Zdraví

Rakovina u dětí: Co vás zajímá?


Rakovina u dětí je velmi smutné téma, které však možná právě proto vzbuzuje řadu otázek. Protože rakovina u dětí není zdaleka tak častá a také se proti ní téměř nedá bojovat prevencí, nesetkáváme se s ní ani v médiích tak často jako s rakovinou u dospělých. Následující otázky patří mezi nejčastější, jaké si lidé v souvislosti s rakovinou dětí kladou.

 

Jaké druhy rakoviny jsou u dětí nejčastější?

Mezi hlavní a nejčastější typy dětských zhoubných nádorů patří leukémie (zhoubné bujení krevních buněk) a nádory centrálního nervového systému, tj. mozku a míchy. Leukémie tvoří asi jednu třetinu všech zhoubných nádorů u dětí. Kromě těchto nádorů je pro děti typický například také specifický nádor ledvin, zvaný Wilmsův tumor, nebo některé nádory kostí. Ty však jsou již méně časté.

 

Kolik dětí ročně onemocní rakovinou?

Ve srovnání s výskytem zhoubných nádorů u dospělých je rakovina u dětí velmi řídkým jevem. Například v roce 2005 bylo nahlášeno 156 nádorů u dětí ve věku 0–14 let. To je „pouze“ 0,2 % z celkového počtu nahlášených nádorů. Ve stejném období zemřelo na zhoubný nádor 34 dětí (0–14 let).

 

Víme, co rakovinu u dětí způsobuje?

Příčiny způsobující rakovinu u dětí jsou z velké části dosud neznámé. Malé procento dětských nádorů může být vysvětleno vrozenými genetickými mutacemi nebo expozicí radioaktivního záření. Ačkoliv vědci a lékaři již v minulosti podezírali mnoho vlivů vnějšího prostředí, žádný z těchto podezřelých faktorů se nakonec nepodařilo věrohodně usvědčit. Je to částečně proto, že dětských nádorů je relativně málo a každý je svým způsobem jedinečný, co se týče jeho vzniku, průběhu a prognózy.

 

Jaké vlivy mohou být rizikové a které naopak rizikové nejsou?

Jak již bylo řečeno, zvýšená expozice ionizujícímu záření (radioaktivitě) může způsobit vyšší výskyt některých zhoubných nádorů v dětském věku.

 

Ze vzniku některých nádorů bylo podezříváno i používání pesticidů, avšak studie, které byly na toto téma provedeny, nedokázaly zhoubný vliv pesticidů spolehlivě doložit.

 

Bylo provedeno také několik studií, které zkoumaly vliv kouření matky v těhotenství na rozvoj rakoviny u jejího dítěte. Podle těchto studií kouření matky riziko rakoviny u dítěte nezvyšuje, ale může to být, poněkud překvapivě, vliv kouření otce ještě před početím.

 

Spolehlivě byl vyloučen vliv ultrazvukového vyšetření v těhotenství na vznik rakoviny u dětí.

 

Článek připravil server www.lecba-rakoviny.cz

   
17.06.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [3] átéčko [*]

  nebylo by něco o moru?

  superkarma: 0 17.06.2008, 20:11:28
 2. avatar
  [2] verlit [*]

  Koukám, že redakce razí trend „aspoň jeden článek s názvem, obsahujícím slovo rakovina, denně“. Není nad příjemné počtení. Naštěstí se zdá, že reakce se blíží nule, tak je šance, že se přeorientují třeba na infarkty, žloutenku nebo plané neštovice

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:14:02
 3. [1] Manuel [*]

  Nemáte někdo názor nebo zkušenost s vlivem neionizujícího záření na vznik dětské leukémie?Jedná se o mobily,vedení vys.napětí,antény mobilních operátorů...Přečetla jsem nějaké zahraniční studie a docela jsem se vyděsila.

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:11:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme