Zdraví

Recept na zdravé oči? Preventivní prohlídky zraku

Zrak patří k nejdůležitějším lidským smyslům, jeho poškození či ztráta dokáží život otočit naruby. Přestože pro zdravé oči v mnoha případech stačí jen docházet na preventivní prohlídky, téměř polovina lidí je podceňuje a pravidelné vyšetření zraku zanedbává.

Bohužel je to tak, mnoho lidí přichází k očnímu lékaři až ve chvíli, kdy špatně vidí, trápí je bolesti hlavy, únava nebo podrážděné oči... Přitom bez lékařského vyšetření nemáte šanci rozpoznat skryté oční vady ani začínající onemocnění. A s odstupem času může být léčba problematická a ztráta zraku nevratná. Preventivní prohlídky jsou zkrátka základem péče o zrak, a to nejen v dospělosti, ale již v dětském věku.

Prevence u dětí

Péče o zrak je skutečně nezbytná hned od narození. První vyšetření očí absolvují miminka ještě v porodnici jako samozřejmou součást péče, další preventivní prohlídky jsou pak doporučeny ve věku 4, 8, 12 a 18 měsíců, dále pak ve třech letech a pravidelně každé dva roky až do 17 let věku dítěte. Kontroly v daném věku vycházejí z jednotlivých fází vývoje zraku dítěte a jsou pro zachycení jakýchkoli odchylek, vad, onemocnění a zrakových potíží velmi důležité.

optical

K častým dětským očním vadám, které se v očním centru léčí, patří tupozrakost. Tato vada postihuje 2–4 % dětí, zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s vyšší dioptrickou vadou a u dětí, jejichž rodiče mají zrakovou vadu nebo šilhají. Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen.

Tupozrakost u dětí se odstraňuje pomocí očních cvičení. „Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Obecně jsou nejprospěšnější cvičení, která vyžadují spolupráci oka a ruky (případně i nohy) a zapojují i paměť. Vhodné jsou tedy například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky apod. Poslední dobou se objevují i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musejí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce. Vyléčením tupozrakosti ale všechno nekončí. Po vyrovnání zrakové ostrosti obou očí je nutné ještě naučit obě oči spolupracovat. Obnově spolupráce obou očí se věnuje obor ortoptika, která za pomocí speciálních cvičení a cvičících přístrojů učí, jak zapojovat obě oči současně,“ vysvětluje Bc. Zdeňka Vaňharová, ortoptistka Dětského očního centra Kukátko.

Léčba tupozrakosti je většinou dlouhodobá a vyžaduje trpělivost, podmínkou úspěchu je spolupráce s lékařem, pravidelné kontroly a dodržování všech doporučení. Je třeba si uvědomit, že čím je dítě starší, tím pomalejší je obnova zrakových funkcí, s přibývajícím věkem úspěšnost léčby klesá a po dvanáctém roce věku je již prakticky nulová. Zanedbávání preventivních prohlídek zraku je tak zbytečným hazardem se zdravým viděním dětí. Jak by mělo preventivní vyšetření zraku dětí probíhat? „Preventivní kontrola zraku u dětí, pokud se nevyskytují žádné potíže, by měla probíhat jednou za rok. V případě podezření na oční vadu nebo sklony k šilhání je doporučena návštěva dětského očního specialisty jednou za půl roku.  Jakmile je u dítěte vada tupozrakosti, příp. šilhání, objevena, nejčastěji probíhá návštěva očního lékaře jednou za tři měsíce. Ovšem rozhodující slovo má v tomto případě lékař a ten určuje četnost kontrolních vyšetření i případného očního cvičení. Vyšetření dětí cílené na šilhání nebo tupozrakost by mělo určitě obsahovat zjištění ostrosti vidění dítěte, měření postavení očí a posouzení kvality jednotlivých složek binokulárního vidění na speciálním ortoptickém přístroji. Vhodné je zcela jistě i tzv. rozkapání očí, díky němuž se zjistí skutečné dioptrie dítěte a zohlední se pak při předpisu brýlí. Samozřejmou součástí vyšetření je kontrola předního segmentu oka a sítnice,“ říká MUDr. Gabriela Pilková.

Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli u dítěte pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlou únavu dítěte při práci nablízko, špatnou orientaci v prostoru apod.

Prevence u dospělých

prohlídkaPreventivní prohlídky byste neměli zanedbávat ani v dospělosti. Stejně jako docházíte na prevenci k praktickému nebo zubnímu lékaři, si do diáře naplánujte i návštěvu oční ordinace. A to, i když máte pocit, že vidíte dobře. Můžete předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na celkové zdravotní potíže – vyšší krevní tlak, cukrovku, neurologická onemocnění atd.

„Po 40. roku věku by preventivní prohlídku měl absolvovat skutečně každý,“ zdůrazňujeMUDr. Jana Mikšovskáz Oční kliniky DuoVize a dodává: „jednak se zrak s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje – klesá schopnost zrakové akomodace a zaostřování většinou na kratší vzdálenost (presbyopie) a pak se také zvyšuje riziko různých onemocnění očí. K nejčastějším patří šedý a zelený zákal a některá onemocnění sítnice a sklivce.“

Lidí postižených šedým a zeleným zákalem v České republice přibývá, naštěstí dnes již existují úspěšné metody léčby. Glaukom (zelený zákal) lze na některých klinikách diagnostikovat pomocí speciálního vyšetření očním koherenčním tomografem, které je bezbolestné, trvá několik minut a přitom není nutné oči rozkapávat jako při vyšetření na běžných přístrojích. Přístroj pomocí laserového paprsku proměří a zmapuje sítnici a poskytne lékaři podrobné informace, na základě kterých může lépe doporučit vhodnou léčbu a později vyhodnotit i její účinnost. „Šedý zákal lze dnes úspěšně vyřešit chirurgicky, a to operací, při které je postižená oční čočka nahrazena umělou nitrooční čočkou,“ říká MUDr. Mikšovská a pokračuje: „na naší klinice pacientům do oka standardně implantujeme žlutou nitrooční čočku, která obsahuje speciální filtr, který dokáže zachytit nebezpečné složky denního světla způsobující poškození sítnice. Navíc si můžete vybrat čočku, která vás zbaví i dioptrických vad a poskytuje dokonalý komfort vidění - multifokální čočka (Acrysof Restor) umožňuje vidění na všechny vzdálenosti, a tak vás zbaví závislosti na brýlích; torické nitrooční čočky umožní odstranit současně se šedým zákalem také astigmatismus a pomocí asférické nitrooční čočky uvidíte ostře i za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha nebo šero při soumraku.“

   
03.02.2014 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] Sluníčko sedmitečné [*]

  Napadlo vás do domu koupit rolety? Je to praktická pomůcka a nebudou trpět oči.

  superkarma: 0 28.12.2015, 08:23:41
 2. [6] Karfigolka [*]

  Já jsem přišla na to, že je něco v nepořádku, když dcera začala nosit horší známky a doma mžourala na puzzle, které jí přestalo bavit. Samozřejmě, že potřebovala brýle. Teď je z ní zase malý génius a těší se na Vánoce, že dostane nové.

  superkarma: 0 13.11.2014, 09:10:54
 3. [5] JaňuleH [*]

  Taky musím Ocutein brillant pochválit J mě ho poradili v lékárně a od té doby jej beru poctivě a vidím zlepšení, jak sama píšeš ;-)

  superkarma: 0 17.10.2014, 10:26:33
 4. [4] pusinka15 [*]

  Lenka125 — #3Ocutein Brillant taky beru, vyhrála jsem ho v jedný soutěži a od té doby si ho nemůžu vynachválit..užívám ho už asi rok a zrak se mi zlepšil, lépe zaostřuji a oči nemám tak unavené :)

  superkarma: 0 29.08.2014, 09:07:28
 5. [3] Lenka125 [*]

  Na preventivní prohlídky chodím každý rok. Naposled jak jsem byla tak mi dokotorka doporučila nějakou oční výživu, koupila jsem si Ocutein Brillant, protože obsahuje nejvíce luteinu ze všech co tam nabízeli. Beru ho už víc jak půl roku a jsem s ním spokojená.

  1. na komentář reaguje pusinka15 — #4
  superkarma: 0 19.06.2014, 12:53:17
 6. [2] O´Gába [*]

  Pomohlo a ulevilo Vám něco? že bych to vyzkoušela

  superkarma: 0 14.04.2014, 07:16:45
 7. [1] O´Gába [*]

  Tak se chystám po roce opět na preventivku:-) Mám pocit, že dioptrií příbývá a přibývá a řešení nikde a nikde. Už jsem přemýšlela že si je nechám laserem odstranit, jen nevím, zda se může stát, že by se to opět zhoršilo, vzhledem k tomu, že většinu času trávím u PC.

  superkarma: 0 14.04.2014, 07:15:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme