Zdraví

Redaktor Honza nekouří. Vydrží? Vydrží!


Když Žena-in nabídla splnit čtenářům přání – psali jsme o tom v článku Jaká přání plníme?, bylo mezi nimi i přání skončit s kouřením cigaret od čtenářky Táni. Spolu s ní se s tím rozhodl praštit ale také náš redaktor Ženy-in. Má za sebou několik nekuřáckých dní a podle jeho slov to zvládá kupodivu až příliš snadno. Tvrdí, že díky silné vůli a sponzoringu firmou Nicorette to jde (silná vůle, Honzo? Uvidíme, budeme tě sledovat i na záchodě :-)).

O jeho dosavadním kouření i načaté nové etapě nekuřáckého života jsme s ním udělali malý rozhovor.

Proč jsi se rozhodl teď ve 34 letech přestat kouřit?
Byla to spíše spontánní reakce na tuto možnost podpořená dlouholetými úvahami, které všichni kuřáci asi znají.
 
Jak dlouho jsi kouřil a kolik denně?
Kouřím asi od 16 let, tedy už zhruba 18 let! Obvykle to bylo méně, v poslední době padla ale průměrně krabička denně.
 
Chceš kouření omezit, nebo přestat úplně?
Rád bych přestal úplně.
 
Už jsi někdy zkoušel přestat kouřit?
Seriózně jsem se o to pokusil před narozením syna Davídka (1,5), když se ještě zdálo, že budeme úplná rodina v jedné domácnosti. Po rozchodu ale snaha vyprchala a počet vykouřených cigaret se spíše násobil.  

Kouří tvoje partnerka?
Nemám partnerku. Měl jsem ale většinou kuřačky.
 
Co na tvoje kouření říká okolí, ovlivňuje tě to?
Pohybuji se většinou v kuřáckém prostředí, takže nemůžu mluvit o nějakém vlivu nekuřáků. Na druhou stranu, pokud jsem byl mezi nekuřáky, dokázal jsem se ovládat, a to i tam, kde je kouření dovoleno.
 
Máš nějaký zdravotní problém, který podle tebe souvisí s kouřením?
Neuvědomuji si, že bych měl v téhle souvislosti zdravotní problémy. Nemůžu si ale namlouvat, že by to nemělo výrazný vliv na moje zdraví. Osmnáct let je osmnáct let…
 
Proč jsi kouřil?
Po tolika letech kouření se to dá jen stěží popsat. Byla v tom nejen fyzická závislost, ale spíše dokonce ta psychická potřeba, jakási ritualita – mám na mysli například chvíle, kdy jsem si udělal cafe au lait, otevřel noviny nebo knížku, začetl se do nich, zapálil si a užíval pohodového momentu… Cigareta byla v redakcích, kde se už léta nekouří, také prostředkem, jak se sejít s kolegy na kuřáckém místě a popovídat, na deset minut vypadnout z pracovního stresu.
 
Myslíš, že se ti podaří přestat?
Když řeknu, že doufám, nebude to výstižné. Jsem o tom přesvědčen.
 
Máš nějaký osobní cíl, slibuješ si něco pro sebe, když se ti to povede? Máš nějakou motivaci?
Jedinou motivací, jediným cílem je říci: Dokázal jsem to! Už si neničím zdraví, už nevyhazuju tisícovky měsíčně za cigarety.
 
Jak důležitá je pro tebe podpora ostatních čtenářek?
Bez podpory okolí by to snadné vůbec nebylo a podpora čtenářek Ženy-in je pro mě důležitá. Denně sem píšu články, sleduji reakce, dostávám vzkazy i e-maily – čtenářky Ženy-in jsou pro mě tedy blízké okolí, v jehož podporu doufám.
 
Dostal jsi od redakce přípravky Nicorette. Už jsi je zkoušel dříve?
Už jsem si zažvýkal několik žvýkaček Nicorette. Nevím, jestli to bylo vůlí ten den nekouřit, nebo žvýkačkou, ale tehdy jsem po cigaretě neměl potřebu sáhnout.

Máš nějaký nesplněný sen (kromě nekouření)?
V první chvíli mě napadlo, že nemám žádný nesplněný sen – to, co jsem kdy v hlavě nosil, se mi podařilo splnit, zažít… Když jsem se ale zamyslel víc, napadá mě toho dost. Ať už se jedná o tandemový seskok padákem nebo třeba gauč do kanceláře, kterou obývám s nejhezčí redaktorkou Ženy-in Jakubem D. Kočím. Mým malým přáním se ale také stala večeře v restauraci s paní doktorkou Kateřinou Langrovou, předsedkyní České koalice proti tabáku, která bude korunovat mé úspěšné měsíce nekouření…

Zda se Honzovi daří a jak odpírání cigaret prožívá, budete moci číst v jeho blogu.

   
06.01.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Ajisa [*]

  no jeden návod jak přestat kouřit bych tu měla,ale týká se jen žen a nejlépe těch co chtějí hodně dětí.
  Byla jsem silný kuřák a zapalovala jsem si cígo s otevřením oka ještě v posteli (tedy než jsme bydlely s přitelem nyní manželem v jedné domácnosti).
  Pak jsme se rozhodly mít mimčo. Do teď by to nebylo nic zvláštního, že?
  Ale pak v jednom okamžiku jsem spadla za schodů, na 5 neděl noha v sádře, místo jednoho mimča jsem čekala dvojčata a to už je sakra důvod přestat né?

  Tak si to vemte bezdětný kuřačky jako návod a populace bude vzkvétat

  superkarma: 0 10.01.2009, 21:19:24
 2. avatar
  [31] shb [*]

  átéčko: to je ale dobrá metoda myslím, že zabrala na psychiku přesně na tom místě, kde měla

  superkarma: 0 08.01.2009, 12:55:33
 3. avatar
  [30] Canadian [*]

  Nyotaimori: kruci, ja mam v PC tenhle preklad...

  superkarma: 0 08.01.2009, 02:10:32
 4. avatar
  [28] átéčko [*]

  shb: Tos na to šla dobře. Já jsem pomohla jedné kamarádce, co kouřila tím, že jsem jí opakovala, že drží nějak divně tu cigaretu, a že jí cigareta v ruce nesluší. Někdo, že vypadá s cigaretou tak rozhodně, některé holky sexy, ale ona že ji drží tak nějak divně, jako chlap.
  Přestala.
  Pak mi řekla, že si zapalovala zpočátku, když nevěděla co s rukama....Pak se na sebe koukala do zrcadla, když kouřila a že se sama sobě nelíbila. A také že srovnávala pleť mou a svou. byla o 5 let mladší......To prý byla také rána!

  superkarma: 0 07.01.2009, 16:47:20
 5. avatar
  [27] Canadian [*]

  na tema jak se odnaucit kourit jsem cetla vytecnou povidku S.Kinga - Odvykaci a.s. To kdyby na nem nekdo vyzkousel, fakt si nezapali. Ano, je to TAK brutalni postup.

  superkarma: 0 06.01.2009, 23:05:25
 6. avatar
  [26] Lukáš Čejka [*]

  Tini: vsak radi - jestli si plavec a turista, tak si zapal

  superkarma: 0 06.01.2009, 22:23:42
 7. [25] Tini [*]

  kareta: tak a ted babo rad

  superkarma: 0 06.01.2009, 15:51:10
 8. avatar
  [24] kareta [*]

  Já rozkousala balíček párátek, a za měsíc jsem už neměla chuť. Přestala jsem v těhotenství a při kojení, cca 3-4 roky jsem nekouřila Když jsem začala, zvedla se mi fyzička Jako plavec a turista, co má hospodařit s kyslíkem přísahám, že cigarety mi pomáhají.

  superkarma: 0 06.01.2009, 15:41:16
 9. avatar
  [23] shb [*]

  Jan.Exner: Fandím Vám! Myslín, že když píšete, že jste o tom přesvědčen (že přestanete) tak jste na dobré cestě!! Já nekouřím 2 roky a kouřila jsem cca 13 let (od 16) a to jsem to zdatně občas vytáhla i na 2 krabičky...Každopádně bych Vám chtěla poradit, resp. říct jak jsem na to šla já Za prvé pokud jsem sama nechtěla (vědomě jsem se nerozhodla že nechci) tak to ani nemělo cenu zkoušet, ale když jsem si to řekla ne prostě nebudu kouřit a v hlavě jsem si to zprotivila (to byl teda ale mozkový výkon, jelikož závislost -psychická na cigaretě je stejná asi jako na heráku, takže žádná jen tak závislostka malá, fyzická je závislost na cigaretě malá -možná proto jste nekouřil ten den se žvýkačkou- nezkoušela jsem - nevím ) Ale hlavně já si myslím, že ta fyzická závislost na cigaretě je naopak při odvykání k dobru, protože tak za cca 3 dny se člověk cítí celkově líp a lehčeji, a tak za cca 3 týdny jako mladý zdravý tvor, úplně člověku "odlehne" - to třeba mně dodalo hooodně energie do toho zvládnutí. No a motivací pro můj mozek bylo hlavně to, že to zvládl švagr, takže jsem si řekla: když on jo tak já taky. A taky jsem si cigárko musela dooost zprotivit, prostě už to nebyl ten super pocit při potáhnutí, ale už to byl ten pocit hnusu...prostě si to fakt úplně zhnusit- třeba tak, že budete ze sebe mít dobrý pocit, když příjdete ráno do práce a nebudete smrdět kouřem- kuřák to téměř nevnímá, ale když přestanete, tak Vám ten nos ukáže realitu. A taky se snažím kuřáka v okolí vždy hnát, jednak už mi to taky smrdí a jednak je tam asi v podvědomí ten zvednutej prst :o) A teda posledním důvodem byly i peníze, zpočátku jsem si třeba po týdnech kupovala odměny za ty prachy co jsem nedala do cigárek...

  Tak hodně zdaru! A myslete teď především na sebe a na své plíce a žíly a tak....jinak dobrá je rada átéčka To je myslím pro motivaci (jako že ta je sakra potřeba) velkej důvod- partner.
  Jo a ještě pozor na krizové situace, s tím teda bojuju ale opravdu těžce, ale zvládnout se to dá

  superkarma: 0 06.01.2009, 15:31:10
 10. avatar
  [22] evelyn [*]

  Jarous to zkousel i s tema slavnyma drahyma tabletkama, ale Si myslim, ze cekal na zazrak a ty se nedejou, zacit to musi v hlave dotycneho

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:55:29
 11. avatar
  [21] cristy.crow [*]

  Pane Exnere, běžte na elektrošoky . Pokud sám nebudete chtít(a to tak že napořád), tak je tohle úplně zbytečná exhibice.

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:12:38
 12. avatar
  [20] monacha [*]

  Odnauceni kuraci jsou podle me zkusenosti horsi nez nekuraci, pac si to museli napred zhnusit, aby prestali. A pak jeste deti (nekuraci) hodne neohleduplnych kuraku, kteri jim od mala kouri v byte. Osobne je mi jedno, jestli nekdo kouri nebo ne. Vadi mi to rano na autobusovy zastavce, ale daleko vic mi smrdi upoceni lidi nebo ti, ze kterych je citit alkohol. Kombinace vseho dohromady je moc. Kourim obcas, naposledy jsem mela nekdy pred Silvestrem. Provozuju to tak uz nekolik let.

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:01:06
 13. [19] mindulinka [*]

  Nikdy jsem nekouřila a manžel je také nekuřák,ale mý rodiče jsou kuřáci. Jednou se jim podařilo i na rok přestat kouřit. Pak jsem měla úraz a teta jim nabídla cigaretu a od té doby se už nepokusili přestat. ¨
  Určitě by to chtělo partnerku nekuřačku - tolik to pak nesvádí.

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:59:06
 14. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Meander: No, mě ty protikářácké pindy serou taky a to jsem nikdy nekouřila

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:47:27
 15. avatar
  [17] kareta [*]

  Meander: popravdě- smrdí to, když pracuješ v zakouřeném prostředí, jen sedět a plkat, tak si zapálím- já kouřím z nudy nebo nervozity- většinou až večer, po zprávách, nebo ze solidarity. A přijít mě někdo rozptylovat kecama, tak mu vypálím očï;čka, když včas neuteče

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:40:39
 16. avatar
  [16] Meander [*]

  kareta: Mě taky sralo, když mi někdo říkal, že je to hnusné, škodlivé a smradlavé, takže tě chápu

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:31:01
 17. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Manžel takhle taky jednou přestal a vydržel, jenže pak mu nějaký blázen nedal na křižovatce přednost a aby se vzpamatoval z šoku ze zjištění, že se právě podruhé narodil, kámoš mu nabídl cigaretu. Od té doby kouří a slibuje, že přestane, až budu těhotná. Alibisticky zapomíná dodávat kolikáté mé těhotenství ho k tomu donutí

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:24:21
 18. avatar
  [14] Elišběta [*]

  Pokud bude chtít opravdu, tak se mu to podaří!! Tomu věřím! A držím palce.

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:13:02
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  Jestli z Honzy bude další zapšklý odnaučený kuřák, tak bude o jednoho přechytralého protivu víc Fakt miluju ty moudra, který šíří odnaučení kuřáci- to už raději Jehovisty

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:05:18
 20. avatar
  [11] alibaba47 [*]

  Moc Vám fandím, přestala jsem před 6 lety - ze dne na den. Ovšem, jakmile se mé chuťové buňky vzpamatovaly, ozvala se jiná závislost,kterou jsem nikdy nemusela - čokoláda,mandle a sladké!!! S tím ovšem spojen přírůstek 20 kg, se kterými marně bojuji. Věřím, že to dokážete,bez ostatních následků

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:50:57
 21. avatar
  [10] átéčko [*]

  Nekuř Honzo. Je to fakt hnus, co to dělá s organismem. Kouřil jsi dlouho, budš to mít těžké, ale vydrž!!! Stojí to za to!
  A najdi si nekuřačku.

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:06:58
 22. avatar
  [9] SENSITIVESKIN [*]

  lukas.cejka:

  superkarma: 0 06.01.2009, 09:23:30
 23. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Možná by ho místo žvýkaček Nicorette víc odpudilo, kdyby rozžvýkal několik vajglů. Chuť to má stejnou.

  superkarma: 0 06.01.2009, 08:24:25
 24. avatar
  [7] bookcase [*]

  Řekla bych, že je na tom Honza jako většina lidí, chtěl BY.

  superkarma: 0 06.01.2009, 07:54:40
 25. avatar
  [6] Meander [*]

  Dante Alighieri: Já taky přestala ze dne na den a pohoda. Ani tomu zpětně uvěřit nemohu

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:37:39
 26. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Meander: Jo jo. Zkusím, pokusím se, rád bych, chtělo by to - výrazy, které dopředu připouštějí nezdar. Ale možný to klidně je, můj táta přestal ze dne na den a pohoda. Ale po nějakých 20 letech začal s doutníkama...

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:33:18
 27. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  Honzo, zapal si

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:32:47
 28. avatar
  [3] Meander [*]

  Nevydrží Rád by přestal. Není o tom přesvědčen.

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:30:18
 29. avatar
  [2] Canadian [*]

  S prvni odpovedi nesouhlasim. Kourim kde co a rada

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:28:17
 30. avatar
  [1] zlato [*]

  Drzim palce a obcas napis,jak se ti dari zvladat nekourit.

  superkarma: 0 06.01.2009, 00:19:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme