Rakovina vulvy sice není příliš časté onemocnění, avšak ročně jí v České republice onemocní přes dvě stovky žen. Po 50. roce věku by měla mít před tímto nádorem na pozoru každá žena a nezapomínat na pravidelné gynekologické prohlídky. Umírá na něj totiž téměř každá druhá pacientka. Více informací o tomto onemocnění nám prozradil Prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

Dá se říct, které ženy jsou rakovinou vulvy postiženy nejčastěji?
Karcinomy vulvy jsou poměrně vzácné nádory. V současné době jich přibývá zhruba 220 ročně. Nejčastěji se vyskytují u žen mezi 60 a 80 roky věku. A jak potvrzuje statistika za posledních 20 let, incidence stoupá.

Toto onemocnění lze asi odhalit včas, pokud žena chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi, že?
Ano. Toto onemocnění má dvě cesty vzniku. Ve zhruba 40 procentech případů vzniká jako důsledek infekcí HPV HR - typem 16, 31, 33 (druh lidského papilomaviru). To bývá u žen mezi 40. a 70. rokem. U druhé skupiny žen onemocnění vzniká na atrofickém stařecky změněném epitelu (výstelce) jako vřídek, a to nejčastěji mezi 60. a 90. rokem. Tyto ženy však bohužel často již nechodí pravidelně ke gynekologům, i když by měly, aby byly informovány. Bohužel, některé nechají ze strachu a studu dorůst nádory do obrovských rozměrů. Nádory do 2 cm velikosti totiž dokážeme vyléčit v 90 a více procentech.

graf

Jak rychlý průběh má rakovina vulvy?
U starších pacientek je průběh bohužel opravdu rychlý. Někdy je dělí od 5 mm vřídku k 3 cm nádoru pouze měsíce...

Jak probíhá léčba?
Základem léčby je chirurgické odstranění (radikální excize nebo vulvektomie) nádoru a uzliny v oblasti inquinofemorální (třísla). Dnes navíc dokážeme být šetrnější a u nádorů do 4 cm provádíme tzv. detekci sentinelové uzliny (první uzlina v oblasti inquinofemorální). To výrazně snižuje komplikace chirurgické léčby. Pokud jsou uzliny negativní, pouze ženy sledujeme. Pokud by již byla metastáza v uzlinách, jsou pacientky po operaci ozařovány.

Léčba s sebou jistě nese i nějaké následky. Jak moc ovlivní život pacientky?
Dnes lze u většiny nádorů - časných stadií (nádory do 2 cm) většinou i zachovat většinu tkáně vulvy a ženy mohou i sexuálně žít. Větší nádory, které je nutno řešit vulvektomií, již většinou neumožní kvalitní pohlavní život. Rozsáhlejší nálezy s pozitivními uzlinami, kde se provádí odstranění všech uzlin, mohou vést k otokům jedné nebo obou končetin.

robProf. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

Svou profesní kariéru začínal na Gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice v Berouně. Od roku 1986 působil na FVL UK a Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF, kde se postupně stal odborným asistentem a vedoucím lékařem Onkogynekologického oddělení. V roce 1996 přešel do Motola a na UK 2. LF Praha, kde od počátku působil jako odborný asistent Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol, vedoucí lékař Onkogynekologického oddělení a školský zástupce přednosty kliniky. Od roku 2003 až dosud je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky UK 2. LF a FN Motol a vedoucím lékařem Onkogynekologického oddělení.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama