Zdraví

Rakovina v rodině – jak ji zvládnout?

Nikdo od svého lékaře nechceme slyšet ta dvě slova, při kterých každému zatrne: „Máte rakovinu“. Vyrovnání se s nečekanou diagnózou a vším, co obnáší, zabere spoustu času a člověk si v takových chvílích klade otázky, na které zákonitě nezná odpovědi. Nejistota způsobená novou situací s sebou přináší obavy o budoucnost a stres. V následujícím článku poradíme nejen ženám, které mají osobní zkušenost s rakovinou prsu, jak nepříjemným pocitům co nejlépe vzdorovat, ale také přinášíme tipy pro jejich rodiny, přátele a okolí, jak se k nemocným rakovinou prsu chovat.

Psychika na prvním místě

Otázky, které přicházejí, se však netýkají pouze zdravotní stránky věci. Ruku v ruce s nimi jdou také starosti o finance. „Jak moc ovlivní moje nemoc rodinný rozpočet?“ „Zvládneme uživit rodinu jen z jednoho platu, když nebudu zvládat chodit do práce?“ Pod tíhou závažnosti situace a nejistoty ohledně budoucnosti proto není divu, že se co nevidět dostaví stres. V tomto momentě, ale i po celou dobu léčby, je důležitá především podpora rodiny a přátel.

rakovina

Příznaky stresu a jak snížit jeho hladinu

Jak ale poznat, že je člověk ve stresu? Napovědět mohou signály, mezi které patří například nekvalitní spánek, přetrvávající únava, stavy úzkosti, podrážděnost nebo bolesti hlavy. Dodržováním určitých pravidel a zásad však mohou hladinu stresu snižovat jak nemocní, tak i jejich rodiny, kterým se stres způsobený vážnou nemocí blízkého člověka také nevyhýbá.

   
17.07.2014 - Prevence rakoviny - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [8] peetrax [*]

  Prosím vás, co je to za "článek", to je bezcenné torzo plné všeobecných nicneříkajících keců. Proč se tam ani nepodepíše ten, co to smolil? Ale jo, mě by taky hanba fackovala, kdybych se měla podepsat pod takový canc.

  Výsměch lidem, kteří zažívají opravdové problémy. Kam ještě klesnete? Jde to ještě vůbec? Sml3

  superkarma: 0 17.07.2014, 18:45:33
 2. [7] vladka60 [*]

  Manžel měl nádor zhoubný na ledvině, takže teď je bez ledviny, ale hlavně, že další vyšetření jsou zatím dobré.

  superkarma: 0 17.07.2014, 10:12:46
 3. [6] Hajerka [*]

  Rakovina u nás v rodině se zatím nevyskytla,ale i přesto jsem si založila pojištění For you,díky nformacím na Ženě-In.Když budu v pořádku,jenom dobře.....

  superkarma: 0 17.07.2014, 10:05:21
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  jazuzinka — #4 Mám s tím dost zkušeností. Tatínek zemřel ve svých 42 letech. Závodní doktorka podcenila symptomy a léčila ho Meprobamatem, místo aby ho zahnala na vyšetření. Tehdy se neléčilo, ještě to před těmi 50 lety nedovedli. Manžel onemocněl před 2 lety a vrátili ho do života. Maminka má dnes 4 roky od závažné operace nádoru na tlustém střevě. Bohužel se na to přišlo pozdě (i přes preventivky, měla falešně negativní test). Takže pokračování na onkologii, chemošky a tak....každý ví, co to znamená. Ale je tady, vede se jí dobře (86 let), jezdí pracovat na zahrádku a nevzdává to. To, na co se dřív umíralo, se dnes léčí a život to rozhodně prodlouží.

  superkarma: 1 17.07.2014, 10:02:53
 5. avatar
  [4] jazuzinka [*]

  je to těžké, u nás v rodině na raka umírají všichni... babi s dědou odešli v 73 letech, mamka tu mrchu nakopala v 60ti a mě včera doktor sdělil, že mám nález a ještě mi 40 není. tak se mě článek celkem týká....

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 17.07.2014, 08:49:35
 6. avatar
  [3] hubajda [*]

  gerda — #1 ja zatim zadne berlicky nepotrebuji snazim se to zvladat ale kolikrat je tech berlicek hodne potreba

  superkarma: 0 17.07.2014, 07:56:55
 7. avatar
  [2] datura [*]

  Rakovina se v našem rodě nevyskytuje, zato všichni hyneme na infarkt, což mi připadá lepší, pokud to není jako u mého otce ve 48 letech.Sml80

  superkarma: 0 17.07.2014, 06:56:26
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  čekala jsem jiné rady, než ty obecně známé. Rady při tom, když rakovina u člena rodiny propukne. Jiné je to u pacienta, jiné pro jeho rodinné příslušníky. Nemocný potřebuje maximální oporu a ujišťění, že nemocí nic nekončí a je v silách medicíny nemoc léčit a často docela vyléčit. Někdy ale vůle nepomůže, na člověka je toho moc. Já se v noci budila v pláči, to neovlivníte, to je podvědomí. Věděla jsem, že načas potřebuju berličku v podobě prášků. Pomohly, já zas mohla lépe fungovat a pečovat a po zlepšení jsem bez potíží vysadila.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 17.07.2014, 06:18:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme