V současné době je prakticky každý člověk ohrožen artrózou; v kategorii nad 50 let jí dokonce trpí polovina lidí. Zdaleka však nepostihuje jenom ty dříve narozené. Chcete-li se problémům s artrózou vyhnout, poradíme vám, co pro sebe můžete udělat už teď.

 

Artróza je pomalu se vyvíjející degenerativní onemocnění jednoho nebo více kloubů, při němž dochází k poškození chrupavky a k dalším změnám v okolí kloubu. První příznaky lze zjistit již mezi 20. a 35. rokem věku. Po čtyřicítce se nepříznivé změny najdou u devíti z deseti vyšetřených. To ale neznamená, že všichni budou postiženi bolestmi a ztuhnutím kloubů, které artrózu provázejí. Degenerativní proces je možné zpomalit, ne-li úplně zastavit.

 

Přijďte tomu na kloub

Onemocnění začíná poškozením chrupavky, kterou jsou potaženy kloubní plochy. Chrupavka ztrácí elastičnost a hladkost, pomalu se opotřebovává a zmenšuje, čímž ztrácí schopnost tlumit tvrdé nárazy. Postupně se zužuje kloubní štěrbina, omezuje se pohyb a přicházejí bolesti - nejprve tzv. startovací, které po rozhýbání kloubu mizí, v pokročilejších stádiích nemoci bolesti doprovázejí každý pohyb a objevují se i v klidu, zejména v noci a při změnách počasí.

 

Bolest je často spojena s otokem a změnou tvaru kloubu a vede k oslabení určitých svalů a přetěžování jiných, tedy ke svalové asymetrii, která celkový stav dále zhoršuje. Proto je důležitá prevence i komplexní léčba, jež zahrnuje také vhodnou pohybovou aktivitu. Tu vám doporučí lékař po klinickém vyšetření, při němž zhodnotí pohyblivost kloubu, jeho tvar a rentgenové snímky, probere s vámi způsob a míru vhodného zatížení kloubů v práci i ve volném čase.

 

Kdo za to může?

Artróza postihuje zejména klouby, které jsou nejvíc zatížené – kolena, kyčle, obratle páteře, ale i drobné klouby rukou. Na jejím vzniku se podílejí různé faktory, přičemž vysokou roli hraje dědičnost – vrozené anomálie kloubů, často související i s podobným typem zaměstnání v rodině... Největší vliv má ale nepřiměřená fyzická zátěž, přetěžování kloubů při sportu, zejména vrcholovém, nebo při těch disciplínách, které klouby namáhají jednostranně. 

 

Příčinou artrózy však může být i nadváha spojená s nedostatkem pohybu, dlouhodobým vysedáváním u počítače, ve škole a v zaměstnání. Roli hrají také: přirozené stárnutí chrupavky, které snižuje její elasticitu, zranění, záněty a poruchy látkové výměny.

 

Utečte artróze

K nejohroženějším patří tedy lidé s nadváhou a výkonnostní sportovci; samozřejmě i obézní, kteří aktivně sportují právě proto, že se snaží shodit nějaké to kilo navíc. Ti by se měli vždy o vhodné pohybové aktivitě poradit s lékařem – běháním po asfaltu, jízdou na in-line bruslích po nerovném terénu, lyžováním v boulích či poskakováním v nevhodné obuvi při aerobiku mohou svůj stav spíše zhoršit než zlepšit.

 

Většinou nic nezkazíte rychlou chůzí, plaváním, jízdou na rotopedu apod. Pořiďte si kvalitní odpružené boty, v ideálním případě doplněné o kvalitní individuálně zhotovené dynamické ortopedické vložky, a začněte rychlou chůzí v měkkém terénu. Řiďte se svým vnitřním pocitem – měli byste cítit příjemnou únavu, ne křeče či vyčerpání. Postupně si můžete přidávat vzdálenost i tempo. Klouby si většinou samy řeknou, když jim něco vadí, stačí naslouchat; pokud se po zátěži objeví bolest a otoky, potřebují klid.

 

Časem si mohou zvyknout i na větší zátěž, ale nikdy byste neměli překonávat bolest. Nezapomínejte na zahřátí a strečink před každým sportovním výkonem, na odpočinek mezi tréninky a na regeneraci v podobě strečinku, masáží, akupunktury, pobytu v sauně, ve vířivce apod.

 

Rychlá pomoc

Důležitá je ale také především prevence. Jednou z možností vhodnou pro skupinu populace, která je artrózou ohrožena, je užívání speciálních produktů kloubní výživy. Doplněk stravy Proenzi 3 obsahuje trojkombinaci velmi účinných látek – glukosamin sulfát + chondroitin sulfát + MSM. Při pravidelném užívání se tyto látky dobře vstřebávají a ovlivňují kloubní chrupavku. Podporují tak obnovu a regeneraci kloubů a zlepšují jejich pohyblivost.

 

Kde vám poradí?

 

Infolinka Klubu zdraví Walmark:

800 141 141

www.walmark.cz

Informační a diskuzní server

www.ortopedie-rehabilitace.cz

Reklama