Domácnost

Rekuperací vzduchu minimalizujete ztráty tepla až o 90 procent

Odborné studie tvrdí, že v budovách stráví Evropané až 90 procent svého času. Věnujte proto větrání a kvalitě vzduchu v domě pozornost. Vlivem aktivit v domácnosti a hromadění par se do mikroklima dostává vlhkost, která v přílišných hodnotách škodí zdraví lidí i mazlíčků. Proto je třeba myslet na řešení výměny vzduchu pomocí rekuperační jednotky, která by mělo být při rekonstrukci či projektování novostaveb naprostou samozřejmostí.

Obyvatelé bytu či domu mají díky rekuperační jednotce neustálý přísun čerstvého vzduchu a pohybují se v prostředí bez mikrobů a vlhkosti. Tepelné izolace budov mají vliv i na snížení respiračních onemocnění. Ředitelka programu výzkumu bydlení a zdravotnictví Philipa Howden-Chapmanová z univerzity v Otagu na Novém Zélandě prokázala pozitivní dopad zateplení na lidský organismus. V rámci studie zkoumal vědecký tým členy 1352 náhodně vybraných domácností, u kterých došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných.

 zateplení

Větrání je věda, rekuperace vám ulehčí práci

Jednou z cest k výměně vzduchu v domě je klasické větrání. „Ne každý však umí větrat správně. Ideálně byste měli větrat intenzivně jen pár minut, ale za to několikrát denně ve všech obývaných místnostech. To mnoho lidí nedělá, spíše větrají déle a jednou denně. Skutečností ale stále je, že výměnou vzduchu v domě za čerstvý ztrácíme drahé teplo, což s rekuperací odpadá,“ radí Pavel Zemene. Vzduch se ale vyměňovat musí z hygienických a zdravotních důvodů. Řešením je řízené větrání s rekuperací tepla, které zajistí dostatečné množství čerstvého vzduchu, odebere teplo z odcházejícího vzduchu a předá jej do vzduchu přiváděného. Takto můžeme ušetřit desítky procent energie na vytápění. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů, kde je větrání zajištěno okny, mohou tvořit až 40 % celkové ztráty objektu. Díky rekuperaci je v objektu udržováno optimální prostředí i v době, kdy není obýván.

zateplení

   
30.09.2016 - Dům a byt - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [4] RenataMor [*]

  Sml22

  superkarma: 0 30.09.2016, 15:06:43
 2. [3] Andreadornova [*]

  Na co ty lidi dnes nepřijdou Sml23

  superkarma: 0 30.09.2016, 15:04:41
 3. [2] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 30.09.2016, 11:22:05
 4. [1] 1alena [*]

  Nepřehání se to už všechno? "Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy". Oni nechodili vůbec ven ani mezi lidi?

  Mám pocit, že čím více omezení, různých přípravků a dalších způsosbuje, že všichni jsou čím dál méně odolní vůči nemocem, skoro všichni jsou alergici,...Sml15

  superkarma: 1 30.09.2016, 07:39:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme