Bulvár

Remcám jenom já???

 

Školu jsem neměla ráda od první třídy....
Vždycky mi byli podezřelí agitátoři, kteří nám předškolákům vnucovali představy, jak se nám tam bude líbit, kolik milých dětí poznám, co všecko se naučím...

Pokud by to na mně záleželo, bez školy bych se klidně obešla :-) Mám-li být upřímná, tak snesitelná pro mě byla pouze první třída, protože tam po nás ještě nepožadovali skoro nic, četly se pohádky, vyprávělo se a tak to nějak příjemně a hravě uběhlo.

Ve vyšších ročnících nastala muka v podobě přírodovědných předmětů, kdy jsem nemohla a nemohla pochopit chemické rovnice, i když jsem se snažila - stejně tak i slovní úlohy z matematiky, kdy z místa A do místa B... však to znáte.

Známky jsem mívala vždycky pěkné, o to nic, ale opravdu jsem se nebavila. Jediné, na co ráda vzpomínám, byly brigády na střední škole. Právě v tuto dobu na začátku září jsme se shromažďovali na vlakovém nádraží, abychom odjeli do blízké vesničky pomáhat se sběrem brambor. Na nádražíčku na nás už čekal dýchavičný autobus, který nás odvezl na místo činu. Vyfasovali jsme tam každý kýbl na brambory a jelo se.

Kluci vysypávali na vlečku traktoru, my holky jsme sbíraly. Až na jeden případ, kdy jsem plechovým kýblem praštila kamarádku do hlavy, jsem to prožívala pohodově.  Pamatuju se na svačinu, kterou nám jézéďaci připravili: kus salámu, chleba a žlutá sodovka. Měli jsme opravdu dobré žaludky. Horší to bylo se záchodem, protože všude kolem širá rovina a nikde strom či keříček :)

To jsme se nachodili, než jsme našli zákoutí! Ale nejlepší brigáda všech dob byla brigáda ve vánočním období, kdy jsme chodili celý týden pomáhat do továrny na čokoládu. Přiznám se, že ještě nikdy jsem neměla takový výběr a po tom týdnu už jsem ji nemohla ani vidět. I vzduch tam byl sladký. Jediné, co nám holkám vadilo, bylo to, že jsme musely mít na hlavách uvázané jakési kužele z bílé síťoviny, ve kterých jsme opravdu nevypadaly svůdně a před klukama jsme se za tu výzdobu styděly.

A taky nám vrtalo hlavou, proč ty ženské z továrny nadávají na svou práci, když se vůbec nemusí učit, psát písemky, jenom pohodlně sedí za pásem a rovnají bonbony do krabic? Nám by se to náramně líbilo a vydržely bychom tam klidně i déle než jenom týden.

No a školní výlety, na ty nemůžu zapomenout, ty byly taky prima, to určitě potvrdí každý, kdo je zažil. Já vím, že píšu spíš o mimoškolních aktivitách, ale rozhodně na ně vzpomínám raději než na vyučování samotné.

No, vzdělání se mi nakonec i přes můj odpor dostalo, hrubky nedělám, výplatu si spočítám, reality show z intelektuálních důvodů nesleduju... jenom čekám, kdy u nás ve školství nastane ten velký třesk, aby se žáčci nenásilnou metodou rádi učili a do školy se těšili.

Zatím na vnucích nepozoruju žádné velké nadšení!
Jsem zvědavá na příspěvky, jestli jsme na tom s tím školním nadšením všechny (všichni) stejně, nebo dnes remcám jenom já?

Gerda


Milá Gerdo, i tobě moc děkuju za krásnou úvahu na téma Škola ;o)
Víš, že díky té tvé továrně na čokoládu se mi sbíhají sliny??? ;o) Asi si pro jednu čokoládku šupem poběžím!

 

A ty čekej hezký dáreček!

 

 

   
31.08.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [21] sara.l [*]

  já jsem školu ráda neměla,ještě teď se budím po tolika letech hrůzou,že nestihnu namalovat lampionový průvod byla jsem jedničkářka do 4 třídy,ale v páte jsme dostali učitelku na výtvarku a protože jsem neuměla malovat postavy a davy lidí,tak mě chtěla dát na vysvědčení 4...nakonec to dopadlo tak,že jsem začala na školu kašlat,protože se mi to zdálo nespravedlivé...střední už byla v pohodě,ale základka peklo...facky se tam běžně dávaly jako prevence a největší šok mám z toho když vidím učitelku nervačku,která mě učila v 1 třídě učit ještě teď školu taky nemusí..takže to zůstalo v rodině,kantoři jsou líní se naučit něco nového a Ti kteří se o to snaží bývají většinou za špatné a odchází...

  superkarma: 0 31.08.2005, 17:45:29
 2. avatar
  [20] houserop [*]

  Nečetla jsem příspěvky, ale asi jsem divná - do školy jsem se těšila a nejvíc na přírodovědné předměty. Doteď teda nechápu, proč jsme se učili tolik geometrie a příslovečné určení místa ale jinak jsem si jistá, že ze znalostí, které jsem se ve škole naučila budu čerpat celý život - biologie, zeměpis, trocha dějepisu.
  Absolvovala jsem 16 škol v přírodě, 2 lyžáky, bramborovou, jahodovou a chmelovou brigádu a nejlepší ze všeho byla brigáda na jablkách

  superkarma: 0 31.08.2005, 16:35:48
 3. avatar
  [15] Odemětobě [*]

  Rikina: mám stejné vzpomínky jako ty,já jsem ještě absolvovala sběr brambor,ale zase jsem unikla chmelu.Na VŠ už to psina nebyla,na praxi nás chlapi nechali tahat kolečka s cihlami nebo maltou(šak ať si inženýrky máknou,to byl opravdu záběr na páteř.Na školu celkově vzpomínám ráda,jen lituji promrhaného času nad marx-leninismem.

  superkarma: 0 31.08.2005, 15:18:42
 4. avatar
  [13] peguša [*]

  Pavla_b:Asi nemám normální děti, nebo to zdědily po mě. Starší dcera jde do 5.třídy a těšila se vždycky, mladší jde do 1. a je taky natěšená. Předesílám, že ta starší taky není jedničkářka, přesto do školy chodí ráda.

  superkarma: 0 31.08.2005, 15:13:59
 5. avatar
  [12] peguša [*]

  Mě škola nikdy nevadila, ba řekla bych, že jsem se po velkých prázdninách do školy vždycky hrozně těšila. Ale víc než po škole se mi spíš stýskalo po kamarádech. Nikdy jsem nebyla premiantka, spíš průměr, ale chodila jsem tam ráda. Brigádu jsem zažila jen jednou na učňáku. Prváci nejezdili, už nevím proč, asi kvůli věku a tak jsem byla jen ve druháku na chmelu v Pelhřimově. Ve třeťáku jsem dělala přijímačky na nástavbu a tak jsem taky nejela. To mě moc mrzelo, páč v Pelhřimově jsme zažily (byla jsme samý holky) úžasný věci. I když kantoři to zase tak úžasně nejspíš neviděli. Před dvěma lety mě chytil rapl a šla jsem na rok znova do školy. Cvok, já vím, ale chtěla jsem si udělat druhou maturu z účetnictví. A holky, zvládla jsem to! Ono to nakonec vlastně vůbec nebylo špatný, vrátit se do školních škamen.

  superkarma: 0 31.08.2005, 14:45:24
 6. avatar
  [11] Trinii [*]

  já jsem školu doopravdy nesnášela, od začátku do konce...a to taky díky otci, který nás nutil každý den kromě pátku a soboty celý den a včer po škole sedět nad učením (jít ven neexistovalo) a za špatné známky výprask a dobré jakoby nebyly...

  superkarma: 0 31.08.2005, 13:55:31
 7. [9] Pavla_b [*]

  gerda: já si myslím, že moc dětí na konci prázdnin neřekne, že se těší do školy... v tom bych kvalitu školství zrovna nehledala...
  Kolik lidí po dovolené řekne,že se těší do práce

  superkarma: 0 31.08.2005, 13:44:05
 8. avatar
  [8] gerda [*]

  gerda: oprava, patří "jak se těšíŠ na zítřek?" -

  superkarma: 0 31.08.2005, 13:43:17
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  Harantka: jo, přesně. Právě před chvilkou jsem si telefonovala s vnukem (12) a na obligátní otázku "jak se těším na zítřek" jsem uslyšela očekávané: "ani trochu". A to se celkem dobře učí!

  superkarma: 0 31.08.2005, 13:42:15
 10. [3] Rikina [*]

  Co se pamatuju, tak jsme na základní škole zhruba tak od 6.třídy brali vyučování jako nutný přívažek ke vší ostatní legraci, co se ve škole užila, a že jí nebylo málo... jednak hodiny tělocviku byla obvykle psina, ještě větší pak branná výchova, zejména konalo-li se branné cvičení ( což bylo aspoň 4x do roka ). Taky byly hodiny prací na školním pozemku, dílny, vaření - samé předměty vhodné k zábavě. Školní výlety, pracovní soboty, to byla taky vesměs humorná záležitost. Kantoři to s náma vůbec neměli lehký, ale zase jsme jako třída nikdy neprovedli nic zavrženíhodného, kromě pomalování ředitelova trabantu temperama Na střední to byl trochu silnější kalibr, chmelové brigády, pracovní soboty se zametáním listí v pražských parcích, to všechno byly dobré záminky k provedení nějakých nepravostí... s odstupem si ale člověk pamatuje spíš to příjemné, negativní zážitky se vytěsní. Stejně to pak dopadá s historkami z vojny, ty veselé se vypráví, na ostatní se zapomene...

  superkarma: 0 31.08.2005, 13:31:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme