Bulvár

Renesanční portrét patří Lucrezii Borgii


Unikátní světový objev dnes potvrdili znalci umění: Australská Národní galerie vlastní vzácný portrét italské renesanční šlechtičny Lucrezie Borgii.

Toto prohlášení ukončilo 43 let trvající záhadu obrazu, jenž byl původně označen jako „portrét neznámé osoby od neznámého malíře“.

 

O objev se postaral Carl Villis, kustod Národní galerie australského státu Victoria, který strávil několik let doslova detektivní prací, aby identifikoval objekt a tvůrce malby.

Výsledkem jeho zkoumání je zjištění, že obraz, který galerie koupila v roce 1965, namaloval renesanční malíř Dosso Dossi a zpodobnil na něm Lucrezii Borgiu. Vyvrátil tak mimo jiné století trvající mínění, že jde o portrét mladého muže, protože osoba na malbě drží dýku.

 

 

Ředitel galerie Gerard Vaughan: „To, co bylo původně portrétem neznámé sedící postavy, se nyní zdá být jedním z nejvýznamnějších portrétů, které se zachovaly z období renesance.“


Lucrezia Borgia, dcera Rodriga Borgii, který se později stal papežem Alexandrem VI., byla jednou z nejslavnějších žen italské historie. Narodila se v roce 1480, zemřela o 39 let později a její jméno se v průběhu historie stalo synonymem neřesti a travičství.

Její život inspiroval mnoho umělců včetně francouzského spisovatele Victora Huga, který o ní v roce 1833 napsal divadelní hru či italského skladatele Donizettiho, jenž o ní složil operu.

 

Dosso Dossi (1490–1542) původním jménem Giovanni di Niccolò de Luteri byl italský renesanční malíř ferrarské školy malování. Jeho rané vzdělávání a život, není dobře zdokumentován. Je známo, že v letech 1512 až 1514 pracoval pro vévodu Alphonsa I. a II. Ercole d'Este. Dosso často pracoval se svým bratrem Battistou Dossi. Kromě obrazů vytvářel pro vévodu i návrhy dekoračního nábytku a také výpravy pro dvorské divadelní soubory.

   
25.11.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Meander [*]

  Milford: Ahoj vidláku.

  superkarma: 0 25.11.2008, 23:32:57
 2. avatar
  [4] Milford [*]

  Meander: mam pro tebe dobrou zpravu, vidlaci muzou rikat "Borgiove"

  superkarma: 0 25.11.2008, 21:30:25
 3. avatar
  [3] Meander [*]

  Proč ne Lucrezii Borgiové?

  superkarma: 0 25.11.2008, 20:24:56
 4. [2] gentiana [*]

  ... byl malíř ferrarské školy malování. Nu, to je dobře, že vím, že to byla škola malování, co kdyby byl malíř ferrarské školy uzenářství nebo účetnictví.

  Po trýznivém mučení (nebo to bylo mučivé trýznění?) u toho šaška George mi nezbývá než jediné, doporučit redakci zakoupit slovník, najít si tam heslo pleonasmus a propříště se ho vyvarovat. Pleonasmu, ne slovníku.

  Kromě toho se mi zdá, že i na tom mrňavém obrázku je vidět, že neznámá osoba má na sobě dámský oděv. Ale možná tomu nerozumím.

  superkarma: 0 25.11.2008, 20:12:53
 5. avatar
  [1] shb [*]

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:27:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme