.

Řehtací arzenál, který ještě pamatuje dědečky

Novinky

Řehtací arzenál, který ještě pamatuje dědečky

Další příšpěvek nám poslala čtenářka, které mě potěšila. Vzpomíná, jak zažila poprvé Velikonoce na vesnici, kde jí kluci ukázali celý „řehtací arzenál“. A dojal jí prý také její bývalý žák, který i po letech uměl koledu, kterou ho kdysi naučila:) Hezké počtení vám přeji:)


 

Dětství jsem prožila ve městě a tam se velikonoční pomlázka moc nenosila - jen sousedku na patře brácha s tatínkem polechtali pentlemi pomlázky ,dostali vajíčko a frťana/po němž bývalo taťkovi abstinentovi zle/a bylo po Velikonocích.

Pečený beránek i mazanec nikdy nevydržel do pondělí. Když jsem začala učit v obci jen 3 km od města ,byla jsem před Velikonocemi jako na jiném světě.Pojmy jako noclehář,starší řehtač a podobně jsem úplně nepochopila,ale byla jsem moc prošena kluky,aby týden před Velikonocemi nebyly domácí úkoly, kluci totiž od časného rána chodili obcí řehtat a pak rovnou do školy .

Byla jsem zvědavá a tak mi ukázali svůj řehtací arsenál, řehtadla nesoucí i jezdící, která prý pamatovala i dědečky.Provdala jsem se na opačný konec od města a tam se o Velikonocích drželo pondělní Hody, hody doprovody. Děti chodily v mnoha houfech od časného rána promíchanými partami mládenců /koleda,koleda ŘÍZEK/ a chlapůkoleda, koleda RUM/ .

Zkoušely jsme se ukrýt na půdě a vytáhly za sebou žebřík, jenže na vsi o jiné žebříky nebyla nouze a navíc jsme ze zaprášeného sena byly jak čerti..Moje děti chodily s dětmi, často ani košíky neunesly a odkládaly si průběžně doma před další koledou.

Barvila jsem kolem 60 vajec, nestačilo to a tak jsem nakonec dávala několik i těch jednou vykoledovaných. Když jsem nakonec dávala několik i těch jednou vykoledovaných. Když jsem začala učit v místní škole , jezdili  někteří žáčkové na koledu i z přilehlých vsí.

Dnes, i když jsem v důchodu, chodí každoročně koledníci - mí bývalí žáčkové a dnes i jejich děti. S radostí s nimi prohodím pár hezkých slov a jsem ráda, že si dobře vedou. Vajíčka už nebarvím. Víc než 20 let koupím pár sladkostí a každoročně peču spoustu perníčků ve tvaru vajíček slepovaná marmeládou a zdobená ornamenty s bílkovou polevou. Prý si je pak i ve škole prohlížejí a posuzují Na koledu chodí i dost dětí, které v obci nebydlí, mají tu však příbuzné nebo chalupy.

Vítám je všechny s láskou , mám radost, že si mohou užít velikonoční koledy a vyprávět o tom pak doma i ve městě ostatním dětem. O loňských Velikonocích  mě skutečně dojmul můj někdejší prvňák, dnes už student VŠ, když místo koledy místo koledy spustil říkanku , co jsem je kdysi naučila: Pletu, pletu pomlázku, bez nití a provázku.....

pateta

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

   
17.04.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Ulmanová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] denkas [*]

    Tady u nás taky chodí s řechtačkamaSml22To zase bude Sany z toho celej vedle,se uštěkáSml30

    superkarma: 0 17.04.2014, 16:07:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme