Bulvár

Redakční blog: Hrůzná cesta vlakem

 

15. 7. 2008 11.00 Hrůzná cesta vlakem

O víkendu zase vypadl chlapeček z vlaku. Zase dveřmi, a železničáři nám přitom stále tvrdí, že vlaky jsou bezpečné dostatečně... Kolik už bylo podobných nehod?

Evokovalo mi to příhodu z loňského léta. Jeli jsme s pejsky do Písku na dovolenou. Neotevřely se s námi sice cestou dveře, ale, protože Písek je poměrně velké město, předpokládali jsme, že bude mít i adekvátně velké nádraží. Chyba lávky. Nádraží v Písku je víc než podobné jakémukoli nádraží v poslední vísce, snad jen kolejí je tu víc. To jsme ovšem netušili.

Seděli jsme v posledním vagónu a vlak zastavil (na první pohled) v polích. Protože jsme už minuli zastávku před Pískem, mírně jsme znejistěli, ale předpokládali jsme, že asi máme červenou. Podotýkám ještě, že jsme byli sami v kupé a možná i v celém vlaku, průvodčí nikde, tlampače nic nehlásily...

Když se vlak delší dobu nehnul, konečně jsem se pořádně nahnul z okénka v chodbičce a uviděl nádražní budovu s nápisem „Písek“.

„Ježíš, už jsme tady! Ono je to nádraží!“

Nastalo rychlé zvedání se, pobírání zavazadel a hrnutí se ke dveřím. Otevřel jsem je a vystoupil s pejsky jako první. Ten náš větší nemotora se skoulel přímo pod vlak na koleje (protože perón nikde – takže poslední schod byl docela vysoko nad zemí). V tom se vlak dal do pohybu... kdyby jsme nevystupovali posledními dveřmi, asi by už bylo po Cháronkovi.

„Proboha!“ vykřikla žena, protože neviděla, co je se psem.

„V pohodě!“ houkl jsem na ni, „vystupte příští zastávku a svoláme se!“ a zabouchl dveře.

Výpravčí vlak znovu zastavil, takže manželka se synem mohli vystoupit.

„Vůbec jsem si nevšiml, že vzadu ještě někdo vystupuje,“ omlouval se. Vystupovali jsme zjevně na poslední chvíli, ale...

Tentokrát sice všechno dobře dopadlo, přesto to našemu názoru na „vychytaný“ a hlavně bezpečný systém vlakové přepravy příliš nepřidalo. Proč vlak zastavil posledními vagóny mimo nádraží, a tedy i mimo nízký betonový perón? Všiml by si pan výpravčí, kdybychom vystupovali uprostřed vlaku? Proč nehlásí ve vlaku, podobně jako v metru, že stojíte v nádraží tom a tom? Ach jo...

Stalo se vám někdy něco podobného? Jaké máte zkušenosti s našimi drahami?

- Jakub

   
15.07.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Olka [*]

  Jela jsem vlakem po dlouhé době před týdnem, ale žádný problém jsem nezaznamenala. Lístky jsem měla koupené dopředu, na nádraží jsem byla včas, u pokladny bylo přesto volno, takže jsem se ještě stihla ujistit, že ten vlak, co podle tabule jede v 11:53 je tentýž, co jím podle jízního řádu chci jet v 11:47, ale je posunutý kvůli výluce. Z téhož důvodu taky přijel z opačné strany, než jsem ho čekala, takže jsme se ke druhému vagónu museli přesunout. Nicméně se nám povedlo včas podat kola i se usadit v pěkném kupé ve druhé části téhož vagónu, čímž jsme si zajistili, že pojedeme tam, co naše kola. V cílové stanici nám pak kola ochotně zase vyložili, a to dokonce právě ta naše, takže jsem byla naprosto spokojená.

  superkarma: 0 20.07.2008, 21:53:33
 2. avatar
  [31] MEK [*]

  vlaky vidím akorát z projízdějícího auta,vlakem už jsem nejela snad 10 let

  superkarma: 0 15.07.2008, 18:45:21

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  shb: můžeš se realizovat třeba tady:

  http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=2116

  superkarma: 0 15.07.2008, 16:57:04
 2. avatar
  [29] shb [*]

  redakce: co takhle udělat nějaký políčko- nebo stránku nebo tak něco, kam by čtenářky psaly o čem by si tak chtěly přečíst....jistě Vás (redakci) taky pořád nenapadají témata a na druhou stranu by si čtenářky chtěly o něčem přečíst...asi by to bylo výhodný oboustranně...když by si čtenářky napsaly o nějaký téma tak by si o něm určitě i rády četly (potažmo klikaly..)
  je to jen takový návrh
  zatím pá mějte se

  superkarma: 0 15.07.2008, 16:55:33
 3. avatar
  [28] shb [*]

  Julianna: zlatý voči! nedivila by ses ničemu, nic se nezměnilo, jen je to dražší a občas některý průvodčí je schopen se domluvit i třeba anglicky -ale říkám- občas!

  superkarma: 0 15.07.2008, 16:17:32
 4. avatar
  [27] Julianna [*]

  jo a redakce spravte si datum, máte článek uveden 15. 8. 2008, ještě nééé

  superkarma: 0 15.07.2008, 15:01:33
 5. [26] gentiana [*]

  (1) Ano. Mockrát. A nebyl potíž, protože jaksi apriorně nepředpokládám, že Naši Milost přijde nějaký kmán upozornit, že je nejvyšší čas vystupovat.
  (2) Výborné. Pomáhá mi v tom gramotnost (takže si přečtu, kde jsem, kam který vlak jede, že mi v pokladně dali správný lístek), prostý fakt, že mám hubu a tudíž se můžu zeptat, kde je Lhota a kdy mám vystupovat a taky předpoklad, že ne každý je debil, který se proti Mému Prevoschoditělstvu spikl za pomoci krátkých perónů.

  superkarma: 0 15.07.2008, 14:45:11
 6. avatar
  [25] Julianna [*]

  Tak vidím, že se od dob mých studií nic nezměnilo, to mě uklidnilo, to kdybych náhodou dostala ten bláhový nápad cestovat vlakem a třeba se divila vychovaným cestujícím, milým průvodčím, čistým záchodkům, dobrým značením...to mi odlehlo, není nad jistoty a vlastní auto..

  superkarma: 0 15.07.2008, 14:22:23
 7. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Můj názor je ten, že pokud někdo neudrží sebe nebo své dítě v jedoucím vlaku, tak má jít pěšky.

  superkarma: 0 15.07.2008, 13:39:42
 8. avatar
  [23] ToraToraTora [*]

  gerda: je fakt, že občas to chtělo i pěkně se opřít těžkou obuví, aby ty dveře povolily, a to občas i na konečné

  superkarma: 0 15.07.2008, 13:38:01
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  ToraToraTora: třeba to bývalo tak dobře zablokované, že všichni mohli vystupovat až na konečné

  superkarma: 0 15.07.2008, 13:33:52
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Když jsem ještě jezdila hodně, bývali na všech dveřích nápisy, že dveře jsou za jízdy blokovány, pak...nevím proč...cedulky vyměnila za : blokovací zařízení odebráno..no a pak začali padat lidi z vlaků

  superkarma: 0 15.07.2008, 13:09:36
 11. avatar
  [20] shb [*]

  jo taky jednou vlak hořel, nechali nás vystoupit právě někde v poli, ještě sněžilo a čekalo se na další vlak, byla už tma, nea cestě jsem byla už několik hodin...a o zpoždění ani nemluvím...
  a nejradši mám když mám něco domluvenýho, koupím lístek s příplatkem za expres dopravu a přijedu třeba s 2-hodinovým zpožděním a supr prachy...to miluju...
  a jednou mně "ošméčkovaly" dráhy nařkli mně že jsem si koupila levnou jízdenku- nicméně chyba byla na jejich straně, takže jsme si vyměnili pár dopisů, pokutu jsme neplatila a ještě mi popřáli hezký vánoce... takže zase co se týče stížností- spokojenost s vyřízením..

  superkarma: 0 15.07.2008, 12:35:48
 12. [19] Rikina [*]

  Jezdím vlakem dvakrát denně. Dveře jdou obvykle otevřít spíš hůř, než snadno, a skutečně mají pojistku - za jízdy otevřít nelze. Pokud mají poruchu, je na nich cedule, že je dlužno vystupovat jinými dveřmi, a tyto nepoužívat. Za to, že v některých nádražích zastaví vlak mimo perón, nemohou ČD, leč projektanti nádraží. Která se stavěla zhusta ještě za Rakouska, a nepočítalo se tenkrát s dnešním provozem. Nicméně, například v Dolním Žlebu, kde se tohle stává, průvodčí upozorňuje cestující, že se mají přemístit do prvního vagónu, kde se pak vystoupí na perón, a nikoli v poli. Jinak musím konstatovat, že valnou většinu nepohodlí, a všelijakých příhod ve vlacích, o kterých by se dalo vyprávět, mají na triku cestující.

  superkarma: 0 15.07.2008, 12:26:08
 13. avatar
  [18] shb [*]

  vlakem jezdívám tak 12 let pravidelně, tudíž mám spoustu hrůzných zážitků, od špíny, přes průvodčí, zpoždění, neoznačený vlaky, rozpojování vlaků (každá půlka pak jede jiným směrem taky dobrý) ale hlavně po všech zkušenostech se držím jistých zásad, které jakž takž mi zajistí klidnou cestu do cíle...
  takže: vždy být včas na nádraží, protože i když je všude "mrtvo" tak právě u tý kasy se můžu zdržet i 15 minut (uvažuji hlavák v praze)
  dále po nástupu do vlaku se vždy přeptat průvodčího jestli vlak jede opravdu tak kam chci a jestli se teda někde rozpojuje, kde a a jestli mám jít do jiný části
  další zásada: pokud je to jen trochu možné absolutně vynechat návštěvu WC..
  a při vystupování- nechat si někým ty supertěžký dveře otevřít, případně i sundat zavazadlo z police- občas průvodčí trval na tom abych si to dala nahoru- i když bylo poloprázdno, tak to vždyrezignuju ať mi to tam dá sám...páč já se nestrhnu kvůli buzeraci...
  toliko mé zásady používání ČD...

  superkarma: 0 15.07.2008, 12:18:56
 14. avatar
  [17] Petrushe [*]

  Jezdila jsem do školy do Prahy před pár lety a podobných příběhů mám spousty. Třeba když v rozhlasu v Úvalech hlásili, že v příštích dvou zastávkách se vystupuje jen z prvních dveří a já stála v posledních. Takže jsem si párkrát zajela o něco dál. Ovšem dostalo mne, když jednou vlak zapoměl zastavit ve stanici Praha-Klánovice, u dveří zděšení lidé, co měli vystupovat...nevím, jak mohl strojvůdce zapomenout zastavit, ale budiž mu k dobru, že ty dva kiláky zacouval zase zpátky

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:56:31
 15. avatar
  [16] Zázvorka [*]

  Znám, znám, jak předčasné vystupování (když má město více zastávek a já o nich nevím), tak pozdní vystupování, když přejedete, protože není vidět, kde jste (viz článek).
  Pak je taky žůžo, když není poznat, z které strany to nádraží vlastně je a kam máte vystoupit!
  Též miluju, když na malé nádraží přijedou na 2 různé koleje 2 různé vlaky a nejsou tam cedule, kam jedou. To si pak připadám jako , když se musím zeptat, jede-li vlak mým směrem.
  Jo, jo, cestování vlakem to je romantika

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:53:34
 16. avatar
  [15] Mickey Mouse [*]

  Mickey Mouse: Chtěl jsem říct, že svádět všechno na ČD není správné. Protože to by nakonec mohly být obviňovány i z toho, že nemají u každého místa slouhu s čištěním, když si "cestující" čistí podrážky na sedadlech.

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:51:50
 17. avatar
  [14] Mickey Mouse [*]

  mindulinka: Je celkem divné, že takovéhle vlaky jezdí už dlouho, a před tím jezdily ještě horší vagóny, přitom se moc případů "vypadnutí" z vlaku nekonalo. Řekl bych, že prostě dřív lidi ve vlaku neprováděli takové psí kusy. Nasedlo se, jelo se, vystoupilo v cíli. Dnes lidi (i děti) po vlaku různě přecházejí a pobíhají, a hlavně nedávají pozor.

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:49:27
 18. avatar
  [13] ŠTÍSTKO [*]

  gerda: rodiče taky

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:40:45
 19. avatar
  [12] gerda [*]

  Ty dveře by měli zavřít! Až zčernaj

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:38:18
 20. avatar
  [11] ŠTÍSTKO [*]

  já vlakem jezdím párkrát do měsíce s 2,5letým synem. Ty dveře by měli být nějako zajištěný proti otevření(špatnému zavření,...),ale na druhou stranu je to vina rodičů ,tak malé dítě mají držet za ruku !!!!!!!!!!!!!!! Já syna nedržím jen když ho dám do vlaku a to musí čekat až nastoupím já a když hezky sedí na sedačce.

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:33:04
 21. [10] mindulinka [*]

  S vlakem mám spojeno 9 let mých studií - a musím se už jen smát. Zastávky v Písku znám velmi dobře - tak se ani článku nedivím - mmch - takhle je to skoro všude. Jinak - dveře se otvírají - podle stupňů zatáček - naprosto normální. Akorát nechápu, co dělají ve vlaku ty rodiče těch dětí, které vypadly. Ve vlaku bych nepustila ani 10ti letého kluka sama na záchod - aby se tam něčeho nedotkl - protože to je hrůza. Chyba je na straně drah, ale u takhle malých dětí i rodičů.

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:31:34
 22. avatar
  [9] medovniicek [*]

  Já vlakem nejezdím,nebojím se jízdy,ale toho vystupování.Mám panickou hrůzu Z toho,že se rozjede a spadnu pod vlak..

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:31:17
 23. [8] Pavel Miškovský [*]

  jakub.koci: "Podotýkám ještě, že jsme byli sami v kupé a možná i v celém vlaku"... To jsem teda dlouho nezažil, já když už jedu, tak se i v první třídě většinou stojí na jedné noze...

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:30:29
 24. [7] Bellana [*]

  Jezdím vlakem pořád, nemám řidičák, nechci mít řidičák a nikdy nebudu mít řidičák. Špatných řidičů je víc než dost, jejich řady nepotřebují posílit. Asi jsem smolař, ale nikdy jsem neměla ve vlaku žádnou příhodu, která by stála za komentář. (Pomíjím cestující hovězí dobytek a přirození - tak se titulují, já bych si to nikdy nedovolila , družné opilce a rozmazlené fakany s uječenými matkami. Častěji potkám normální matky s milými dětmi.).

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:30:29
 25. avatar
  [6] Klára Wimmerová [*]

  Už jsem to v redakci Kubovi líčila, ale já jednou nasedala do vlaku z druhé strany, nestihla jsem prostě přeběhnout na tu správnou, kde bylo nástupiště. Otevřela jsem dveře a začala do vlaku házet věci - byla zima a šla jsem ze sjezdovky. Podařilo se mi do vlaku vhodit rukavice a jednu botu, a v tom se vlak rozjel - i s těmi otevřenými dveřmi a mými věcmi... Byla jsem z toho docela v šoku - nenapadlo mě, že mě strojvůdce nevidí v nějakém "zpětném zrcátku", nebo něčem podobném. :) Naštěstí v následující stanici - tedy nedaleko té stanice, jsme byli ubytovaní - volala jsem příteli, který chudák ležel s teplotou, a ten to na nádraží doběhnul a všechno bylo zachráněno. Dokonce i ta jeho teplota pak zmizela - nejhorší nervy to tedy nakonec způsobilo asi jen mně. :)

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:29:25
 26. avatar
  [5] Modré z nebe [*]

  jakub.koci: No jasně, vezmeme na ně s babama klacky!

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:28:52
 27. avatar
  [4] Jakub D. Kočí [*]

  Barbucháč: By si toho ani nevšimli - takhle zveřejněné mi to přijde účinnější

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:24:01
 28. avatar
  [3] Barbucháč [*]

  Adresuj to na ředitelství ČD.

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:12:28
 29. [2] Anai [*]

  Já jezdím vlakem moc ráda, protože mám málokdy příležitost, takže žádný špatný zážitek z prostředí drah českých (ani thajských a italských, které jsem měla možnost poznat)nemám, ale vzpomínám si matně, že někdy se mi tohle taky stalo, že to je dost obvyklé, že se zadní vagony prostě už na nástupiště nevejdou. Je to ovšem hodně špatný, nejen pro psíky, ale třeba i lidi s nižší pohyblivostí, pro malé děti, atd....

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:11:57
 30. avatar
  [1] shb [*]

  brrr mam z toho husi kůži, mám panický strach z kombinace vlak a perón, často se v nejhořších snech vidím rozmašírovaná na kaši

  superkarma: 0 15.07.2008, 11:09:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme