Zdraví

Rána do nosu aneb letní „odér“


Léto žel neoplývá jen samými pozitivy.

Zdá se vám, že je váš nos najednou neuvěřitelně citlivý a zachytí i pranepatrný pach ve vašem okolí? Není oč stát. V létě, kdy organizmus reaguje na zvýšenou teplotu vzduchu a na přehřátí nadměrným pocením, je snad lepší chodit po městě pěšky a tramvajím, metru a třeba i velkým obchoďákům se vyhnout obloukem.

Češi nepoužívají deodoranty

Je to ostuda, ale statistiky mluví jasně: deodoranty a antiperspiranty nejsou v České republice součástí každodenní hygieny.

Jak ukazují výsledky společného celoevropského průzkumu tří velkých kosmetických společností, průměrný Čech spotřebuje ročně třikrát menší množství deodorantů a antiperspirantů (přibližně 0,8–1,2 l) než například průměrný Angličan.

I když se k používání deodorantů a antiperspirantů hlásí 71 % českých žen a 49 % mužů, nepoužívají je jako běžnou součást každodenní hygieny.

Překvapivě jen o ¼ více víc intimních prostředků proti potu a pocení používají oproti Čechům Francouzi, Němci nás předčí dvojnásob. Všeobecně o sebe víc dbají obyvatelé západní Evropy. Více deodorantů a antiperspirantů než Češi používají ve východní a střední Evropě ještě například Poláci a Maďaři. Za námi jsou už jen Rumuni a Rusové.

Co je pocení?

Pocení je přirozený mechanizmus doplňující regulování tělesný teploty. Pocení, které není způsobeno horkem nebo tělesným pohybem, nebo které je hojnější, než je obvyklé, může být průvodním jevem nějaké choroby. I zdravý člověk se v létě samozřejmě potí víc – podle potřeby těla regulovat teplotu!

Příčiny

♦ Obezita – pocení hlavně ve dne
♦ Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza), další
   příznaky: hmotnostní úbytek, třes, průjem, vyboulené oči, únava,
   bušení srdce
♦ Chronická infekce (tuberkulóza, brucelóza, AIDS) – pocení
   hlavně v noci, další příznaky: trvalý kašel, hubnutí
♦ Menopauza (přechod) – návaly horka a pocení – hlavně v noci:
   začíná nepravidelná menstruace
♦ Změny v hormonální rovnováze – nadměrné pocení během
   menstruace
♦ Užití alkoholu či acylpyrinu
♦ Horečka nad 38 °C – pocení při horečce je normální reakce
♦ Šaty či ložní prádlo ze syntetických materiálů způsobují
   zvýšené pocení
♦ Emocionální stres
♦ Vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou
♦ Vývoj potních žláz během puberty působí zvýšené pocení
   zejména v podpaždí
♦  Lymfom – noční pocení, další příznaky: zvětšené mízní uzliny,
   svědění kůže, ztráta tělesné hmotnosti, bezdůvodná horečka

Se zápachem potu už jsme s létem jakž takž srozumění. Ale další nechutnou libůstkou provázející velké společenství lidí (a nejen v létě) bývají unikající větry. „Unikání“ větrů (plynatost) sice neohrožuje ničí život, ale dokáže ho důkladně znepříjemnit. Zvláště když k němu dochází příliš často.

Rozumné změny v jídelníčku a některé vhodné potravinové doplňky mohou poskytnout vítanou úlevu nejen vám, ale hlavně vašemu okolí.

Co to jsou větry?

Volně odcházející střevní plyn. U dospělého člověka k této přirozené tělní „chemické reakci“ dochází asi patnáctkrát denně. Ve střevech se totiž tvoří až 1,5 litru plynu. „Normální“ ovšem neznamená, že bez problémů. I průměrné množství plynu může znamenat pro některé lidi značné nepříjemnosti a u některých je frekvence odchodu větrů a jejich množství značně nad průměrem. Jediný klad u tohoto stavu je to, že není příznakem rakoviny nebo nějakého jiného závažnějšího onemocnění střev..

Plynatost  a její příčiny

K nadýmání (plynatosti) dochází, když se v zažívacím traktu tvoří příliš mnoho plynů, které pak konečníkem odcházejí ven. Nejobvyklejší příčinou jsou chemické reakce, ke kterým dochází po některých jídlech. K nejčastějším „pachatelům“ patří kapusta, zelí, růžičková kapusta, květák, brokolice, luštěniny a cibule.

Tyto potraviny obsahují komplex sacharidů, které jsou často jen nedokonale stráveny v žaludku a tenkém střevě. Když se dostanou do tlustého střeva, jsou rozštěpeny neškodnými bakteriemi, které zde žijí. Vedlejším produktem tohoto štěpení jsou určité plyny: oxid uhlíku, sirovodík a metan.

U některých lidí vyvolává nadýmání například i mléko. Plynatost vázaná na tuto zásobárnu bílkovin je často příznakem nesnášenlivosti laktózy (mléčného cukru).

Sirovodík a jiné sirné sloučeniny způsobují nepříjemný zápach některých větrů. Nadměrná plynatost může být příznakem onemocnění, které brání normálnímu zažívání – například celiakie.

Může být také způsobena stresem, který narušuje proces trávení tak, že do tlustého střeva přichází nedokonale strávená potrava. Rovněž vzduch spolykaný v době stresu může procházet střevy a zvyšovat plynatost zažívacího traktu.

Co jsou to opruzeniny?

Opruzeniny nás postihují nejčastěji v rozkroku, nebo na místech těla s trvalým třením. Jedno je jisté – v létě nám mohou zbytečně zkomplikovat dovolenou. A hlavně koupání – ještě ke všemu ve slaném moři, při kterém podrážděná nebo poškozená kůže pořádně pálí! Naprostá většina z nás se opruzeninám však dokáže vyhnout.

Někteří lékaři říkají těmto opruzeninám „džípová nemoc“. Ve vedrech totiž často trápí turisty, kteří sedí dlouho v autě nebo v autobuse. Ale také řidiče kamiónů a taxikáře. Bývají důsledkem přílišného pocení v těchto místech a třením kůže o kůži.

Pokud jim chceme předejít, měli bychom mít na sobě měkké a spíš volnější spodní prádlo z bavlny, které dobře saje pot.

Naopak, v atraktivně vyhlížejících kalhotkách, slipech nebo trenkách s umělými vlákny se obvykle potíme víc, než je zdravé. Zejména pokud si oblečeme těsné džíny, případně jiné přiléhavé oblečení. Lékaři proto doporučují na cesty v letním horku volné, třeba plátěné kalhoty nebo šaty. A také častější zastávky, na kterých se protáhneme a provětráme.

Samozřejmě – léto je eldorádem bujných kvasinek, plísní, roztočů a jiných breberek. Horké počasí přeje všemožným zánětům... Ale co, je krásně, na zanedbané zdravotní prohřešky budeme myslet až na podzim!!!

O smraďoších čtěte také ZDE!

   
07.08.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [62] musilovahana [*]

  Když jsem jezdila autobusem, tak to někdy byla opravdu síla.

  superkarma: 0 07.10.2012, 16:20:36
 2. avatar
  [60] wich [*]

  Souhlasím s názorem, že nejvíce zaostávají v téhle hygieně a boji proti případně vzniklému pachu právě bývalí Čechoslováci. Jak teď v létě hodně vyjíždím za hranice, vůbec smraďochy nepotkávám, naopak všichni hezky voní. A když někdo smrdí typickým turistickém potem, mluví česky nebo slovensky Bohužel (To si nemohou přibalit vlhčené ubrousky a mini antiperspirant?)
  Čili u českých mužů je pokrok hygiena, ne ještě po nich chudáčcích chtít používání parfémů, natož aby ještě pochopili jejich smysl (ne, opravdu to pánové není do podpaží proti pocení).

  superkarma: 0 10.08.2008, 16:31:01
 3. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Čerstvý pot nesmrdí tak možná na čele, všude, kde jsou apokrinní (v podstatě pachové) potní žlázy, smrdí i čerstvej.

  superkarma: 0 08.08.2008, 11:29:53
 4. avatar
  [58] Vivian [*]

  Já už nejezdím MHD

  superkarma: 0 07.08.2008, 21:05:34
 5. avatar
  [57] Eva_CZ [*]

  Angel79: a ze je nejaka universita soukroma, jeste neznamena, ze na ni nemohou studovat prasata. Mozna jsi smrdela sama, tak proc by se myli oni.

  superkarma: 0 07.08.2008, 18:37:00
 6. avatar
  [56] Eva_CZ [*]

  Angel79: nemame tady MHD. Ale MHD jsem zazila ve velkych mestech. Tady je v MHD ( tam, kde jsem byla ja ) klimatizace.
  Opravuji - za 9.rok pobytu v USA - Florida a ( a predtim 2x mesicni pobyt ) jsem JA zadnej cloveci smrad necitila, pokud neberu v uvahu ty Cechy na jedny benzince.
  Ťapina: mohla bys vedet, ze cerstvy pot nesmrdi. Ti lidi tam smrdej proto, ze maji na sobe bud propoceny obleceni, nebo starej pot - tzn. ze rano nepouzili sprchu.

  superkarma: 0 07.08.2008, 18:35:16
 7. avatar
  [55] Gabi [*]

  Rikina: normálka - třeba tělocvičny škol, které se večer pronajímají pro "starce".

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:42:09
 8. [54] Anai [*]

  Ta %, to je fakt síla! Nicméně MHD je toho právě důkazem , jezdím denně tramvají a tak vím své... Nechápu, když kosmetika je dnes směšně levná oproti totalitní době vzhledem k platům. Já třeba používám, když je horko, deodorant 3 x denně a k tomu ještě nějakou slabou letní vůni stříkám taky 3x denně (a myslím, že je to norma a to se nepotím moc). Jenže všechna ta osvěta je zřejmě k ničemu, zvláště u chlapů , kteří jsou postiženi ještě socialismem a teorií, že používat to je zženštilé...

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:37:31
 9. [53] Rikina [*]

  Jsou i taková fitka, že tam sprchy nemají. Sice nevím, jak je to možné, že se to smí provozovat, ale je to fakt.

  Jinak dnes ráno jsem si v metru povšimla slečny, čistě umyté a navoněné, kterak pozdvihla ruku k tyči, a tím odhalila v podpaží strniště s bílou vrstvou antiperspirantu. Nesmrděla, ale že by to bylo pěkné na pohled...

  superkarma: 0 07.08.2008, 13:49:11
 10. [52] gentiana [*]

  Ťapina 44: Antiperspirant, co používám,jsem si kupovala před rokem, což vím úplně přesně, bylo to na letišti, když jsem letěla do stockholmu. Paralelně používám další dva, oba mám taky tak rok... a všech tří je víc než půlka. A to se potím hodně a podpaždí si taky patlu hodně.

  superkarma: 0 07.08.2008, 12:01:27
 11. [51] Angel79 [*]

  Eva_Fl: Promiň ale jsi trochu hloupoučká . Žila jsem dost dlouho v USA a v autobusech to teda určitě nevoní (zvláště obézní Amíci). Na soukromé univerzitě to bylo půl na půl.

  superkarma: 0 07.08.2008, 11:23:37
 12. avatar
  [50] Landriel [*]

  Teď dorazil šéf a teda jako jednat s ním taky není žádný čichový med...

  superkarma: 0 07.08.2008, 11:13:15
 13. avatar
  [49] Landriel [*]

  kareta: Ťapina: tak autem nebo pěšky budiž - ale smrdět v šalině nebo v busu by mi bylo fakt trapné...

  superkarma: 0 07.08.2008, 11:01:59
 14. avatar
  [48] prece ja [*]

  jestli to nebude i tím, že jaksi je pořád odst lidí, kteří nemají možnost se po práci v místě osprchovat, tak holt jedou domů zpocený a hygienu řeší až tam. a nemyslím, že by byl český národ na tom až tak špatně

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:58:06
 15. avatar
  [47] Ťapina [*]

  kareta: Taky tak, ve fitku byly 3, slovy tři sprchy na dvacet ženských po aerobicu, nedej Bože, kdyby zároveň končil i spinning. Sedla jsem do auta a byla osprchovaná doma dřív, než některé z nich tam.

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:51:08
 16. avatar
  [46] Ťapina [*]

  A smiřme se s tím, že lidi v MHD prostě smrděj, protože jsou naštosovaní na malém prostoru, a víc se potí. Smrděli by i v Americe, kdyby tam nějaká MHD byla Já teď šalinama nejezdím a dlouho jsem nikoho smrdět necítila, takže asi taky můžu říkat, že TADY teda lidi voněj

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:50:08
 17. avatar
  [45] kareta [*]

  Landriel: když jsemchodila di fitka, taky jsem se chodila sprchovat domů- měla jsem to 100m a větší pohodlí

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:49:03
 18. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Průměrný angličan se v antiperspirantu koupe, nebo má větší podpaží? Já používám antiperspirant ve spreji denně, ale víc než litr za rok toho podle mě nebude

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:43:38
 19. avatar
  [43] shb [*]

  bléééééé teď mi uklizečka vysypala odpadkac- ale ten odééér!!!! fůůůůůjjj asi nezná antiperspirant chudák je tu nová - jen na záskok a ani neumí snad česky vůbec... musím otevřít okno...

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:34:07
 20. [42] Tini [*]

  renicka: Chapu, ja jsem se taky vzdy sprchovala az doma i muj pritel to tak dela! Hned bych chytla nejakou plisen nebo buhvi co! A mas pravdu...vlasy to je fakt nechutny!!!

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:31:18
 21. avatar
  [41] Landriel [*]

  renicka: těžko říct, navštívila jsem různá fitka a setkala jsem se s takovými slečnami ve všech. Co mě dostalo asi nejvíc, když jsem chodila na kick box, kde se člověk zpotí opravdu fest, zvlášť v těch rukavicích, bandážích a chráničích - když kamarádka jela neosprchovaná domů přes půl města. A že byl fakt problém v té šatně vydržet, když jsme si odmotaly bandáže. A byly jsme tam dvě.

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:30:25
 22. [40] renicka [*]

  Landriel: Já jsem možná jedna z těch, které ve fitku potkáváš , bydlím totiž naproti a tak se sprchuji až doma, nesnáším totiž společné sprchy atd, zvedá se mi z toho žaludek (hlavně jsem vysazená na chomáče vlasů na podlaze)

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:22:03
 23. [39] Tini [*]

  Tak ja nastesti jezdim autem, takze zadny smradochy cuchat nemusim
  Ale kdysi jsem jezdivala....to bylo zazitku.Porad se divim, ze se ti lidi neciti .

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:20:40
 24. [38] soofii [*]

  Nicki: asi ho to tak moc nebolí, když není ochotem vyzkoušet tak jednoduchou věc, jako je oholení...

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:12:58
 25. avatar
  [37] floo [*]

  Nicki: Ať přítel zkusí depilační krém ...

  superkarma: 0 07.08.2008, 10:12:06
 26. avatar
  [36] Julča [*]

  Já jsem si antiperspirantama zničila už dost oblečení. Je jedno, jestli je gelový, tuhý, nebo kulička

  superkarma: 0 07.08.2008, 09:43:32
 27. avatar
  [35] Severacka [*]

  tak manža se opruzuje v tříslech celkem často a musí chodit v létě na ostro pak nemá problém, ale pak se mu stane, že roztrhne montérky samozřejmě, že v rozkroku.....

  superkarma: 0 07.08.2008, 09:42:49
 28. avatar
  [34] kareta [*]

  Nicki: oholit a pudr- zásyp Nebo ať trpí

  superkarma: 0 07.08.2008, 09:24:35
 29. avatar
  [33] Dimsy [*]

  Landriel: Taky za nima do šatny nelezu,ale musejí prijít kolem mě,vrátit klíče a zaplatit.To se jim bohužel vyhnout nemůžu.

  superkarma: 0 07.08.2008, 09:24:06
 30. avatar
  [32] Landriel [*]

  Kremzina: mamka je silnější a právě se jí taky dělaly opruzeniny v těch záhybech, tak jsem jí poradila takový ten tuhý/krémový atp a od té doby je v pohodě. Já používám jakýsi bílý adidas a jsem spokojená - teda až na bílý fleky na černým oblečení

  superkarma: 0 07.08.2008, 09:15:31

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme