Domácnost

Řeky opět stouply, vyhlášen třetí povodňový stupeň


Tání sněhu a déšť způsobuje, že hladiny našich řek stále stoupají. Ačkoli hydrometeorologové včera tvrdili, že třetí stupeň povodňové aktivity bezprostředně nehrozí, v noci na dnešek byl vyhlášen hned na třech řekách - za Sázavě, Jihlavě a na Dyji. Nejvíc ohrožená je Vysočina a jižní Morava.

Voda zatopila několik zahrádek v blízkosti řek, hasiči zatím čerpali vodu jen z několika sklepů. Výrazné škody na majetku se neočekávají, přesto však vodohospodáři  a povodňové komise vyzývají občany ze záplavových oblastí, aby zabezpečili svoje příbytky proti vniknutí vody.

Kromě Vysočiny a jižní Moravy má dalších šest krajů povodňovou pohotovost: Jihočeský, Plzeňský, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký a Olomoucký. Preventivní opatření začala chystat i Praha. Byly odstraněny pontony pro opraváře Karlova mostu a z náplavek musela zmizet všechna auta. 

Průtok Vltavy se dnes očekává skoro 500 kubických metrů za sekundu. Při ničivých povodních v roce 2002 byl průtok desetinásobný. Normální průtok je zhruba 80 kubických metrů za sekundu.

Podle meteorologické předpovědi pro dnešní den lze očekávat další déšť, napršet má ale méně vody než v noci.

 

 

   
06.03.2009 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Dům, ve kterém jsem trávila všechny prázdnin a kde jsem 15 let pak bydlela, měl vodu ve sklepě při každém rozvodnění potoka. Holt se s tím chytře počítalo, protože to je dost logické a kdysi žádní hasiči čerpat nejezdili. Takže se to udělalo tak, aby voda zase měla kudy dostat ven. Potraviny nebyly na zemi, ale v policích, holt se při vodě chodilo přes dvě židle nebo v holinách. Nebylo by lepší naučit se s živlem nějak existovat, než každý rok plakat nad vytopeným sklepem? A teď samozřejmě nemluvím o regulérní povodni.

  superkarma: 0 08.03.2009, 15:55:33
 2. avatar
  [1] denkas [*]

  Chudáci lidi!!

  superkarma: 0 06.03.2009, 11:41:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme