Bulvár

Regulované nájemné - nemravnost či nutnost?


Naštvaných majitelů domů u nás rok od roku přibývá. Tři tisícovky těch nejnespokojenějších právě čekají na verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Jejich stížnosti by mohly - v případě kladného vyřízení – přijít Českou republiku až na 50 miliard korun. To není zrovna málo. A navíc je jasné, že bychom se pěkně ,,prohnuli" úplně všichni. Majitelé, nájemníci v bytech s regulovaným nájemným i ti, kteří jsou nuceni platit hanebně vysoké, neregulované nájmy. Suma sumárum, každý Čech by mohl zaplatit kolem pěti tisícovek ze své kapsy.
Říkám, MOHL by, protože zatím ještě nikdo z nás neví, jak bude výrok Evropského soudu vypadat. I když poslední signál z nedávné doby, leccos napovídá…

Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská nedávno vyhrála spor s polským státem. Šlo o stejný problém jako u nás. Polsko jí bude muset uhradit 52 500 euro, tedy asi 1,5 miliónu korun.
K verdiktu se následně vyjádřil i premiér Paroubek: ,,Ještě jako ministr pro místní rozvoj jsem v tom viděl nebezpečí, pracovali jsme proto na postupné deregulaci.Od ledna 2007 začne regulované nájemné růst. To by mělo zaručit, aby se Česko nedostalo do podobných problémů jako Polsko."

V České republice nájmy nerostly celé čtyři roky a zákon o jejich zvyšování přijali poslanci až letos v polovině března.
Od 1. ledna se mají činže zvedat po dobu čtyř let v průměru o 14,2 procenta za rok.

Čeští majitelé domů považují kauzu Marie Hutten-Czapské za precedent a předpokládají, že štrasburský soud rozhodne podobným způsobem i v jejich případě. Je jasné, že máme zase jeden problém, který rozděluje českou společnost na – minimálně dva – nesmiřitelné tábory. To nakonec demonstrovalo i vypjaté setkání dvou žen, které jsem k tomuto povídání přizvala.

Paní doktorka – říkejme jí třeba Olga – je majitelkou menšího činžovního domu v Praze. Získala ho v restituci a provozuje zde i svou lékařskou praxi. Ordinaci si, po finančně náročné rekonstrukci, zbudovala v suterénu. Sama bydlí za neregulované, tržní nájemné, protože všechny byty v jejím domě jsou obsazené.

V době, kdy dům přebírala byl opradvu zdevastovaný. Nechala tedy opravit aspoň to, co nejvíc „hořelo“. Odpady, skoro zdemolované schodiště a elektrické rozvody. Víc toho zatím finančně nezvládla. Nejvyšší nájemné vybírá od nájemníka, platícího 2 900 Kč za sedmdesátimetrový byt 3+1. K majitelům domů, žalujícím ČR, se zatím nepřidala.

Nikdo z obyvatel jejího domu nebyl ochoten si s námi povídat, takže jsem se domluvila  – řekněme s Janou – která bydlí ve stejné pražské čtvrti, shodou okolností nedaleko doktorčina domu. Jana platí za byt 1+1  "regulovaných 1800" Kč. Vyučená kuchařka, rozvedená matka dvou dětí je v současné době nezaměstná. Stěžuje si nejen na strašný stav bytu i celého domu. Nic nefunguje, všechno je v katastrofálním stavu.

Obě ženy sice nespojuje stejný dům, ale zato zastupují extrémní stanoviska obou zjevně nesmiřitelných táborů. Původně jsem měla v úmyslu je vyzpovídat a umožnit jim, aby si vzájemně vysvětlily své názory na věc.
Všechno se však vyvinulo úplně jinak. Přestože původně Jana vstoupila do ordinace paní doktorky dokonce s úsměvem na rtech, po chvíli u ní došlo k podivnému, nepochopitelnému zkratu.
Nevím, zda byl vyvolán dlouhodobým stresem, nebo pohledem na vkusně a určitě draze zařízenou ordinaci či na samotnou Olgu (nebo kombinací všech tří faktorů), ale téměř okamžitě po vzájemném seznámení se Jana začala nesmyslně arogantním způsobem dožadovat informací o příjmech paní doktorky.

Upozornila jsem ji, že to není předmětem našeho rozhovoru, a Jana mi hodně hlasitě „vysvětlila“, že pokud někdo vydělává peníze jako soukromý doktor a navíc je „majitelem baráku“, nemá nárok pochopit, jak je samotné ženské s dvěma dětmi na krku. A TOHLE by teda mělo být téma rozhovoru!

Paní doktorka ještě stačila podotknout, že si nežije nijak nad poměry a situaci samoživitelky si dovede představit velmi dobře, ale to už se Jana zvedla a s prásknutím dveřmi odešla.

Po krátkém, „lehce opařeném rozhovoru“ se také paní Olga omluvila s tím, že už nemá příliš času, protože jí za chvíli přijde pacientka. Ale slíbila mi, že je ochotná se ještě někdy sejít – tedy pokud se rozhovor bude držet tématu deregulovaného nájemného, nebo stížností majitelů bytů. Chce však se mnou mluvit sama. Po té nesmyslné scéně jsem to celkem chápala.

Na závěr bych vás, milé ženy-in, chtěla upozornit, že výše popsaná situace neznamená, že straním „ubohým“ bohatým majitelům domů, že si neumím představit negativní dopady deregulovaného nájemného na sociálně slabé nebo že nevím o některých asociálech, kteří své nájemníky tyranizují a dělají jim ze života peklo. To tedy ani náhodou!

V tomto případě se ale všechno odehrálo přesně tak, jak jsem popsala.

Takže jedno je celkem jasné: ať už se bude situace kolem nájemného vyvíjet jakkoli, máme se na co těšit. A nic pěkného to zcela jistě nebude.
A jak bude rozhovor pokračovat? To se dozvíte příště...

   
29.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [118] *Kotě* [*]

  peguša: aha, no tak to je ten případ, jak jsem psala, že investorem je obec. V tom případě to asi nájemní byty budou. A ta velikost má svou logiku, o obecní byt nejčastěji žádají asi rodiny s dětmi, těm by těžko garsonka o 35 metrech čtverečních stačila.

  superkarma: 0 02.07.2006, 21:39:21
 2. avatar
  [117] peguša [*]

  *Kotě*: Na Čerňáku se staví magistrátní byty. Říkají jim malometrážní, ale jsou skutečně poměrně velké. Jako malometrážní si skutečně představuju byt typu 1+1 nebo 1+k.k. Nechci se hádat, ale fakt mám dojem, že jsou to byty nájemní. I když..... kdo ví? Ale pokud to jsou byty do osobního vlastnictví, tak to stejně neřeší problém právě starších lidí, kteří si hypotéku dovolit fakt nemůžou a výměnou by sice možná získali měnší byt, ale paradoxně dražší a tak zůstávají ve velkých a čekají, co bude s nima dál. Máma má taky nájemní 2+1, a když ovdověla, chtěla to vyměnit za menší, ale platila by stejně jako teď a tak se na to vykašlala. Není to opravdu jednoduchá situace a řešení určitě nebude žádná sranda. Sama jsem zvědavá, jak to máti utáhne, až jí zvýšej nájem o 30% a pak ještě 3x o 30%. Důchod jí určitě o tolik nezvýší. A takových je celá řada.

  superkarma: 0 02.07.2006, 21:35:57
 3. avatar
  [116] *Kotě* [*]

  peguša: výstavba na Černém mostě je taky zcela jistě do osobního vlastnictví, jinak se snad už dneska ani nestaví, pokud není investorem přímo obec.

  Situace s hypotékami se změnila taky určitě, dneska jsou banky mnohem benevolentnější v tom, komu a kolik půjčí na hypotéku, zmíněný kamarád má opravdu průměrný plat kolem 18 tisíc hrubého, v době koupě čekali s manželkou dítě.

  superkarma: 0 02.07.2006, 17:53:50
 4. avatar
  [115] peguša [*]

  *Kotě*: No dobře, psala jsem, že mluvím o výstavbě na Černém Mostě. V jiných částech Prahy to může být jiné. Ale taky jsem mluvila o výměně, ne o koupi. Koupi si může dovolit jen mladší člověk, který má předpoklad splácet minimálně 15, 20 nebo i víc let. Člověk, kterému je 50 a véc už tu šanci nemá. Být mladá, tak bych nejspíš do hypo taky šla, protože mi přijde úplně jedno, jestli dávám někomu tržní nájem nebo splácím byt. Výhoda je, že byt by byl můj. Ale důchodce tu možnost nemá. Vím, jak to probíhalo v baráku u mámy. Mámě tehdy vypočetli splátky vyšší, než měla důchod a těm, co měli děti a neměli čistej příjem minimálně 35 tisíc měsíčně by nikdo nepůjčil (dle slov zástupkyně jedné banky). Je to sice už asi 5 let, ale myslím, že je to stále stejné. Byty, o kterých jsi psala zřejmě nejsou nájemní, ale do osobního vlastnictví a to je rozdíl.

  superkarma: 0 02.07.2006, 14:21:39
 5. avatar
  [114] *Kotě* [*]

  k příspěvku peguša 68: nevím, kde bereš tyto informace, ale jsou zcela nepravdivé. Můj kamarád se vloni nastěhoval do nově postaveného bytu 1+kk na pražském Barrandově (investorem společnost Finep, lze dohledat), rozměry 39 metrů čtverečních, cena necelý milion, hypotéku splácí kolem 5 tisíc měsíčně nebo tak nějak, plat má průměrný, bez jakýchkoli problémů to zvládá.

  superkarma: 0 02.07.2006, 11:48:32
 6. [113] Tobbi [*]

  misam: Ale jiní lidé musí platit ten tržní nájem Jsi jako ta žába, které se pomalu začíná vařit voda a ona furt ne a ne vyskočit. Ti do měli dost rozumu, odešli v době, kdy ještě majitelé dávali odstupné a použili ho jako základ pro hypo. Jasně, že je nepříjemné odejít ze 100 metrů na Vinohradech do 50 na Jižáku a ještě mít dluh, ale odsouváním ten problém nevyřešíš. Ber to tak, že na ten byt na Vinohradech prostě nemáš Když nemáš na oběd v luxusní restauraci, tak taky neprskáš, že na něj máš právo
  Je to blá situace, o tom žádná...ale ten byt má prostě takovou tržní cenu Existují lidé, kteří jsou za něj ochoni platit 20 000.
  BTW: Ale deregulace zlevní ty tržní nájmy, takže méně atraktivní lokality by měly být dostupné.

  superkarma: 0 01.07.2006, 16:22:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [112] Tobbi [*]

  damanka: Asi jsi nevychovala dceru, která si našla slušného chlapa, nepomáhala s dvěma vnučkama, a vůbec sis to nezasloužila...
  Ba ne, ono se to z dlouhodobého hlediska vyplatí všem. Až by majitel po derergulaci vyhodil bábušku z bytu, patrně by přes zimu stejně bydlela u kámošky doma. Takhle se alespoň využilo to odstupné od majitele.
  Ona ta paní taky musela hodně obětovat Žila na tom Újezdě celý život, měla prostorný byt plný vzpomínek...

  superkarma: 0 01.07.2006, 16:14:39
 2. avatar
  [110] I-vet [*]

  misam: to mě tedy nikdy nenapadlo, že hranice ČR jsou za okrajem Prahy Asi mám mezery ve vzdělání....

  superkarma: 0 30.06.2006, 11:58:57
 3. [108] Tobbi [*]

  jaku: 4500/ měsíc? Kde máš ten barák?

  superkarma: 0 30.06.2006, 11:27:39
 4. [107] Tobbi [*]

  peguša: Těmahle řečma neštveš jen majitele domů, ale i lidi, kteří jsou nuceni platit tržní nájem...

  superkarma: 0 30.06.2006, 11:27:12
 5. [106] Tobbi [*]

  damanka: Vidiš. A on jim leckdo nasdával, že jsou sobci, když babi přestěhovali z kráného bytu v centru do mrňavé panelákové garsonky, aby to k ní měli blízko... že jenom čekajím, až babi umře (není jí ještě ani sedmdesát), že chtějí ten její byt, že ji měli nechat dožít, tam kde žila... A nikomu nedochází, že ten byt v paneláku tehdy stál 900 000 a odstupné bylo 300 000, takže tam někde hapruje přes půl milionu, který museli sehnat...
  Jo, teď, tváří tvář deregulaci už to všichni pochopili. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. Babi to naštěstí chápala už tehdy.

  superkarma: 0 30.06.2006, 11:26:29
 6. avatar
  [105] pohodarka [*]

  I-vet: presne o to jde, jde o tech 80 % co nemaji narok na regulovane najemne a i kdyby se rozkrajeli, tak ho nedostanou. takze plne chapu, ze najednou misto 2000kc za 50m2 platit 7000kc je hrozne, ale ja to musim platit tak i tak a nemam jinou volbu, takze v tomhle s tebou 100% souhlasim

  superkarma: 0 30.06.2006, 10:53:58
 7. avatar
  [104] I-vet [*]

  A jak jsi přišla na to že se nestaví menší byty? Při letmém mrknutí do nabídky společností je min. 30% bytů s plochou do 35M2, tedy 1+kk nebo 1+1.

  superkarma: 0 30.06.2006, 08:27:30
 8. avatar
  [103] I-vet [*]

  A jak jsi přišla na to že se nestaví menší byty? Při letmém mrknutí do nabídky společností je min. 30% bytů s plochou do 35M2, tedy 1+kk nebo 1+1.

  superkarma: 0 30.06.2006, 07:22:58
 9. avatar
  [102] I-vet [*]

  peguša: ale tahle diskuze neřeší tu zásadní nespravedlivost (když pominu vztah s vlastníky) - proč by cca 20% obyvatel bytů mělo mít tuhle výsadu žít v regulovaném???? a co těch 80%, ti tu možnost nemají? Jsem si myslela, že už by snad mohli být podmínky pro všechny stejné ne?

  superkarma: 0 30.06.2006, 07:16:33
 10. avatar
  [101] peguša [*]

  jaku: Tak menší byt, jo? To chtěla udělat máma a chtěla svůj obecní vyměnit za menší obecní, ale nájem by byl stejnej. A to chtěla jít de facto z centra na okraj Prahy. A v tom to právě je. Nejsou malé byty s přiměřeně malým nájmem. Ty lidi se nemají kam přestěhovat. Nestaví se byty menší, než 65m2. Takže lidi zůstávají sami v nepřiměřeně velkým bytě a s hrůzou čekají, kdo je ožebračí víc. Jestli soukromý majitel nebo stát.
  Tu iniciativu jsem přesně měla na mysli tak, jak jsi to napsala. Všude slyším okamžitě deregulovat a když se ti, co bydlí v regulovaném brání, jsou ti špatní, co bydlí málem "zadarmo". A ještě se jim leckdo diví, že tu deregulaci nechtějí. Já se nedivím, taky jí nechci, i když vím, že nás nemine, ale dobrovolně to dělat nebudu. Tak se nediv nájemníkům, že nechtějí platit víc.

  superkarma: 0 29.06.2006, 21:38:57
 11. avatar
  [100] jaku [*]

  peguša: Jak - iniciativně požádat o zvýšení nájmu ? To zní, jako bych v masně měla říct "Jenom ? No to ne, dejte mi to za dvojnásobek".
  To přece po nikom nechci, musím říct, že bych byla opravdu překvapená, kdyby s takovým požadavkem nájemnice přišla
  Na nájemným samozřejmě nemůžeš ušetřit, leda si najít menší byt, popř. v jiné čtvrti.
  Ale já jako majitel taky přece nemůžu ušetřit na dani z nemovitosti, na ceně opravy fasády ...

  superkarma: 0 29.06.2006, 20:54:41
 12. avatar
  [99] peguša [*]

  jaku: Asi nemá, jsme evidentně každá na jiným břehu. Ale ještě jsi mi neřekla, jak bys to řešila, pokud bys bydlela sama v regulovaným a někdo by ti chtěl nájem několikanásobně zvýšit, nebo lépe, zda bys šla sama iniciativně požádat o zvýšení nájmu? A taky jak ušetřit na nájemným? Chápu, že se třeba chceš o dům starat a taky na něm něco vydělat, ale pochop i ty lidi, co tam bydlí. Teď nemám na mysli nějaký asociály, ale normální nájemníky, kteří dosud řádně platili nájem i vše ostatní a teď najednou mají platit o několik tisíc víc. Je to velký problém a na vině není ani nájemník ani majitel. Ale jednorázově deregulovat přece není řešení.

  superkarma: 0 29.06.2006, 20:01:41
 13. avatar
  [97] Ťapina [*]

  Nyotaimori: K tobě se ještě nedoneslo, že soukromí doktoři se s penězma a barákama už rodí?

  superkarma: 0 29.06.2006, 18:49:59
 14. avatar
  [94] jaku [*]

  peguša: Herdek, odeslala jsem to omylem dřív - mělo tam ještě bejt, že výroba toho bochníku je prostě 20 kaček...

  superkarma: 0 29.06.2006, 17:44:32
 15. avatar
  [93] jaku [*]

  peguša: To asi nemá cenu. Ale zareaguju jen na tvou radu " když ti to nevydělává, tak to prodej, když budu mít firmu a ta nebude vydělávat...." ( nechytej mne za slovo, není to citace).
  Ano, chci mít dům, chci se o něj dobře starat. Chci, aby moji nájemnící byli spokojeni, stejně tak i já chci být spokojená.
  Šla jsem do toho s tím, že nájmy budou tržní.
  Vždyť je to podobné, jako by stát majiteli obchodu řekl " Ano, můžeš prodávat chleba, jsme přece v tržním hospodářství...ale bochník budeš prodávat za pět korun"

  superkarma: 0 29.06.2006, 17:42:49
 16. avatar
  [92] peguša [*]

  jaku: A ještě něco, elektřinou můžu šetřit, vodou a plynem taky, když mám málo peněz, ale jak se dá ušetřit nájem, to teda fakt nevím, takže ten příměr není relevantní.

  superkarma: 0 29.06.2006, 17:00:55
 17. avatar
  [91] peguša [*]

  jaku: Dobře, ale přece pokud kupuješ nebo dostáváš v restituci barák, musíš přece vědět, že tam bydlej lidi za nějaký peníze. A pokud uvažuješ logicky, musí ti být jasné, že se budou zuby nehty bránit zdražení. Tobě by se to nelíbilo taky, nebo bys byla tak aktivní, že bys bydlela v nájemním bytě a kdyby ho získal soukromník, šla bys iniciativně za ním, aby ti zvýšil nájem? To by přece neudělal ani blázen. Čili jak už jsem říkala, když na tom proděláváš, tak to prodej.
  damanka: Prodej nad námi teď taky visí. Obec už to začíná projednávat, ale jak jsem níž psala, nevím, jestli si to budeme moci dovolit. Záleží na tom, kolik budou chtít. Být alespoň o 10 let mladší, ani bychom nezaváhali.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:59:24
 18. avatar
  [89] jaku [*]

  peguša: No vždyť - a napadlo by tě někdy říct " já tolik platit za elektřinu nebudu, protože na to nemám a vůbec - platit tolik je nespravedlivý" ?
  A poslat poslance Křečka aby něco vybojoval ?
  Elektrárny by se s tebou nemazaly a prostě by tě odpojily.
  Dokud se nájmy neuvolní, nebude klid. Věř tomu.
  Když na jedné chodbě bydlí jeden šlověk za tisícovku a druhej za pět...ve srovnatelném bytě

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:42:29
 19. avatar
  [88] peguša [*]

  jaku: Ale to my platíme v regulovaným přece taky. A regulovanej nájem, holej podotýkám, máme 3000,- to zase tak máko není. Nebo myslíš, že jo? Když k tomu připočtu všechny poplatky, které tvoří inkaso, platíme měsíčně 8000,-. Po těch čtyřech třicetiprocentních nárůstech bude holej nájem nějakých 8600, s kompletním inkasem to bude skoro 14000 tisíc. Byt má 68 m2 včetně sklepa (kterej nám neustále někdo vykrádá a tak do něj ani nic nedáváme) a balkonu, takže nic obřího pro 4 lidi.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:36:04
 20. avatar
  [87] jaku [*]

  damanka:

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:27:44
 21. avatar
  [86] jaku [*]

  damanka: Krásné lázeňské město Karlovy Vary.
  Paní je sama, má 18 koček a pár pejsků. Podle mne je cáklá, ale to samozřejmě nemusí nikoho zajímat.
  Já samozřejmě zodpovídám za stav domu, hromosvod, deratizaci,revize, že bude kanalizace OK, že nepoteče střechou, ani sklepem....
  Co víc k tomu dodat ?

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:27:15
 22. avatar
  [83] jaku [*]

  peguša: Já spíš nerozumím tomu, že elektřinu platím v plné výši, plyn jakbysmet, samozřejmě platím vodárnám - a nikomu to nepřijde. Samozřejmě. Něco spotřebuju, musím to zaplatit.
  A tady mi není umožněno ani " nula od nuly pojde".
  Milionářem bejt nemusím a rozhodně neřvu po přemrštěných nájmech

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:19:40
 23. avatar
  [82] jaku [*]

  Asdareel: Mí rodiče jsou zcela jistě už staří - tátovi je 75.
  Jsou asi jedni z mála důchodců, kteří nenadávají.
  Říkají, že děti jsou vystudované, noha jim neroste, bačkorky do školky nekupujou, učebnice do škol taky ne a málokdy si rozdrbou kaťata na kolenou.
  A jsou šťastný jako blechy, že už tu socialismus není.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:16:04
 24. avatar
  [81] peguša [*]

  jaku: A proč to neprodáš, když na tom proděláváš? Já tomu pořád nerozumím. Když budu mít třeba firmu a nebude mi vydělávat, tak jí jednoduše prodám, s barákem je to stejný, nebo ne? Podnikatel taky nepodniká, když mu to nevynáší. Alespoň neznám takovýho. Nepočítám samosebou počáteční výdaje. Tam se do mínusu dostat může-dočasně. Na mě to spíš působí tak, že spousta majitelů k barákům přišla v podstatě zadarmo v restituci po nějakých prapra..... a chtějí být za rok milionářema a tak řvou po přemrštěných nájmech. Když je nemají, jsou z toho mimo. Netvrdím, že to tak je u všech, ale určitě se to stává hodně často. Logicky, když vidím, že ten barák je po 40 letech vlády komoušů zdevastovanej a nemám dostatek svých peněz na opravy, tak si ho prostě zpátky neberu. Já bych teda do toho nešla.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:15:23
 25. avatar
  [80] jaku [*]

  damanka: Po rekonstrukci ? 4 500 měsíčně

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:11:34
 26. avatar
  [78] Asdareel [*]

  Peguša (68): Dnešní staří lidé celý život dřeli, výdělek jim stačil tak právě na základní přežívání a komunistický režim jim nijak neumožnil, aby se mohli vlastními silami jakkoliv zajistit na stáří. Měli ovšem slíbeno, že se stát o ně postará až do smrti. Dnes se lidé musí postarat do velké míry sami o sebe, ale na rozdíl od dřívějších dob mají k tomu příležitost. Takže asi opravdu nejspravedlivější by bylo nechat staré lidi dožít tak, jak předpokládali, že dožijí a tvrději kapitalistická pravidla uplatňovat postupně s tím, jak mladší lidé větší a větší část života již prožili v kapitalismu. Takže deregulaci ano, ale postupnou jak píšeš a zároveň mít odpovídající systém sociálních dávek.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:09:38
 27. avatar
  [76] peguša [*]

  Tobbi: Můj brácha 4+1 v Praze Modřanech za cca 120 000,- moje máti 2+1 v Praze u dálnice 850 000,-. Do toho druhého skoro nikdo nešel, jelikož v baráku je třetina důchodců a polovina rodin s malejma dětma a těm by nikdo nepůjčil, takže se to neuskutečnilo. Teď to vypadá, že se budou prodávat naše byty. Záleží na tom, kolik budou chtít, jestli si to budeme moci dovolit. Manželovi je 51 let a já jsem nezaměstnaná, k tomu dvě malé děti. Kdopak by nám půjčil nebo dal hypotéku? Do tý bych ani nešla, protože nemáme šanci platit 20 - 25 let. Prachy ze záhrobí asi neberou.

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:07:10
 28. avatar
  [75] jaku [*]

  damanka: to pořád nebudou ty byty vydělávat - jen budou o malilinko míň prodělečný .
  Spočítej si mou nájemnici, která platí 1,071 kaček - co "mi to hodí "

  superkarma: 0 29.06.2006, 16:04:28
 29. avatar
  [73] peguša [*]

  Tobbi: Já mám na mysli deregulaci, o které mluvili, tuším, včera v TV. A to, že by se nájmy měly zvednout najednou o 30%. To nejde utáhnout. Doteď to samozřejmě snesitelný bylo, o tom žádná. Ale děsím se toho, co provede ODS. Chtějí toho nějak moc najednou. Rychlou deregulaci, rovnou daň - na oboje doplatí nízkopříjmové skupiny nejvíc. A kdovíco ještě vymyslí?

  superkarma: 0 29.06.2006, 15:58:38
 30. [72] Tobbi [*]

  Mimochodem 100 000 za byt v paneláku v Praze (my), 100 000 za byt v Ústí nad Labem (teta), 100 000 za byt v Rybné Praha 1 u Staromáku (mámina kolegyně z práce) Takže ani v tomto moc spravedlnosti nebylo.

  superkarma: 0 29.06.2006, 15:57:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme