Využívat sezonní suroviny je velká zábava. Zásoby ve spíži rostou a je skvělé objevovat nové a zajímavé chuti.

čatní

Třeba jablka a cibule. Pro někoho zvláštní kombinace, ale když vyzkoušíte sladko-slano-nakyslé čatní, tak se zamilujete.

Co je to čatní?

Čatní je hustá omáčka z ovoce a zeleniny, která pochází z indické kuchyně. Její chuť je velice výrazná, často ostrá, lehce nasládlá i nakyslá. Mimo různé ovoce a zeleninu se do něj přidává třeba ocet, česnek, hořčice, nejrůznější koření.

Použití je potom všestrané. Výborné je k pečenému masu, při grilování nám nikdy nesmí chybět. Výborné je také k různým studeným mísám. Kombinace chutného sýra a čatní je neodolatelná.

Já čatní připravuji každý rok, vždy různé chuti. Uskladňuji ve skleničkách v lednici, vydrží několik týdnů. Když však chcete čatní uchovat déle, je vhodnější skleničky po naplnění zavařit ještě v hrnci nebo v troubě, jak je kdo zvyklý, stejně jako třeba u džemů nebo kompotů.

Připravit čatní chce svůj čas. Dusí se totiž velice dlouho, aby se jednotlivé chutě a vůně propojily a suroviny rozvařily.
cibulové čatní

Mé dnešní cibulové čatní má jednu zajímavou složku. Jsou to pečená zkaramelizovaná jablka. Spotřebovala jsem tak hromady padaných jablíček ze zahrady svých rodičů. Oloupaná a nakrájená jablka jsem nasypala na plech a dala do vyhřáté trouby. Tam jsem je průběžně míchala a pekla, až byla krásně hnědá a voněla karamelově. Tento základ se dá potom použít na mnoho různých jídel. Třeba právě na čatní.

Cukr v tomto receptu není potřeba. Jen když použijete málo sladká jablka, můžete trochu cukru, podle chuti, přidat. Jinak jsou jablka sladká dost a navíc i cibule, postupným opékáním, vypustí svou sladkou chuť.

Suroviny

  • 10 velkých cibulí
  • 10 jablek
  • červený vinný ocet (asi 1 dcl)
  • růžový pepř
  • sůl
  • kousek másla a troška oleje

Postup

Cibuli si nakrájíme na půlkolečka. Jablka oloupeme, vykrojíme jadřince a nakrájíme na kusy. Kusy jablek nasypeme na vyšší plech nebo do pekáčku a dáme péct do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečeme a průběžně mícháme, až do lehkého zhnědnutí. Dávejte pozor, ať se vám jablka nepřipálí.

Ve velkém hrnci zahřejeme kousek másla a trochu oleje. Do hrnce nasypeme cibuli a opékáme. Mícháme a opékáme velice dlouho, klidně i více než hodinu. Mezitím se nám pečou jablka. Cibuli nemusíte míchat v jednom kuse, ale často, aby se vám nepřipalovala. Zatím nesolíme ani nepřidáváme jiné suroviny.

Máte pocit, že se cibule hodně připaluje? Uberte teplotu a můžete přilít trochu vody. Hotová cibule na čatní musí být velice měkká, rozvařená.

Do hrnce s cibulí přidáme rozdrcený pepř. Promícháme a zvýšíme teplotu naplno. Cibule začne bublat a my ji zalijeme asi 1 dcl červeného vinného octa. Necháme ještě chvíli odpařit, mícháme a poté teplotu stáhneme zase na nižší. Ochutíme solí.

Teď je čas přidat k cibuli jablka a důkladně promíchat. Ochutnáme a dochutíme pepře, solí nebo klidně špetkou cukru. Prostě tím, co je potřeba.

Vřelé čatní plníme do čistých sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru, jako u džemů. Necháme vychladnout a skladujeme v lednici.

Dobrou chuť přeje Elly.

1Partnerem rubriky je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK
Reklama