Po žebři pro řebříček nemusíte, stačí se jen ohnout a tuto vzácnou bylinku nepřehlédnout a utrhnout. Jde opravdu o ojedinělý přírodní zázrak, který znal a používal i bájný řecký válečník Achilles.

Prastarý žebřík

řebříček

„Cheiron, moudrý Kentaur, poučil Achilla o zvláštní moci řebříčku, takže si Achilles mohl udělat hojivou mast na rány utržené v trójské válce“ praví se v jedné z mnoha řeckých pověstí, která dala řebříčku obecnému jeho latinské jméno - Achillea millefolium.
Millefolium znamená v překladu doslovně: mille / tisíc a folium / list. Když se podíváte na řebříček, zjistíte, že má úkrojků a lístků nepočítaně.
Právě podle tvaru jeho lístků vzniklo i české jméno. Připomíná totiž prastarý žebřík, zvaný ostrev, který neměl dvě ráhna jako současné žebříky, ale jen jedno středové.

Napříč věky i světadíly

řebříčekŘebříček obecný roste po celé Evropě, včetně Islandu, znají ho i na Sibiři, v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. U nás se hojně vyskytuje v horských oblastech, nalezneme ho však i na loukách, stráních, mezích a často u okrajů lesních porostů. Sbíráme ho v období od června do října, přičemž nejvhodnější je sklízet vrchní nedřevnaté části rostliny v plném květu. Květy řebříčku mají bílou až světle růžovou barvu a výrazně kořeněnou vůni. Suší se ve slabých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 °C.
Účinky řebříčku znali nejen staří Řekové a Římané. I u našich předků si získal velkou oblibu a dodnes je velmi ceněnou léčivou bylinou, jak pro vnější, tak i pro vnitřní použití.

Vnitřní užití řebříčku

Řebříček má stahující, mírně dezinfekční a protizánětlivé účinky a výrazně urychluje srážlivost krve. Podporuje pocení a snižuje horečku, je tedy vhodný i jako doplněk léčby nachlazení. Mimo to má také schopnost povzbuzovat činnost trávicího ústrojí. Účinné látky v něm obsažené mají schopnost rozšiřovat cévy, posilovat je a zpevňovat žilní stěny. O řebříčku se traduje, že čistí krev, proto bývá i součástí čistících čajů pro detoxikační kúry.

Řebříček a ženské potíže

Ženy už po mnoho generací oceňují ověřené účinky řebříčku na mnohé neblahé, typicky ženské potíže. Čaj z řebříčku pomáhá ženám snížit bolestivost menstruace a zároveň zmírnit krvácení. Používá se také pro úpravu cyklu v případě jeho nepravidelnosti a v období klimaktéria ženám ulehčuje od některých nepříjemných průvodních projevů.
Příznivci přírodní léčby ho též doporučují jako součást čajových směsí při léčení zánětu močových cest.

Vnější užití řebříčku

Pro lokální aplikaci se dříve používal nálev nebo odvar z řebříčku. Čerstvé listy, nebo šťáva vymačkaná z drcených listů smíchaná s vodou, se přikládala jako obklad na poraněné místo. V nízké koncentraci ve vodném roztoku se používala k obkladům, omývání a výplachům. Protizánětlivého účinku všech jmenovaných způsobů užití se využívá také např. ve formě kloktadla při zánětech dásní.
Masti a krémy s výtažky řebříčku mají velmi příznivý vliv při léčení potíží, jako jsou kožní ekzémy, vyrážky, křečové žily apod. List řebříčku může posloužit také jako první pomoc při poranění kůže. Na odřeninu, řeznou či jinou povrchovou ránu se přiloží pomačkané listy a nechají se působit. Místo se tak nejen vydezinfikuje, ale i zastaví krvácení.

řebříček

Možné nežádoucí účinky řebříčku obecného

Řebříček není vhodný k intenzivnímu dlouhodobému vnitřnímu užívání, neboť obsahuje thujon, který by mohl při vysokých dávkách vést k závratím a bolestem hlavy. Těhotné a kojící ženy by ho proto raději užívat neměly.

Co možná nevíte

Z řebříčku obecného lze získat také přírodní barvivo, které se dříve hojně používalo k barvení látek. Dodává jim teplé odstíny od žluté, přes oranžovou až po hnědou.
Díky poměrně vysokému obsahu hořčin se řebříček někdy používal i jako náhrada chmele pro výrobu piva.

Kouzla, čáry

Opět jako u několika předchozích bylinek, nebudeme hledat žádné kouzla, čáry a magii. Řebříček je zázrakem sám o sobě, už jen tím, že roste a poskytuje nám jeho léčebné účinky.
Věděl to sám velký Achilles a teď už to víte i vy :)

Použitý zdroj: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Přečtěte si také:

 

Reklama