.

Řepora – návrat do minulosti

Cestování

Řepora – návrat do minulosti

Někdy stačí opustit teplo domova, kousek popojet a hned jste v jiném světě. Návrat do minulosti můžete zažít třeba v Praze, po dvaceti minutách pěší chůze od stanice metra Stodůlky.

Na skanzen Řepora byste náhodou asi nenarazili. Schovává se v údolí bývalé těžebny cihlářské hlíny v Praze 5, mezi Řeporyjemi a Stodůlkami.

Můžete se těšit na středověkou repliku osady ze 14. století, která vznikala přes rok za využití dobových technologií a přírodních materiálů.

Repora

Ve skanzenu najdete středověké domky, ve kterých žil například kovář, hrnčíř nebo rolník, můžete posedět na dřevěných lavicích místní krčmy a zpytovat svědomí v místním kostelíku, popřípadě až na pranýři, který byl určen pro trestání provinilců.

brana kostel

Na pranýř s ní!

I já jsem si sáhla do svědomí a svou chvilku na pranýři jsem si odpykala. Naštěstí jsem nemusela zanechat svůj oděv nedaleko, jako tehdejší provinilci, kteří byli k pranýři připoutáni polonazí, často namazáni medem a trápeni dotěrným hmyzem.

pranyr okno

budovaPo prohlídce je příjemné zastavit se u místních jezírek, kde je voda až překvapivě čistá. Pokud budete mít štěstí, můžete zde vidět kromě spousty ryb i již vzácně se vyskytujícího raka.

Autentický život na vesnici přibližují i hospodářská zvířata, ovce, kozy a koně.

 

Během letošní zimy byl skanzen uzavřen kvůli neobvyklému množství sněhu. O tomto nebo příštím víkendu už by měl být skanzen pro veřejnost otevřen. Aktuální informaci o zpřístupnění najdete ZDE.  

O atraktivitě skanzenu svědčí i zájem italské filmové společnosti, díky které by měla být Řepora na nějaký čas uzavřena.

Pokud se do skanzenu chystáte vydat, doporučuji si nejprve ověřit, zda bude v konkrétní den otevřeno. Kontakty najdete na webových stránkách TADY. Kudy se do skanzenu dostat, je dobře popsáno ZDE.

Svátek keltské kultury

Nejlepší příležitost, kdy Řeporu navštívit, bude dne 30. dubna 2010. Bude se zde konat 16. ročník festivalu SVÁTEK  KELTSKÉ KULTURY BELTINE plný hudby, a to od 20.00 hodin. Akce potrvá do 1. května do 12.00 hodin.

Kdo všechno na akci vystoupí, včetně hudebních ukázek, najdete ZDE, na stránkách Bratrstva Keltů.

Řepora touto dobou ožije hudbou, dobovými řemesly, soutěžemi, kvízy, hrami pro děti i dospělé. Pokud nejste přímo z Prahy a chtěli byste si užít akci až do úplného konce, vezměte s sebou stan, na akci bude pro stanování vyhrazen prostor. Informace o předprodeji vstupenek najdete ZDE.

Mě najdete zcela jistě v krčmě! :O) ...nebo u ovcí!

ovce

   
24.02.2010 - Doma - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Sml67 od toho jsem kousek bydlela, než jsem šla na vesnici.

  superkarma: 0 27.02.2010, 11:25:55
 2. avatar
  [3] átéčko [*]

  kareta — #2 Chceš si rozkliknout kozu?

  superkarma: 0 25.02.2010, 18:20:42
 3. avatar
  [2] kareta [*]

  nešly by ty fotky dělat rozklikávací?

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  superkarma: 0 25.02.2010, 15:58:37
 4. avatar
  [1] átéčko [*]

  U nás je také nějaká osada.Sml22

  superkarma: 0 24.02.2010, 08:05:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme