Zdraví

Rakovina slinivky: Nová vakcína, nová naděje

injection

Karcinom slinivky břišní patří k nejzávažnějším onkologickým diagnózám. Pěti let od zjištění nádoru se přes veškerou protinádorovou léčbu dožije pouhých pět procent pacientů. Nyní však pacientům svitla naděje v podobě vakcíny. Tato vakcína totiž nebude sloužit k prevenci zdravých, ale bude podávána již nemocným pacientům. Obsahuje speciální geny, které by měly být schopny stimulovat obranný systém k rozpoznání a zničení nádorové tkáně.

Rakovina slinivky je věc genů a životosprávy

„Onkologická onemocnění mají v naprosté většině případů genetický podklad. Ten se ale projevit může a také nemusí. Velmi často se projeví, a to hlavně v případech, kdy se sejdou další rizikové faktory. Například kouření, špatná životospráva a v souvislosti s rakovinou slinivky břišní se hovoří také o sladkých limonádách,“ uvedl pro Ženu-in lékař a onkolog Marek Peterka.

Rakovina v těle nemocného ovlivňuje imunitu, která pak nedokáže rozpoznat a zničit nádorové buňky. A právě tento fakt by měla vakcína umět změnit. Jak ukázaly studie na myších, určitý druh očkování totiž dokáže imunitu znovu „odblokovat“, a ta se pak může pustit do boje s rakovinnými buňkami. Vědci z The Cancer Institute of New Jersey (CINJ) už na vakcíně intenzivně pracují.

„V rámci výzkumu v CINJ bylo dosud zjištěno, že vpravení (injekce) očkovací látky nebo jiných imunitu povzbuzujících látek přímo do nádorové tkáně může vést k odblokování imunitního systému a spuštění imunitní odpovědi proti nádoru. Potenciálně je tato metoda účinná jak v potlačení růstu primárního nádoru, tak „sesterských“ nádorů, které mohou být zdrojem metastáz,“ informuje server ulekare.cz.

Vakcína se začne testovat na lidech

Vakcína, která nese pracovní název PANVAC, je stále zkoumána v laboratořích. Brzy se ale dostane k prvním pacientům. Vybráni budou ti, u kterých není možné nádor odoperovat, a tedy jsou jinak jejich šance na uzdravení minimální.

Vybraní pacienti dostanou dva typy vakcín. První bude obsahovat stejný virus jako vakcína proti neštovicím, bude obsahovat živý oslabený virus, který se bude schopen do jisté míry množit. Tato vakcína bude aplikována do paže.

Druhý typ vakcíny bude obsahovat nemnožící se virus a bude pod kontrolou ultrazvukové sondy zavedené do žaludku podáván přímo do nádoru.

Tato studie potrvá dva roky. „Věřím, že výsledky budou pozitivní, a když už nic jiného, alespoň nás posunou kousek dál ve výzkumu léčby rakoviny. O tom, kdo by byl vhodným pacientem a kdo ne, jak by probíhalo financování léčby a podobně, je dle mého názoru ještě brzy uvažovat. V první řadě je třeba prokázat účinnost vakcíny,“ dodal k výzkumu Peterka.

   
08.06.2010 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] Bosorka68 [*]

  nj sladké nápoje, ale taky vyživa a to ja se vůbe starame o sebe. A pak už jen onkologie :(

  http://www.znamylekar.cz/onkologie

  superkarma: 0 03.11.2013, 20:48:18
 2. avatar
  [3] poldinka [*]

  Sml22škoda,že se toho nedočkal můj báječný švagr.Zemřel v 45 letech.Dva roky je sice dlouhá doba pro nemocné touto zákeřnou nemocí,ale každý krůček k udravení je dobrý.

  superkarma: 0 08.06.2010, 17:42:23
 3. avatar
  [2] mio [*]

  O tom nebezpečí sladkých nápojů mi říkala nedávno i moje lékařka na gastru. Sml22

  superkarma: 0 08.06.2010, 16:11:43
 4. avatar
  [1] Juana [*]

  Kéž by to fungovalo, z rakoviny slinivky mám strach, mám k tomu dědičné vlohy. Jen škoda, že se toho nedočkal Patrick Swayzee.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:47:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme