Domácnost

REDAKČNÍ DUEL: Nového psa si pořiďte za života starého

Redaktor Jakub D. Kočí uvádí příklad z vlastní zkušenosti a zastává názor, že nového pejska je dobré pořídit si ještě za života starého. Jeho oponentkou je v redakčním duelu Michaela Kudláčková.

zvire

Otázka zní: Kdy pořídit nového pejska? Na misku vah pokládáme, zda ještě za života starého pejska, či jestli raději počkat, až starý mazlíček zemře. Mám obě zkušenosti a musím říct, že bych ještě před pár lety plamenně obhajoval druhou variantu. Dnes už ne. První možnost je pro majitele daleko citlivější a umírajícímu pejskovi může prodloužit život.

Naší domácnost obývala starší fenečka Buldinka, která vykazovala již v osmi letech značné babkovatění: posedávala, moc se nehýbala, její život se pohyboval od misky k pelíšku. Dobrá, trochu to zkresluji, ale Buldinka zkrátka stárla a bylo to na ní hodně znát. Podotýkám, že buldočci umírají okolo desátého roku života. Jejich věk se zkracuje od té doby, co začali být v módě buldočci s velkým hrudníkem a takřka žádným břichem. A tak jsme se obávali, že nám Buldinka už dlouho nevydrží, ale světe, div se!

Pořídili jsme si štěňátko a sestěhovali ho s Buldinkou a milý buldoček náhle ožil. Štěně mu zkrátka nedalo pokoj. Kraken (tak se štěňátko voříška jmenovalo - ne, že by se mu něco stalo, ale dnes je to už dospělý hafan) nutil Buldinku každý den k aktivitě, kterou tolik postrádala - nahrazoval jí přítomnost páníčků, když byli všichni v práci. A Buldinka se zase ráda zhostila svých vychovatelských povinností.

Za krátko se z Buldinky a Krakena stala nerozlučná dvojka. Těch lumpáren, kterých se spolu navyváděli, bylo nepočítaně. Buldinka se dožila krásných skorodvanácti let!

Od té doby věřím, že pořídit štěňátko stárnoucímu pejskovi může být velice prospěšné - pomůže mu to psychicky i fyzicky.

Pořídila byste starému pejskovi štěňátko?

Možnost%
Ano (souhlasím s názorem Jakuba D. Kočího).45,8
Ne (souhlasím s názorem Michaely Kudláčkové).54,2

Oponentní článek najdete zde...

Co si o problému myslí veterinářka Hanka Žertová

Hanka ŽertováKdy je čas k pořízení nového pejska - štěňátka. Ještě v průběhu života starého pejska, anebo mají majitelé počkat, až starý pejsek zemře?

Podle vlastní zkušenosti bych počkala, až ten starý umře. Ono se hodí koupit druhého pejska, když ten první je ještě v plné síle, hrají si a dovádí. Ale když je starý pejsek už nemocný, tak mu to moc nesvědčí, otravuje ho to a navíc štěňátko odvádí pozornost pánečků.

Co si o tomto problému myslíte vy, milé čtenářky?

Kam dál? Minulý redakční duel...

   
03.03.2011 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [7] alibaba47 [*]

  Bylo to velké dilema, nakonec jsme pejska pořídili, ae stále máme problémy s jejich sžíváním - je tam velký věkový rozdíl, malá by stále dováděla, velká už je unavená,pospává je nervozní. Ovšem už se stalo, takže doufáme, že se vše vylepší.Sml79

  superkarma: 0 21.03.2011, 09:02:17
 2. avatar
  [6] tomáš [*]

  U manži měli kdysi starého křížence, chudinka měl nádor na bříšku - ale ještě byl celkem čilý. Dcera si pak donesla domů štěně (že se bude o něj sama starat) - ale nakonec odjela..Psí puberťák + nemocný starý pes, mnohem menší..nedělalo to vůbec dobrotu. Nakonec ho bylo nutné dát uspat. Samotný by asi dožil o trochu déle, a více v poklidu.

  Kolegyňka z práce ke starému vlčákovi ( hluchounovi, po zdařilé operaci nádoru na tlamce) pořídila štěně rotvíka. Totiž předtím jim vykradli dům a chuděra psí vysloužilec to ani nezaznamenal. No, starý mladého nesnesl vůbec, a zřejmě by to skončilo velkým masakrem. A tak s velikou lítostí a přemáháním putoval stařešina také na uspání.

  Asi smutné...ale já se proto kloním k názoru, pokud je možno, dochovat starého přítele, jak dlouho je to pro všechny únosné, dokud netrpí. A teprve pak si pořídit nové štěně. Pomůže to překonat smutek, a nováčkovi je možné se naplno věnovat.

  superkarma: 0 03.03.2011, 21:06:08
 3. avatar
  [5] luneta [*]

  my pořídili našemu pejskovi druhýho.Zaučil ho a za rok umřel

  superkarma: 0 03.03.2011, 20:39:38
 4. [4] Lyoness [*]

  Ja mam 11ti letou krizenku jezevcika a yorksheera. Nedavno jsem ji poridila kamarada - rok a pul stareho kocourka.

  Rozhodovala jsem se dlouho, nechtela uz jsem zadne zviratko. Ale jednou jsme kocourka hlidali na 14 dni a vylozene si sedli a delali spolu blbiny a ona vyrazne ozila.

  Tak jsme  uz nakonec zustali vsichni pohromade.

  superkarma: 0 03.03.2011, 13:40:08
 5. avatar
  [3] Prskoletka [*]

  Mám 13letou pudlinku,ale štěně bych si k ní nepořídila,nesla by to určitě špatněSml22

  superkarma: 0 03.03.2011, 12:59:43
 6. avatar
  [2] femme [*]

  jestli by byl první pejsek už moc starý a nemocný, tak bych k němu asi žádné štěně nechtěla Sml80 Sml23

  superkarma: 0 03.03.2011, 11:50:50
 7. avatar
  [1] átéčko [*]

  Už proto, že by to starému pejskovi mohlo pomoci, a proto, že je to tak smutné, když pejsek odejde bych si druhého pejska pořídila ještě za života psíka.

  superkarma: 0 03.03.2011, 08:26:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme