Zdraví

Řekni mi, jak spíš

 
Ve spánku a při usínání se prý chováme spontánně, a tak nemůžeme nic předstírat, protože bychom prostě neusnuli. Preference různých usínacích poloh podle psychologů úzce souvisí s naší povahou a životním postojem.

Tady je stručný návod, jak se zorientovat, a my máme možná o zábavu postaráno. Budeme teď v noci hypnotizovat partnerovu polohu a lustrovat jeho charakter.

Plod – takto spí podle studie až 41 % lidí

Poloha na boku, schoulená do klubíčka, jako by připomínala polohu nenarozeného miminka. Ten, kdo uléhá ke spánku v téhle pozici, je prý osoba tvrdá navenek, ale uvnitř má velmi citlivé srdce. V této poloze spí dvakrát tolik žen než mužů. Navíc je to poloha chránící životně důležité orgány. Tito lidé prý rovněž mají vřelý vztah k dětem. Mají sny, které si pamatují.

Poleno – 15 % spáčů
Lehce na boku s rukama připaženýma a nohama pěkně vyrovnanýma, opravdu trochu přimomíná ležící kus polena. Takto prý spí lidé lehkovážní a společenští, kteří jsou rádi součástí skupiny přátel a kteří důvěřují cizincům. Jsou někdy však až příliš důvěřiví. Mají prý naivní, leč velmi otevřený způsob přístupu k druhým. Jsou snadno ovlivnitelní.

Touha – 13 % spáčů
Poloha s tělem na boku lehce ohnutá kupředu, s rukama volně položenýma před sebe, nebo jednou lehce pokrčenou. Takto jako by připraveni někoho obejmout usínají lidé otevření, kteří ale mohou být trochu podezřívaví a někdy cyničtí. Trvá jim dlouho, než se pro něco rozhodnou. Jakmile však rozhodnutí učiní, tak je nepravděpodobné, že svůj postoj či názor změní. Je-li to na levém boku, někdy mívají psychosomatické potíže.

Voják – 8 %
V poloze vojáka v pozoru, tedy na zádech s rukama podél těla spí lidé tiší a rezervovaní. Nemají rádi cavyky, ale pro sebe a pro ostatní si nasadili vysokou laťku v chování, důvěře a spolehlivosti. Jsou rovněž hrdí a věří ve své kvality. Údajně zde najdeme jen málo takových, kteří trpí nějakým komplexem. Spíše trvají na svém názoru, i když už vědí, že je špatný.

Volný pád – 7 %
Tato poloha na břiše s rukama pokrčenýma vedle obličeje připomíná někoho, kdo právě na placato odněkud spadl. Prý takto usínají jedinci běžně družní a lehce ztřeštění, kteří ale dokáží být občas pěkně nervózní, přecitlivělí. Špatně snášejí kritiku na svou osobu a extrémní situace. Zásadně si snaží chránit své soukromí a nejsou extra sdílní. Jejich přístup je neosobní. Neradi se svěřují, aby nebyli zraněni. Jsou to individualisté.

Hvězdice – 5 %
Lidé, kteří usínají v poloze připomínající hvězdu, nebo radostné uvítání, zabírají tři čtvrtě postele a zpravidla mají jednu ruku nebo nohu ještě ledabyle přehozenou přes partnera, tak to jsou spáči, kteří si vytvářejí dobré přátele, protože vždy dokáží naslouchat ostatním a nabídnout jim pomoc, když potřebují. Obvykle jsou rádi, když jsou středem pozornosti. Údajně takto spí mnoho lidí, kteří jsou známými osobnostmi. Mají rádi pozornost. K lidem jsou prý otevření a sdílní.

Zbylých 11 % procent preferuje jiné polohy. To jsou volnomyšlenkáři, kteří se musí nějak lišit. Závisí to na konkrétní poloze. Prakticky prý platí, že je potřeba vysledovat, jaký orgán si během spánku nejvíce chrání.

Lze z toho tedy usoudit, že například takový muž, který spí v poloze s hlavou pod polštářem, má zřejmě strach, aby mu někdo neohrozil jeho know how. Musím se ho zeptat, proč to dělá :)

Svoji polohu na boku s jednou nohou na peřině a druhou pod peřinou, tou navíc zcumlanou a protaženou až k hlavě s cípem ještě namudlaným pod hlavou a rukama pod polštářem, jsem ve studii také nenašla.

Jak spíte?

Jana: Spím nejčastěji na levém boku, s jednou rukou pokrčenou a druhou nataženou. Nohy mám pěkně natažené, a než usnu, koukám do skříně.

 

 

 

Luboš: Usínám na břiše s jednou rukou pokrčenou a druhou nataženou. Většinou jsem čelem do volného prostoru. Asi potřebuji přehled, než zavřu oči.

 

 

 

Martin: Já usínám na boku s jednou rukou pod hlavou a nohou pokrčenou přehozenou přes druhou nataženou. Jako bych někam pochodoval.

 

 

 

A jak usínáte vy? Našli jste se v nějakém popisu?

   
30.09.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] KatherineDickinson [*]

  jak spim to nevim, ale usinam v poloze plodu, celem do zdi, nebo do rohu..bojim se usinat celem do mistnosti
  rano se vetsinou vzbudim v poloze hvezdice a mam celou perinu sezvachlanou pod sebou

  superkarma: 0 03.10.2008, 20:28:41
 2. avatar
  [59] denkas [*]

  Já spim na levým boku a musim být přikrytá až ke krku! I když je vedro,tak vystrčim nohy ,ale deku mam až u krku!Sny si dost pamatuju,některý se mě vybaví během dne. A musim vám říct ,co se mě přihodilo.Víkend,spim a vzbudí mě SMS-kamarádka,prej co sem jí to poslal za SMS ,že myslela ,že to je nějaká ta "sranda" jak se občas posílá,tak to poslala dál,ale teď jí to vrtá hlavou. Já ,CO? Dit já nic nepsala,tys mě ted vzbudila!! Já normálně SPÍCÍ ,napsala SMS-nějaký nesmysly-a poslala ji!! No kdyby mě to neukázala,nevěřila bych! Do teď nechápu ,jak sem to zvládla!! přeji všem krásnou dobrou noc!!

  superkarma: 0 30.09.2008, 22:40:17
 3. [58] mindulinka [*]

  Jak máme v ložnici přes 20 tak já a syn špatně spíme. Manžel může mít i 30 a spí jako poleno.
  Nejraději usínám na břiše.

  superkarma: 0 30.09.2008, 20:50:58
 4. avatar
  [57] femme [*]

  Kassy: jsem na tom stejně jako ty, 20st. je maximum i v zimě mám v ložnici pootevřené okno a vypnuté topení v létě jsem měla v ložnici i 27st. a to jsem se na noc obalovala do studeného prostěradla

  superkarma: 0 30.09.2008, 20:33:34
 5. [56] Maurice. [*]

  A tohle znáte? http://www.youtube.com/watch?v=-Ygvt7G1DLs

  superkarma: 0 30.09.2008, 19:55:14
 6. avatar
  [55] kareta [*]

  Kassy: jsem zmrzlá, miluju jakékoliv počasí, jsem venku denně několik hodin a miluju to, ale doma chci mít pohodlí a teplo, v ložnici obvzlášť

  superkarma: 0 30.09.2008, 19:53:31
 7. avatar
  [54] catcat [*]

  usínám zachumlaná do deky až po uši, v teplíčku, přitisknutá k topení. Chladnější vzduch mě prokazatelně budí. A radši na pravém boku...

  superkarma: 0 30.09.2008, 17:42:54
 8. avatar
  [53] Michaela Kudláčková [*]

  idiska: Něco na ten způsob dělal můj bývalý manžel. Ve spánku zařval "bacha už to padá!" a utekl do řesla, kde schoulil svých 130Kg. Já se lekla a chytala si hlavu. Pak jsem zjistila, že spí. Než jsem si zvykla, myslela jsem, že budu mít z toho tik.Když jsem si pak zvykla, tak jsem se rozvedla

  superkarma: 0 30.09.2008, 17:40:36
 9. avatar
  [52] labella [*]

  U mě vede stabilizovaná poloha a poloha plodu. I když u televize usnu v jakýkoliv poloze! Ze spaní mluvím a chechtám se nahlas. Minule jsem se vzbudila v poloze, jako kdybych seděla na židli, nožku přes nožku a někdo mě převalil na záda, tak nevím, co to znamená (ale mám sedavé zaměstnání, tak jsem asi ve spánku dělala přesčas). A manžel usíná zásadně na zádech, rovnej jak poleno a ruce složený na prsou - dělám si z něj legraci, že je to poloha ala nácvik do rakve. No a jak necejtim proudit čerstvý vzduch, tak se pořádně nevyspím.

  superkarma: 0 30.09.2008, 17:32:28
 10. avatar
  [51] Kassy [*]

  Solei (18): Přesně takhle usínám taky. Stabilizovanou polohu znám, ten druhý název je pro mě novinka, budu si ho pamatovat, až se mě zas někdo bude ptát, jak usínám.

  Jinak mám pocit, že si nevyberu jednu polohu. Ty dvě jsou nejčastější, ale střídám jich spoustu. Jenom jedna věc platí vždy všude a bez rozdílu - nesnáším, když se mě někdo ve spánku dotýká nebo je mi příliš blízko, v obětí s partnerem bych neusnula. Potřebuju vědět, že mám kolem sebe dost prostoru na všech stranách.

  kareta(45): 25 stupňů To bych neusnula ani náhodou. Za horní hranici považuju dvacet, jak je tepleji, budím se v noci horkem a s pocitem, že nemůžu dýchat. Zimu snesu spíš než horko a hlavně musí do ložnice proudit čerstvý vzduch, takže i v zimě nechávám trošku pootevřené okno.

  superkarma: 0 30.09.2008, 16:45:14
 11. avatar
  [50] shb [*]

  jé s těma vlasama mi to připomnělo jak byl náš pejsek ještě malinký pejsáček a každou noc jak jsem spala (tehdy vlastně ještě sama ) tak mi čumáčkem rejdil ve vlasech takže jsem měla ráno vždycky dredy

  superkarma: 0 30.09.2008, 16:06:32
 12. avatar
  [49] idiska [*]

  michaela.kudlackova: tak já spím na boku nebo na břichu, takže mne to nema kde tlačit ....zas tak dlouhé vlasy nemám ...k tomu mluvení, když si u mne někdo vyčíhne ten okamžik, kdy jsem sdílná, tak ze mne dostane i několik let staré tajemství, na které bych si jinak ani nevzpomněla ...navíc mluvím pravdu a nic než pravdu ...ale málokomu se tohle poštěstí, na to měla štěstí mamka, když se šla dívat, jestli jsme zhasli...ale partner ze spaní nemluví, on řve ...nedávno se stalo, že si zničehonic sednul na postel a žařval: chyťte ho!, já se tak lekla, že jsem začala křičet taky, psi, které to vzbudilo, začali štěkat, což teda vzdudilo i R. a ten se mě ještě zaptal: co řveš?! ...jsou chvíle, kdy chápu oddělené ložnice

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:37:38
 13. avatar
  [48] kareta [*]

  kareta: lobbing/lobing

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:36:17
 14. avatar
  [47] kareta [*]

  Ťapina: tak proč to pořád doporučují? Že by loing tlustých mužů?

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:35:52
 15. avatar
  [46] Ťapina [*]

  kareta: 16 stupňů je tak na revma

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:34:00
 16. avatar
  [45] kareta [*]

  Meander: my když začali po 10 letech spát v ložnici, kde se topí, spali jsme komplet 10 hodin v kuse- včetně dětí. Bylo příjemných 25 stupňů A už mi nikdo nenakecá, že v ložnici má být optimálně 16 st.

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:23:32
 17. avatar
  [44] femme [*]

  spím v tzv. poloze "touha" a všechno na mě sedí

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:00:36
 18. avatar
  [43] Žábina [*]

  Meander: už chápu

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:55:59
 19. avatar
  [42] Michaela Kudláčková [*]

  idiska: 30 také jsem zkusila, jenže měto všelujak tlačilo a byla jsem z toho otrávená.....jinak ze spánku mluvím taky. K zlosti přítele ovšem ve chvíli, kdy mám říkat něco důležitého, toho prý nechám

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:55:27
 20. avatar
  [41] Meander [*]

  Žábina: Chtěla jsem dát chlupaté prošívané tričko charitě. Nene, teď je to moje noční.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:47:23
 21. avatar
  [40] Meander [*]

  Žábina: Už se můžu smát?

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:33:37
 22. avatar
  [39] Žábina [*]

  Meander: a zkusili jste už zatopit?

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:29:48
 23. avatar
  [38] Mipe [*]

  Normálně jak mimino,na levém boku,dneska bych usnula i vestoje

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:29:45
 24. avatar
  [37] Meander [*]

  Ťapina: Nemysli si, já se kolikrát v noci vzbudím zimou a jdu si vzít ještě jedno triko a/nebo deku.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:23:41
 25. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Meander: Do takových míst si beru spacák do -25, abych se v klidu vyspala

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:04:59
 26. avatar
  [35] Meander [*]

  Tini: My máme v ložnici rozkošných 15 stupňů

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:53:51
 27. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Na Supermana, to je ono

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:49:52
 28. avatar
  [33] Nowalie [*]

  idiska: ,můžu to zkusit ale jak se znam ho začnu žvejkat nebo ho rozpletu .Jo a tvoje poloha supermana se trochu podobá tý mojí,a ta natažená hnáta mi čouhá z postele.Druhou mám pokrčenou pod sebou.A nejednou se o tu nohu přerazil můj přítel když šel na WC.Jsem holt dlouhá jak tele

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:44:56
 29. [32] Tini [*]

  Meander: Pripomina mi to moji mamku...ta je tak zachumlana, ze ji neni ani videt + plus ma kalhotove pyzamo, kosili zastrcenou v kalhotech + ledvinovy pas+satek pres krk . Kdyby s ni chtel nejaky chlap spat, tak nez si ji "rozbali" tak ho prejde chut

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:18:00
 30. avatar
  [31] Meander [*]

  Spím pod dvěma prošívanými dekami, zamotaná od čela po paty a snažím se nevyčuhovat do toho zmzlého prostoru. Na nějakou přirozenost není místo

  superkarma: 0 30.09.2008, 12:32:41

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme