Magie

REDAKČNÍ DUEL, Eva: Telepatie neexistuje. Dá se vysvětlit jinak!

Je telepatie něco nadpřirozeného, nebo jde jen o chybné vysvětlení některých běžných jevů? Redaktorka Eva Soukupová tvrdí: Víra v telepatii pramení především ze zásadního nepochopení zákonů pravděpodobnosti a dalších faktorů.

telepatie

Problém většiny z nás je fakt, že jsme ochotní zahodit rozum a uvěřit čemukoli. Třeba i telepatii. Vlastně je to tak v pořádku a nemám v úmyslu někomu jeho útěchu brát, pokud své přesvědčení nehodlá vnucovat i mně a jako jediný argument použije frází: „A jak potom vysvětlíš tohle?“

Víra v telepatii, domnívám se, pramení především ze zásadního nepochopení zákonů pravděpodobnosti. Svou roli však hrají i další faktory, jako třeba empatie nebo podprahové vnímání. Poslední ze jmenovaných, prosím, nechápejte jako něco nadpřirozeného. Je to čistě záležitost našeho mozku, který eviduje i ty podněty, které se fakticky neuvědomujeme.

Chovám v sobě obyčejný zdravý skepticismus, jenž praví: Není úkolem nevěřícího dokázat, že se věřící mýlí, ale je úkolem věřícího předložit důkazy, které hovoří ve prospěch jeho tvrzení. Jednoduše řečeno, když budu tvrdit, že ve vašem domě právě poletuje malý růžový slon s papírovou čepicí, poklepete si na čelo. A když vás o tomhle faktu začnu horlivě přesvědčovat, řeknete mi suše: „Dokaž to.“ Nebo půjdete a začnete mi dokazovat, že malý růžový slon s papírovou čepicí ve vašem domě nelítá, zatímco já bude vytrvale opakovat, že se zrovna někam schoval? Pakliže se neprokáže existence čehokoliv, lze do té doby logicky prohlašovat, že ta daná věc skutečně neexistuje. Jeden moudrý člověk kdysi prohlásil: „Co lze tvrdit bez důkazů, může být bez důkazů také zamítnuto.“

A pokud si dobře vzpomínám, zatím nebyl proveden jediný experiment či vědecký výzkum, který by jednoznačně prokázal přenos myšlenek, a zároveň by bylo možné označit jej za nezpochybnitelný. Existuje mnoho fantastických příběhů, které se zdánlivě nedají vysvětlit. Řeknete si: „Jaká je pravděpodobnost, že se tohle stane?“ Odpovím vám: „Jaká je pravděpodobnost výhry v loterii? A přesto lidé vyhrávají.“ Mimo to, není příběh, který by mohl být označen jednoznačně za pravdivý.

Odpusťte mi, že dnes nadměrně řečním. A dovolte mi upozornit už jen na jeden zajímavý fakt. Naše mysl a způsob uvažování bývá vytvořen tak, že nemáme důvod všímat si (natož si pamatovat) skutečností, které by nepotvrdily naše přesvědčení, nebo jej dokonce vyvracely. Zatímco ty, jež hovoří pro, jsme schopni uchovávat v paměti dlouhá léta, a navíc si je, ať už vědomě, nebo nevědomě upravit tak, aby vypadaly ještě fantastičtěji. Máme tendenci mystifikovat a hledat nevysvětlitelné i tam, kde bychom mohli použít zdravý rozum, neboť nám to dává ten fascinující pocit vzrušení. Jsme zkrátka beznadějní.

Pojďme se tedy podívat na některé klasické příklady, které se jistě přihodily i vám a které máme tendenci roztomile řadit mezi ty „nadpřirozené“, nebo chcete-li „telepatické“.   

Pojďme se na to podívat v praxi

Zazvoní nám telefon nebo pípne smska a vy člověka na druhém konci odměníte pobaveným výkřikem: „To není možné, před chvílí jsem na tebe myslela!“ Říkáte si, že to nemůže být náhoda. A s oblibou se odpotácíte do říše snění v přesvědčení, že jste právě navázala telepatický konktakt s danou osobou. Což je lákavá představa. Časem budete navíc přesvědčená, že jste předtím, než se dotyčný člověk ozval, cítila mravenčení nebo jiný zvláštní pocit. To je to, co se z dané zkušenosti budete pamatovat, ale neznamená to nutně, že je to pravda. Věci, jež se stanou nám, máme tendenci prožívat silněji a dávat jim vyšší důležitost. 

Teď pro změnu uvažujte jako vědec. Položme si několik otázek: Na kolik lidí si během dne vzpomenete? A kolik z nich vám chvíli po tom zavolá? Nebo kolik lidí vám zavolá bez toho, aniž byste na ně myslela? Vážně to nebyla náhoda? Vážně je to něco nepravděpodobného? Zkuste si svoje schopnosti ověřit a soustřeďte se horlivě na někoho, kdo vám nevolá každý den, u koho nečekáte, že se ozve právě dnes. Donuťte ho, aby se ozval. Za pár dnů bez výsledku vás to omrzí.

Určitě se vám taky stalo, že jste ve stejnou chvíli společně s někým dalším vyslovila stejnou větu. Případně někdo jiný věděl přesně, nač myslíte. Máte chuť říct, že vám čte myšlenky. Přitom možné vysvětlení je na dosah ruky. A hned několik. 

 • Daný člověk vás dobře zná
 • Jste takříkajíc na stejné vlně. Lidi s podobným způsobem uvažování zkrátka napadají podobné myšlenky
 • Daný člověk má dobrou schopnost empatie - umí se vžít do vaší role, vašeho myšlení
 • Sami jste to na sebe vyzradili řečí těla, byť jen nepatrnou a dotyčný tyto signály vědomě nebo nevědomě zachytil
 • Situaci lze vysvětlit podprahovým vnímáním, kdy jste společně s danou osobou vystaveni stejným podnětům

Ještě pořád si myslíte, že to nejde vysvětlit?

Všem vřele doporučuju přečíst si knihu nejlepšího čtenáře myšlenek Derrena Browna Magie a manipulace mysli, kde je vše rozebráno velmi podrobně. On sám v tom totiž nevidí nic nadpřirozeného. Celá jeho skepse kořeněná cynismem je neuvěřitelně sexy a velmi dobře čtivá. Je to ale psáno jazykem vyššího levelu.

Opačný názor redaktorky Míši Kudláčkové si můžete přečíst ZDE.

Telepatie: Je vám bližší názor...

Možnost%
Evy Soukupové: Telepatie nefuguje!27
Michaely Kudláčkové: Telepatie funguje!73

 

   
02.12.2010 - Magie - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [67] monikaa [*]

  Telepatii moc nerozumím, raději si nachystám kávovary a připravím si chutnou kávu.

  superkarma: 0 15.12.2010, 22:37:14
 2. [66] katkaP [*]

  no nevím, jak je na tom telepatie, ale dnes je nejlepší, když se člověk hodí do klidu, zbytečně se nestresuje a dá si třeba kávu, to je pak všechno hned lepší, a co takkhle si dopřát čertsvou kávu, to nám zajistí mlýnek na kávu, což je nelpší řešení

  superkarma: 0 15.12.2010, 21:04:17
 3. [65] orangutan [*]

  nemám na telepatii žádná názorSml80

  superkarma: 0 12.12.2010, 21:06:09
 4. avatar
  [64] Eva_CZ [*]

  OlgaMarie — #63 Sml52 zisikriste. Slunce je planeta a obihaji okolo ni hvezdy, no to jsem to posrala. Sml28

  superkarma: 0 05.12.2010, 14:44:40
 5. avatar
  [63] OlgaMarie [*]

  Eva_Fl — #61 Sml30Evi, Slunce je hvězda! Sml53

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #64
  superkarma: 0 05.12.2010, 06:58:01
 6. avatar
  [62] Lukáš Čejka [*]

  OlgaMarie — #59 mne uz se nad  tim nechtelo premyslet vubec, ale kdyz se m_o ptala tak jsem ji v rychlosti odpovedel Sml80

  modro_očka — #60 Zjevne si nerozumime, mne je skutecne naprosto jedno, cemu kdo veri - to je jeho osobni vec, jen me trochu drasa, kdyz slysim sverazne vyklady fyziky pouzite jako zduvodneni presvedceni "magu". Ale jinak at si kazdy veri cemu chce. Sml80

  Takze pokud si presvedcena, ze alobal pod kobercem je to prave, tak ho davej kam je libo, nebo kam ti lide dovoli.Sml16

  superkarma: 0 04.12.2010, 21:49:49
 7. avatar
  [61] Eva_CZ [*]

  OlgaMarie — #59 Slunce ve smyslu planety s velkym, sviti slunce s malym

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #63
  superkarma: 0 04.12.2010, 20:38:40

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: :) Napíšu Ti krátký příběh jednoho domu, který se stal asi před 15 lety, kde žili manželé a 2 malé děti, které velmi zlobily, nemohly spát, manžel onemocněl rakovinou, rodina si zakládala na zdravé výživě. Jedna má kamarádka tam zašla... pak už jsme šly obě. Do ložnice jsem nemohla vejít, do dětského pokoje jsem se přemáhala. Kamarádka hliníkovými dráty našla cestu negativních zón. Ty jsme pomocí spirál, vyrobených na láhvi a násadě od koštěte, odklonily... ten nemohoucí muž během 5 minut ze smrtelně šedé barvy kůže získal zdravější odstín. I tak jsme věděly, že to není 100 %  zvládnuté. Hledaly jsme informace na internetu... nenašly jsme. "Čarodějnickým způsobem" (tj. o těch myšlenkách) se mi podařilo získat informace. Potvrdily se psychosomastické zóny. I ty jsme potlačily, jenže tato změna rozhodila ty ostatní negativní zóny a změnila jejich proudění (pravděpodobně spodní voda, plyny atd.).

  Druhý případ patří mezi stavitele. Viděla jsem vykopané základy k budoucímu domu a po celé ploše terénu pracovníci asi 0.5 m pod zemí kladli alobal. No a pak postavili dům. Toto je jasný úkaz psychosomatistických zón.

  A třetí případ: jeden pán se cítil velmi nedobře, byl stále podrážněný, zlý, nepěkné sny se mu zdály jakoby se díval na seriál, na střídačku měli rozbitá auta... I tam jsme přijely s kamarádkou. NIKDY jsem neměla takové bolesti hlavy, začaly už v autě, když jsem se blížila k jejich domu. Postižený byl dům i jeho okolí. Uzdravující zóna byla jako na potvoru jen v ložnici tchýně, asi 1 m2 v kuchyni a části garáže. Odklonily jsme vše, co bylo možné. On se přiznal, že když měnil koberce, našel tam alobal. Protože nevěděl na co tam je, vyhodil ho.

  Majitele si dodatečně zjistili, že v té oblasti byla asi před 350 lety válka, kde zemřelo několik tisíc lidí.  

  Nemám vystudované adekvátní vzdělání, abych detailně vysvětlila, proč tomu tak je, i když celý proces chápu. Stálo by za to, kdyby se vystudovaný člověk věnoval i této problematice svoji pozornost a spojil pozemský život s tím "čarodějnickým". Jistě by usnadnil život ne jednoho domu a ne jedné rodince.

  No, Ty už ses rozhodl. Nevadí, on se najde někdo jiný.   

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #62
  superkarma: 0 04.12.2010, 19:57:46
 2. avatar
  [59] OlgaMarie [*]

  Eva_Fl — #53 Sml30Evi, dík. Nejsem malicherná na nějakou tu hrubku, protože  také  musím přemýšlet, kde se píše mně/mě, s/z, i/y apod. Ale tohle mě pobavilo, neboť jsem už brzy ráno vyslechla adekvátní výklad o plazmě a termonukleární reakci a tak se nediv, že jsem nezvládla potřebu si rejpnout.  Té fysiky nebo fyziky bylo na mě příliš.Sml30  Kdy se píše Slunce a kdy slunce?

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #61
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #62
  superkarma: 0 04.12.2010, 18:28:26
 3. avatar
  [58] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #57 Jakapak skoda?

   ... je prece v Knize psano: nenechas carodejnici zit a pred dablovym ucenim budes se na pozoru mit! Sml57

  superkarma: 0 04.12.2010, 17:20:26
 4. avatar
  [57] modro_očka [*]

  věděla jsem, že takto učiníš, jako každý život... škoda.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #58
  superkarma: 0 04.12.2010, 15:23:42
 5. avatar
  [56] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #55 Ne dik, ja vymeruju teodolitem a nivelacnim pristrojem, naucil jsem se to v predmetu geodezie. Takze se toho daru dobrovolne vzdavam. A leceni - jsem humanista a mam sveho lekare rad a nechci, aby byl bez prace. Takze i toto prenecham lidem, kteri maji v takove praktiky viru. Sml16

  superkarma: 0 04.12.2010, 14:35:01
 6. avatar
  [55] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: děkuji.

  Dovolím si Ti napsat, že tak jako tak jsi dostal několik darů. Umíš vyměřovat geopathogenní zóny a léčit, sice jsi v tomto oboru na nejnižším stupni, ale můžeš se vypracovat. Maš-li odvahu.

  Přeji hezké Vánoční svátky.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #56
  superkarma: 0 04.12.2010, 14:26:55
 7. avatar
  [54] Lukáš Čejka [*]

  Eva_Fl — #53jak chces Sml54

  superkarma: 0 04.12.2010, 14:20:02
 8. avatar
  [53] Eva_CZ [*]

  Lukáš Čejka — #52 aspon tu ,,kouli". Sml58

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #54
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #59
  superkarma: 0 04.12.2010, 14:12:14
 9. avatar
  [52] Lukáš Čejka [*]

  OlgaMarie — #51asi ne, spis nebude zadny, myslim, ze i takova jednoducha forma prekracuje uroven znalosti te ctenarky

  Pokud te ty hrubky tak drasaji, tak je opravim.Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #53
  superkarma: 0 04.12.2010, 14:07:56
 10. avatar
  [51] OlgaMarie [*]

  Lukáš Čejka — #50 Příští výklad bude bez hrubek? Sml54

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #52
  superkarma: 0 04.12.2010, 14:03:43
 11. avatar
  [50] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #46 To je dobre, ze rodina je vedecky cinna, skoda je, ze tebe to zjevne minulo  Sml54

  modro_očka — #47 Zeptej se ve sve vedecke rodine, co je to horeni a jestli je slunce horici koule. Zrejme vychazis ze svych predstav o teplu, proto si myslis, ze jde o horici koul(y)i a ptas se po kysliku . Ja nejsem astrofyzik, takze ti tu nepopisu kompletni strukturu slunce (ktera se podle vseho v ruznych vrstvach lisi) a tak muzu napsat jen informace , ktere jsou dostupne neodborne verejnosti - k uvolonovani energie slunce nedochazi horenim, ale termojadernou fuzi v jadru slunce kdy se meni vodik na heliumSml80 Pokud to potrebujes nejak podrobne, tak se musis zeptat ve sve vedecky cinne rodine, ja vedec nejsemSml54

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #51
  superkarma: 0 04.12.2010, 13:35:39
 12. avatar
  [49] Eva_CZ [*]

  Rikina — #48 Sml67 Zasnu. Vubec mi nevadi, kdyz se nekdo myli. Ale moc mi vadi tupost. Totalni ignorace.

  superkarma: 0 03.12.2010, 23:21:16
 13. [48] Rikina [*]

  modro_očka — #47 Sml52 Neuvěřitené. Buď jsi chodila do nějaké školy, kde opominuli fyziku i chemii a možná ještě i leccos jiného, nebo si nech vrátit školné. Sml80 Na téhle úrovni fakt nemá cenu diskutovat.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #49
  superkarma: 0 03.12.2010, 20:57:58
 14. avatar
  [47] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: Dovolím si Ti položit otázku mimo telepatii.

  Je-li Slunce hořící koule, jak je možné že hoří, když kyslík je jen v naší atmosféře?

  1. na komentář reaguje Rikina — #48
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #50
  superkarma: 0 03.12.2010, 19:39:53
 15. avatar
  [46] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: myslíš? :)

  V tuto chvíli potřebuješ užít celek, nikoliv dílčí části. Ale chceš-li se v tom rozpytvávat, nebráním Ti. Výsledek je jen jeden: já tu energii používám a pracuji s ní (a umím to, bez chválení se), Ty stojíš na místě a přemýšlíš o joulech.

  Nemám strach z žádného ocení. Rodina je vědecky činná.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #50
  superkarma: 0 03.12.2010, 18:21:34
 16. avatar
  [45] Eva_CZ [*]

  SNÍŽEK — #44 Sml79

  superkarma: 0 03.12.2010, 12:50:20
 17. avatar
  [44] SNÍŽEK [*]

  ne všechno se dá změřit a přesto senzitivní lidé vnímají telepatii.Sml67

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #45
  superkarma: 0 03.12.2010, 05:45:05
 18. avatar
  [43] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #39 jinak se zasadne pletes v tom povidani o detailech - pokud nejsi schopna neco presne popsat, pokud nejsi schopna pospat jednotlive  casti a deje v systemu, pak nejde o argumentaci, ale blaboleni a v podstate muzes tvrdit cokoliv, aniz by k tomu byly nejake podklady, aniz by takove tvrzeni popisovalo nejaky stav.

  Uz jsem to uvedl u jineho clanku, nechapu proc se snazite o sve vire presvedcovat pomoci terminu exaktnich disciplin a prirodnich ved.Sml80

  superkarma: 0 03.12.2010, 01:58:22
 19. avatar
  [42] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #39mas predstavu, co je energie - obecne - jakakoliv?

  mas predstavu, co je teplo ?

  vetsina lidi myslim zna jen tri zpusoby prime premeny tepla na elektrinu  - tzv Seebeckuv jev,Peltieruv jev, Thomsonuv jev, jde o tzv. termoelektricke jevy, prozkoumany jsou od 19 stol.

  Prosim o nastudovani a nasledne upresneni na zaklade  ktereho z tech jevu funguje ta pomyslna premena tepla na elektrinu v te tve "lidske elektrarne", pokud si objevila dalsi termoelektricky jev, neboj se to publikovat, svetova oceneni uz na tebe cekaji Sml57

  superkarma: 0 03.12.2010, 01:48:27
 20. avatar
  [41] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #39  Boze, aspon do tech svych svetu netahejte fyziku, obzvlast kdyz o ni nemate prehled ani na urovni ZS Sml54

  superkarma: 0 03.12.2010, 01:31:55
 21. avatar
  [40] sedesatka [*]

  O kom se mluvívá,nedaleko bývá. Sml16 

  superkarma: 0 02.12.2010, 19:52:17
 22. avatar
  [39] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: pokud budeš přidávat více podrobností, ty detaily Tě odvedou od jednoduchosti jako takové a ne vždy jsou potřebné. Spíš komplikují situace.

  Telepatie: posílám myšlenku, tj. energii-teplo a senzitivní jedinec ji zachytí a na ni reaguje. A ta reakce je něco jako magnet.

  Samozřejmě že každý z nás je 'samostatná elekrárna', už jen to, že přemýšlíš, na to potřebuješ energii. Když se pohybuješ dochází ke tření, zvýšení teploty... je to velmi jednoduché.

  Člověk, když umírá, tělo vychladne, ale duše svoji energii neztrácí, což už bylo dokázané, dokonce si myslím, že na těchto stránkách byla fotografie vycházející duše z těla.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #41
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #42
  3. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #43
  superkarma: 0 02.12.2010, 18:26:09
 23. [38] xyjmeno [*]

  kdo ví.. co člověk to názor a dohadovat se o tom je zkrátka marnění času...

  superkarma: 0 02.12.2010, 17:48:46
 24. avatar
  [37] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #36 tam jde o jest eneco jineho nez je Jouleovo teplo, al e porad nerozumim tomu, co ty priklady maji spolecneho s puvodnim prispevkem Sml80 konkretne  - Teplo = energie. Tudíž každý z nás je samostatná elektrárna. ?

  superkarma: 0 02.12.2010, 17:29:31
 25. avatar
  [36] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: co myslíš tím a?

  Další příklad: když někoho zabije elektrický proud, je ohořelý. 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #37
  superkarma: 0 02.12.2010, 17:22:47
 26. avatar
  [35] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #33 to je preci Jouleovo teplo, pokud by si to aplikovala na svuj priklad s teplem energii a elektrarnou - tak si spotrebic a musela by si se zapojit do nejakeho elektrickeho obvodu, Jouleovo teplo vznika pruchodem elektrickeho proudu vodicem

  superkarma: 0 02.12.2010, 17:20:54
 27. avatar
  [34] Lukáš Čejka [*]

  modro_očka — #33 a?

  superkarma: 0 02.12.2010, 16:59:32
 28. avatar
  [33] modro_očka [*]

  Lukáš Čejka: dej baterku na nabíječku a sáhni si na ni. Elektrické kábly jsou teplé.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #34
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #35
  superkarma: 0 02.12.2010, 16:43:43
 29. avatar
  [32] Lukáš Čejka [*]

  Teplo = energie ?Sml80

  superkarma: 0 02.12.2010, 16:33:52
 30. avatar
  [31] modro_očka [*]

  tetička: Francouz Emil Coué (1857 - 1926) je autorem nejčastěji užívaného sloganu dvacátých let: "ZDOKONALUJI SE KAŽDÉHO DNE A TO VE VŠECH OHLEDECH (SMĚRECH)..."

  Toto doporučuje odříkávat několikrát denně před zrcadlem a upřeně se dívat do svých vlastních očí.

  Dojde k souladu těla a duše. 100 % spojení, které NIKDO nemůže přemoci.

  Tzn. že půjde nejen o hubnutí, ale o všechno, co potřebuješ v každodenním životě, co si vymyslíš atd.

  Mimochodem podobné fantastické myšlenky můžete číst v knize Alana Cartera "Nejskvělejší čarodějové", největší záhady světa.

  Podotýkám, že v knize jsou myšlenky "bílé i černé", je třeba se správně zorintovat.

  superkarma: 0 02.12.2010, 16:22:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme