sdělení nebyl doma, na místě se nacházela jen dcera, která neměla oprávnění kohokoli vpustit dovnitř.“ Pan Duben mi zároveň přislíbil, že kontrola bude opakována a že jistě bude zjednána náprava.

Příběh Kámoše a Matese hodláme dále sledovat a informovat vás! Za sebe doufám, že již brzy budou žít v lepších podmínkách...

Čtěte také...

Reklama