Bulvár

Recidivista René ostudu nedělá


Režisérka Helena Třeštíková získala s filmem René, na Ženě-in jste o něm mohli číst v článku René: Z vězení do vězení, hlavní cenu Zlatá holubice v soutěži o nejlepší dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů Lipsko.

V mezinárodní soutěži o nejlepší dokument Renému konkurovalo 19 dalších filmů ze všech koutů světa. A ty vybrala výběrová komise ze zhruba 1 800 dokumentů zaslaných do této soutěže.

Ryze dokumentární film vypráví se syrovou autentičností těžko uvěřitelný příběh Reného, jenž byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy.

Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. 

V průběhu let strávených za mřížemi zejména za krádeže se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“, které „zdobí“ jeho krk.

Filmový festival v Lipsku je největším německým festivalem filmového dokumentu a patří k nejvýznamnějším festivalům na mezinárodní úrovni. Zároveň hraje hlavní roli ve spojování západní a východní Evropy a dává prostor pro vzájemné setkání filmových tvůrců, producentů, distributorů a diváků z celé Evropy. Letos se konal 51. ročník.

A není to první ocenění, jímž se René může pyšnit! Už získal prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument, kde bylo v nominaci deset filmů.

„Film zachycující dvacet let života člověka na okraji společnosti je dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení,“ vysvětlila své rozhodnutí porota Evropské filmové akademie, proč právě tenhle vybrala.

Třeštíková se tak stala se tak první českou držitelkou této prestižní ceny.

Režisérka se chystá k uvedení dalšího časosběrného projektu. Po Reném nastupuje Katka, dokument tentokrát sleduje dramatický příběh jedné pražské narkomanky.

Měla jste možnost vidět tento úspěšný dokument?

   
10.11.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [5] bookcase [*]

  Ch.Z. Kochanská: máš pravdu

  superkarma: 0 10.11.2008, 17:26:02
 2. avatar
  [4] Ch.Z. Kochanská [*]

  Na fotce vypadá jako ZLO z Twin Peaks - Bob.

  superkarma: 0 10.11.2008, 16:26:04
 3. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  U Krause jsem ho nějak minula, ale moc mě ten film neláká, nezaslouží si slitování ani obdiv

  superkarma: 0 10.11.2008, 15:01:12
 4. [2] a.... [*]

  Dokument jsem neviděla a ani vidět nechci, přestože se mi některé od paní Třeštíkové líbí.
  Reného jsem viděla u Krause a udělalo se mi z něj převelice nevolno, takže další příležitosti vědět o něm ještě víc se určitě vyhnu.

  superkarma: 0 10.11.2008, 14:40:56
 5. avatar
  [1] bookcase [*]

  Neviděla jsem a ani nechci.
  Tenhle pán si nezaslouží ani kousek slávy.

  superkarma: 0 10.11.2008, 14:34:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme