Bulvár

Redakční blog: První den v příhraniční škole


1. 9. 2008 9.40 Docela jsem se prvního dne v nové škole bála. Johanka byla chudák celá nesvá a já se jí ani moc nedivila. Také nemám ráda nové lidi. Vyrazily jsme o pár minut později. Chtěla jsem se vyhnout zkoumavým pohledům rodičů, zevlujících před ještě zavřenou budovou. To mi vyšlo. Přijely jsme akorát, když byl nával už uvnitř.

Škola ve Varnsdorfu je příjemně starobylá, kousek od kostela bez věže (má to atmosféru).

Vstup do budovy mě příjemně překvapil. U schodů stála služba a hned nás nasměrovala do třídy. Čtvrtá třída je zde jen jedna. Ve Varnsdorfu je více základních škol, ale sem na Karlovu to má Johanka nejblíže.

Třídní učitelka je milá, rázná paní – podle mě Skopec nebo Střelec, ale ještě si to ověřím. Vzala nás do třídy, takže jsem měla možnost okouknout i spolužáky. Děti jako každé jiné. Několik romských, ale čistých, takže zatím pohoda.

Se mnou se dostavila ještě jedna maminka, která se přes prázdniny také přistěhovala. To mě potěšilo kvůli Johance. Alespoň bude mít spřízněnou duši v podobě holčičky, která koukala stejně zmateně.

Hned zkraje mě dostal velmi vyvedený systém, co se týká školních potřeb.

„Dáte mi 350,- Kč a já všechno koupím. Nemusíte shánět obaly, sešity, tužky ani pravítka, protože to mám ve velkoobchodě levnější. Navíc si potřeby nechávají děti tady, aby to doma nepoztrácely a neměly zbytečné poznámky za zapomínání,“ řekla paní učitelka.
 
To pokládám za geniální. Když si představím Johančin volně sypaný penál v tašce z loňska, jsem hned o něco klidnější. Paní učitelka mi potřásla pravicí a pravila, že děti pustí v devět. Spokojeně jsem odplula, protože Johanka trefí sama.

Jestli to takhle bez problémů půjde celý rok, chci ještě klidně pět školáků domů. :)

P.S.: Škoda, že tato škola je jen do páté třídy.

   
01.09.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] LuciBary [*]

  e.b.e.: tohle je normální škola, od každýho ročníku jsou tam 1-2 třídy

  superkarma: 0 01.09.2008, 13:48:55
 2. [9] e.b.e. [*]

  Žábina: tohleto byla fakt škola na pokraji zkázy.
  No, když jde dítě mezi víc spolužáků než je zvyklé tak je to určitě docela stres. Já to neposoudim, jsem bezdětná a snad i dlouho budu

  superkarma: 0 01.09.2008, 13:48:51
 3. avatar
  [8] Žábina [*]

  e.b.e.: jenže on je rozdíl mezi vesnickou malotřídkou a třídou se sníženým počtem žáků
  ta může být i ve velkém městě, jako třeba zmiňovaná speciální respir.škola u nás v Plzni
  ta si může vybírat i učitele, to je pak o něčem jiném
  za jediný zápor u nás považuju to, až syn přejde na normální školu do 6.třídy
  teď je jich ve třídě 10, tam jich bude třeba 3x tolik

  superkarma: 0 01.09.2008, 13:30:24
 4. avatar
  [7] aiša [*]

  Johanka je celá maminka ,přeji jí ať se jí tam líbí . Jinak já díky stěhování rodičů zažila 3 typy škol ,velkou v Liberci , ani né velkou ani malou prostě z menšího městečka na jihu Čech-mám na ní ty nejhorší vzpomínky-učitelka čj a učitel matiky manželé, při písemce hodně nápadné napovídání oblíbencům ,vcelku zajímavě dokonce přede mnou si řekli o všimné.Konkrétně u nich jsem měla super zhoršení ve známkách.Za poslední čtvrtletí v nové škole zlepšení o dva stupně ve známkách.To bylo v poslední vesnické škole.V osmé a deváté třídě 6 holek a jeden kluk , fajn škola.Před školou jsem potkávala s kočárkem svojí budoucí švagrovou.

  superkarma: 0 01.09.2008, 13:18:19
 5. [6] Pavla_b [*]

  michaela.kudlackova: musí to být správná školička, Johanka je ti opravdu moc podobná, hezká holčina.
  Přeju hodně štěstí v nové škole.

  superkarma: 0 01.09.2008, 13:16:42
 6. avatar
  [5] Zázvorka [*]

  Míšo, Johanka Ti je děsně podobná:-)
  Přeji, ať se do školy každý den těší!

  superkarma: 0 01.09.2008, 12:56:22
 7. [4] e.b.e. [*]

  michaela.kudlackova: ono je to právě někdy spíš na závadu. Právě, že tam se znal každý s každým. Já už jsem tu snad někde psala. Ségry táta (nikoli můj) byl pořádnej notor a gambler. Všichni to věděli. A kvůli tomuhle se dokonce dočkala šikanování i ze strany učitelů. Není to tak dávno, co přišla s pláčem domů, že na ní třídní učitelka řvala, že jí dokope do jiný školy. O několik dní později si zase od vychovatelek vyslechla, že na školní diskotéku v tělocvičně ji nepustí, protože by jim to akorát zkazila a že má jít raději domu. Ona je taková cíťa (je ve znamení panny) takže z tohodle přístupu měla celkem slušnou neurózu

  superkarma: 0 01.09.2008, 12:37:21
 8. avatar
  [3] Michaela Kudláčková [*]

  e.b.e.: Já vím, za hlavní klad těchto malých škol, pokládám tak trochu víc osobní přístup kantorů. Přeci jen, na menším městě se lidé znají. Povětšinou zná učitel i poměry v rodině a děti potkává i mimo školu. To podle mého usnadní přístup, který je víc individuální.

  superkarma: 0 01.09.2008, 12:28:22
 9. [2] e.b.e. [*]

  Řekla bych, že čím menší škola, tím vstřícnější přístup. I když... Všechny tři moje ségry i já jsme chodily na vesickou školu. za nás to ještě bylo v pohodě. Ale malá ségra tam měla docela peklo. Přeci jen do malého zapadákova se učitelé nehrnou, takže prvňáky učila učitelka, co měla pouze mateřinku, roky předtím vařila ve školní kuchyni. Na celé škole (taky jen první stupeň) bylo 40 dětí. Z toho pět páťáků. Takže třídy měly společnou výuku... No děs beš. Ségra pak přešla do velký městský školy a nestačila zírat. V jedný třídě tolik dětí, co u nich na celé škole. Skuteční učitelé, kteří opravdu něco naučí, moderní vybavení. Atd. atd. No, chválu na tu zapadlou školu opravdu pět nebudu i když jsem tam sama chodila

  superkarma: 0 01.09.2008, 12:18:57
 10. avatar
  [1] Žábina [*]

  Míšo, to mi připomíná naší malou školu, syn chodí kvůli nemocným plicím do speciální respirační
  pomůcky nakupuje p.učitelka stejným způsobem, akorát že je domů nosí, takže pořád řešíme ztracená pravítka a gumy, ale už jsem si zvykla
  škola je bohužel také jen do 5.třídy, syn je letos ve 4.tř.
  myslím, že pak přechod na normální školu pro něj bude těžší, ale jsme rádi že sem může chodit

  superkarma: 0 01.09.2008, 11:55:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme