Zdraví

Raw food – syrový elixír mládí

Raw food čili syrová strava je v dnešní době velkým hitem. I u nás v Čechách existuje již několik restaurací tohoto zaměření. Někteří vitariáni tvrdí, že raw food je odpověď na léčbu rakoviny, že díky této stravě omládnete a zhubnete a také, že je to nejzdravější způsob stravování. Na druhou stranu se najdou i tací, co tvrdí, že syrová strava není vhodná pro každého, a rozhodně ne pro děti.

raw papriky

Někdo si to možná nedokáže představit, ale striktní vitarián konzumuje pouze syrovou rostlinnou stravu, to znamená zeleninu, ovoce, semínka, oříšky nebo naklíčené luštěniny. Klasickou součástí vitariánského jídelníčku jsou nyní tak oblíbené ovocné a zeleninové fresh džusy a smoothie. „Raw food je forma stravovaní, při které se nepoužívá tradiční pečení a vaření. Jídla se tvoří mixováním, krájením a vysoušením v dehydrátoru do 42 stupňů celsia. Tato úprava je důležitá proto, aby se udržela potrava stále „živá“, tedy aktivní, a do těla přinášela maximální množství živin a zejména enzymů. Jde totiž právě o to, jak se potrava zpracuje a co tělu zanechá. Tímto způsobem dochází v obou případech k maximalizaci,“ říká Eva Kavková, zakladatelka restaurace Secret of RAW a autorka projektu The Food of Love.

Dle slov Evy Kavkové je vtip v tom, že se organismus méně zatěžuje trávením, a navíc se do těla dostává velké množství živin, vitaminů a hlavně enzymů, díky kterým se strava snáze tráví. Raw food je nejen zdravý způsob stravování, ale jeho vedlejším účinkem může být také úbytek hmotnosti. Velkým bonusem jsou též účinky na lidský zevnějšek: Raw strava jednoznačně skvěle působí na vzhled. Má omlazující účinky, vylepšuje pleť, vlasy, celkově kůži, obnovuje orgány a prokazatelně léčí, dokonce i nemoci jako jsou rakovina. Nicméně je moc důležité připomenout, že to nedělá jen strava, ale i to, jak přes stravu měníme pohled na věc a naše postoje,“ vysvětluje Eva Kavková.

Sladkosi nejsou problém, alkohol nebo káva ano

V raw stravě mohou najít zalíbení i ti, co holdují sladkostem. Syrová kuchyně nabízí nepřeberné množství dortů a jiných dezertů, a přestože se to nezdá, bílkovin se ve formě aminokyselin najde v této stravě opravdu dost. Ovšem milovníci kávy a sklenky dobrého vína budou zklamaní: „Káva a alkohol vytváří v těle kyselé prostředí, což je důvod, proč bychom jej měli konzumovat střídmě. Kyselé prostředí je přesně to, co dává šanci vniku parazitů, plísní, a následně pak dalším nemocem. Raw strava je zásaditá, i když je zde důležité vědět, jak ji kombinovat, aby byla opravdu zásaditá,“ říká Eva Kavková.

závitky raw

Přes všechna pozitiva, která raw food nabízí, se mohou vyskytovat i zásadní negativa. Někteří výživoví poradci a dietologové tvrdí, že jde sice o stravu veskrze zdravou a pro organismus prospěšnou, ale ne zcela vhodnou pro každého člověka. Dle jejich slov je vhodná pro zdravé jedince, kteří netrpí žádnou chorobou trávicího ústrojí. „Syrová zelenina je nadýmavá a ne každý ji snáší dobře, stejně je tomu tak i s oříšky a semínky, jsou těžké na trávení. Zároveň tento způsob stravování nelze doporučit dětem, pouze dospělým,“ ozvývají se hlasy z kritického tábora.

Vitariánství je staronovým fenoménem ve stravování. Někdo si od něj slibuje pevnější zdraví, jiný ho považuje za krátkodobou detoxikaci organismu, tak či onak zkoušení nových věcí patří dle slov Evy Kavkové k životu a bez nich to není ono: „Děláním toho stejného nemůžeme dostat nový výsledek a tím, že žijeme v době, která od nás opravdu požaduje změny, je změna jídelníčku to nejjednodušší.“

   
20.01.2015 - Alternativně - autor: Eva Houšková

Komentáře:

 1. [10] Osmnactka18 [*]

  Zdravím, rozhodně nesouhlasím s předposledním bodem, přechod na RAW nebo alespoň rostlinnou stravu vám napraví trávení tak, jak to žádný doktor nikdy nezvládne. Sice vám nějakou dobu bude špatně, ale to jen protože se čistíte, vaše střeva si zvykají. Tomu se dá zabránit taky tím, že začnete postupně, začnete jíst víc a víc ovoce a zeleniny a míň a míň masa a mléčných výrobků, vařenou zeleninu vyměníte za čerstvou, no a nakonec se stanete vitariánem. Mně třeba nejvíc dělalo problém vyřadit brambůrky a podobné věci na mlsání u filmu, ale ty jsem nahradila oříšky a sušeným ovocem a už na ně ani nepomyslím. Hlavně se cítím naprosto skvěle, mám plno energie a už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy měla nějaké zdravotní potíže.

  superkarma: 0 05.06.2017, 15:33:05
 2. [9] bobani [*]

  Ani omylem !!! Sml23

  superkarma: 0 20.01.2015, 21:11:26
 3. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Francaise — #7 hele, ja ziju v subtropech a nemysli si, ze obcas nemam chut na poradnou polevku a vareny jidlo. Pokud litam nekde venku, staci bohate k obedu zeleninovy salat, ale byt na tom 16 let bych teda nechtela. Sml23

  superkarma: 0 20.01.2015, 19:34:15
 4. avatar
  [7] Francaise [*]

  Kamarádka jedla jen syrové jídlo, když byla dlouhodobě v tichomoří a když se vrátila, měla všechny hodnoty tak úžasné, že její lékařka z toho byla paf! Jenže přiznala, že takto se dá jíst v teplých krajích, u nás je z takové stravy zima. Ne nadarmo naši předkové jedli kaše a zimě jitrnice a škvarky.Sml22

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 1 20.01.2015, 18:26:04
 5. [6] Vivanka [*]

  Mám pocit že už někdo neví co by vymyslel. Není nad to si dát teplé jídlo!!!

  superkarma: 0 20.01.2015, 13:26:08
 6. [5] cilani [*]

  Nic pro mě.. Jednak papriky a podobné mi způsobují slušné zažívací problémy a břichaboly, takže ano - zhubla bych..

  superkarma: 0 20.01.2015, 11:03:04
 7. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Neuznávám tyhlety militantní stravovací směry. Člověk by měl jíst všechno, syrové, vařené, maso, zeleninu, přílohy, ovoce, normální pestrou stravu. A pro potěšení si občas (ale fakt občas, ne den co den) dát nějaký mlsek nebo skleničku dobého alkoholu.

  superkarma: 2 20.01.2015, 08:46:48
 8. avatar
  [3] pajda [*]

  Celosvětový propagátor této stravy popisuje, kolika let se dožil a jak je to úžasné, jak nemá opotřebené tělo. Jenže taky píše: denně spím pouhých 10 hodin, z toho dvě po jídle, abych načerpal sil. Když jsem unavený jdu na procházku, když mám chuť zaplavu si, popřípadě si mírně zacvičím. Poslouchám nálady svého těla...

  Pracuje jako poradce pro výživu u kterési modelky - jméno teď z hlavy nevím, ale zato vím, že ta jí všechno. Kdybych neměla žádném starosti, žila jen sama se sebou a mohla si celé dny dělat, co chci, taky bych vyžila ze syrové stravy...knížku mám doma už léta, ale do práce si ji samozřejmě nenosím - píšu, co mi z ní utkvělo v paměti, protože mě zaujalo, jaký blábol se dá vydávat za seriózní literaturu.

  superkarma: 1 20.01.2015, 08:46:23
 9. [2] assaly [*]

  je az s podivem jak jsme se mohli bez tech novinek dozit dospeleho veku Sml80

  superkarma: 0 20.01.2015, 06:44:12
 10. avatar
  [1] gerda [*]

  Raw, fresh, smoothie...jděte s tím někamSml31

  superkarma: 6 20.01.2015, 06:37:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme