Bulvár

Reader´s Digest zveřejňuje výsledky celosvětového Testu slušnosti.

Reader´s Digest zveřejňuje výsledky celosvětového Testu slušnosti.

Časopis odhaluje míru slušnosti v 35 zemích.
V Evropě se vyznamenali Švýcaři, Chorvati a Němci

Říká se, že zdvořilost vymřela, ale časopis Reader´s Digest zjistil, že žije – a celkem dobře se jí daří, tedy alespoň v některých městech. Jedinečný test měřil slušnost v 35 zemích světa.

Reader´s Digest vyslal do terénu redaktory ze svých redakcí, aby prozkoumali slušné chování v největším městě své země. Ti proto zinscenovali tři různé situace. Zjišťovali, jestli jim lidé podrží dveře, zda prodavač poděkuje, když si od něj něco koupí, a jestli jim někdo na frekventovaném místě pomůže posbírat papíry, které upustili. Slušným reakcím byly přiděleny body a výsledky za každé město byly zaznamenány a porovnány. Výsledky zveřejní Reader´s Digest v červencovém čísle všech svých 50 vydání. Bude to nejrozsáhlejší globální spolupráce za 84 let existence tohoto časopisu.
    
Nešlo sice o vědecký průzkum, ale i tak tento test poskytl fascinující vzorek chování ve zkoumaných zemích. „Tohle byl největší test obecné zdvořilosti ve skutečném životě,“ řekl Conrad Kiechel, šéfredaktor mezinárodních vydání časopisu Reader´s Digest. „Naši redaktoři otestovali chování lidí ve více než 2000 jednotlivých situacích a získali tak pozoruhodné výsledky, které vedou k zamyšlení.“

Jak dopadla naše metropole? Až překvapivě dobře: na 8. místě! Jedna věc přitom přímo bije do očí – dosáhla nachlup stejného výsledku jako Vídeň a Budapešť. Náhoda? Nebo jste také ucítili zavanout ducha starého mocnářství? Hlavní ale je, že zdvořilost z našich ulic, jak je vidět, nevyprchala.

Přesto vám moc nedoporučujeme chodit v Praze v závěsu za někým, kdo právě vstupuje do lítacích dveří. Pokud tedy nejste pohledná žena. Lidé tu totiž hrozně spěchají a nedávají moc pozor na to, kdo je jim v patách. Dobrá třetina z nich vám však dveře přesto podrží.

Z evropských měst dosáhl nejvíce bodů švýcarský Curych (celosvětově skončil na druhém místě), hned za ním Berlín a Záhřeb (celosvětově se dělí o páté místo se Sao Paulem v Brazílii). Obyvatelé Záhřebu vedou v pomoci s upuštěnými papíry. Jeden muž chtěl pomoci, i když má artrózu a nemocná záda. „Já vždycky pomáhám, když je někdo v nesnázích,“ říkal.

Prodavači byli obzvlášť zdvořilí v Curychu a Stockholmu. V obou městech poděkovali „zákazníkům“ z Reader´s Digestu v každém obchodě, ve kterém si koupili vyslovenou maličkost. 

Čtyři města v Evropě dosáhla 67 % a více, 13 z prvních dvaceti jsou z Evropy a 9 měst dosáhlo více než 60 %.
    
Některá evropská města však v testu zdvořilosti nebyla příliš úspěšná. Moskva a Bukurešť se umístily na žebříčku zdvořilosti na posledních příčkách. V Moskvě třeba prohlásila žena, která osobě procházející za ní nepodržela dveře, že není vrátný a přidržovat někomu dveře není její práce. „A jestli se někdo zraní? Měl být rychlejší.“

Oblastí, kde zdvořilost chybí nejvíce, je Asie. Osm z devíti měst tady skončilo mezi posledními jedenácti. Všechna města, kromě Hongkongu, skončila v testu přidržení dveří v poslední desítce a ani jeden z testů nedosáhl vyšší skóre než 40.
   
Na prvním místě se v testu zdvořilosti umístili Newyorčané, ve všech třech testech se objevili v první pětce. Zvlášť slušní byli v podržení dveří. „Ani si to neuvědomuji“, říká mladá žena jménem Kisten Chieco. „Myslím, že lidé v New Yorku jsou většinou zdvořilí.“ 
    
V Sao Paulu byli dokonce zdvořilí i drobní kriminálníci. Když Reader´s Digest kupoval od překupníka levné sluneční brýle, ozvalo se volání, že přichází policie. Ukázalo se, že tržnice byla ilegální. Obchodník si posbíral svoje věci, než se ale dal na útěk, ještě poděkoval.
    
Reportéři mluvili s mnoha staršími lidmi, kteří tvrdili, že zdvořilosti je méně mezi mladými. Test ale odhalil jiný výsledek – nejzdvořilejší byli lidé před čtyřicítkou a nejméně zdvořilí lidé po šedesátce. Někteří muži řekli, že přílišnou zdvořilostí nechtějí urazit moderní nezávislé ženy. To může být důvodem, proč muži po šedesátce dopadli v testu podržení dveří ženským reportérkám nejhůře.

Prošel svět testem zdvořilosti? Globálně respondenti reagovali zdvořile v 55 % případů, ale v některých městech bylo toto skóre mnohem vyšší. Jestli je obecná zdvořilost palivem, které pohání společnost, pak kontrola hladiny ukazuje, že paliva je v motoru dostatek, ale v některých městech by potřebovali dotankovat.“

Více informací:

Renata Červenková, šéfredaktorka časopisu Výběr
E-mail: renata.cervenkova@vyber.cz
Tel: 737 205 723

zdroj: Reader´s Digest Výběr

   
20.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Amálie [*]

  Do Švýcarska se letos chystáme s kamarádkou na dovolenou, tak to otestuju v praxi

  superkarma: 0 20.06.2006, 17:56:43
 2. [6] a.... [*]

  Chorvati mezi nejlepšími??? Tak to netuším, kde dělali ten průzkum, určitě ne v turistických letoviscích.
  Švýcaři jsou fajn, s tím souhlasím, zbytečně nevotravujou a když je třeba pomůžou.

  superkarma: 0 20.06.2006, 14:09:26
 3. avatar
  [5] Aja [*]

  A jestlipak by prošli i agenti této firmy? Taky vám od nich někdo neustále telefonuje a nutí drahé knihy? Taky máte schránku zamořenou jejich obálkami naducanými letáky se sliby zaručených výher? Taky už jste přišli na to, že jejich "encyklopedie" nejsou kvalitní a jsou k dostání i v antikvariátech za třetinové ceny?

  superkarma: 0 20.06.2006, 14:02:37
 4. avatar
  [4] Deafina [*]

  Já nemám pocit, že bych toho procestovala nějak moc, ale ti Švýcaři v Alpách jsou fakt .

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:58:22
 5. avatar
  [3] Eliana [*]

  fuj, uplne jsem zapomela na milou francouzskou pohostinost a malajce to by byl hrich je nedat do top ten

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:45:34
 6. avatar
  [2] Meander [*]

  Mě okouzlili Švýcaři, zklamali Rakušáci a mdlo se mi bude už navždycky dělat z Turků.

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:38:16
 7. avatar
  [1] Eliana [*]

  Mno procestovala jsem kus Evropy, manzel vetsi kus sveta,ale jako nejhorsi bychom oznacili Holandsko a Nemecko. Ano nejsem kocena I.tridy, ale narodnosti techto dvou zemi se chovali jako...to bych urazila zviratka. Nejmilejsi byli Anglicane a Norove spolu se Svedy...

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:03:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme