Zdraví

Rakovina plic? Smrtelná diagnóza!

V současné době extrémně stoupá počet nových onemocnění rakovinou plic, nejčastěji postihuje lidi od věku 65 let, výjimkou ale nejsou ani mladší, a nejvíce se na něm podílí kouření, vyvolává ho z 95 procent. To jsou základní fakta, která jsem se dozvěděla na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno od přednostky prof. MUDr. Jany Skřičkové. 

Návštěva zdejšího špičkového pracoviště byla vedena jednoznačně jasnou myšlenkou - ukázat možnosti současné medicíny,  jak rakovinu plic objevit a léčit. Ale nedělejte si iluze! Vyléčit se nedá všechno. Na tomto plicním oddělení jsem se setkala s člověkem, kterému už není pomoci. Čeká a je smířený.

Jak mi řekla profesorka Skřičková, řešením je nekouřit a vůbec nezačínat. „Rakovina plic je zákeřná, protože nemá časné varovné signály, které by umožnily zachycení choroby v počátečním stadiu. V plicích je totiž jen málo nervových zakončení a nemoc na počátku nebolí. Jakmile se příznaky choroby objeví, je už karcinom zpravidla v pokročilém stadiu a možnosti léčby jsou limitované."

Cesta onkologického pacienta
Operace, chemoterapie, radioterapie, biologická léčba – to jsou způsoby léčby, které mají lékaři k dispozici. Podle typu a rozsahu onemocnění a také podle celkového zdravotního stavu volí léčebný postup.

Zahrála jsem si na nemocného a začala jsem jako každý jiný v ambulanci. Tady se lékaři pacienta nejdříve zeptají na to, zda chce znát svoji diagnózu. „Já bych určitě chtěla,“ říkám, ale doktorka Lenka Babičková doplní, že jsou i tací, kteří ji znát nechtějí, a dokonce ani nechtějí, aby lékaři informovali rodinu, manžela, děti. „Tak to bych zase  nechtěla,“ oponuji, ale to už mi říká, jaké jsou možnosti léčby a jaká je prognóza mého imaginárního onemocnění. Zároveň mi naplánuje vyšetření plicních funkcí - spirometrii, bronchoskopii, CT a ultrazvuk břicha.

Spirometrie - měření objemu plic, je trochu legrační, ale dost fyzicky náročné vyšetření. To vám něčím podobným, jako je kolíček na prádlo, secvaknou nos, vy se musíte třikrát za sebou pořádně nadechnout a pak ostře vydechnout, to jste pak celí udýchaní a rudí jako krocan. Tady na pacienta čeká ještě jedna roztomilost, a tou je šudlání ušního lalůčku. Ani nevíte, jak moc jsme se u toho nasmáli, a těch asociací… Lalůček musí být úplně rudý, a toho se dosáhne třením umělohmotnou placičkou s drátkem. Čím rychleji, tím dřív se to stane. Sestra pak do něj bodne a odebere krev. Jde o vyšetření krevních plynů, a to je možné udělat pouze z krve z lalůčku anebo z tepny.

Tak velká legrace už to není na bronchoskopii. Paní doktorka Anna Hrazdírová je velmi milá, sympatická a hlavně empatická, ale každý sem jde i přesto se staženým hrdlem. A o něj právě jde. Moderním bronchoskopickým přístrojem se dokáže po předešlé anestezii do hrtanu podívat do všech plicních zákoutí a odebrat jejich vzorek. „Zhluboka dýchejte a nebojte se, uvolněte se,“ radí pacientce paní Alence, která si její rady evidentně bere k srdci, ale pak stejně řekne: „Ale žádná slast to není.“

Už jsem zase za novináře
A to jsem se už zase vrátila do své role. To proto, že vám chci představit tři pacienty, se kterými jsem se na plicní klinice seznámila. První z nich je pan Oto. Dochází na kliniku ambulantně a právě čekal na šestou a poslední chemoterapii. „Marodím od poloviny října, nejdřív jsem si myslel, že mám chřipku, hodně jsem kašlal, pak jsem začal kašlat krev a to už bylo zle, verdikt doktorů byl jasný: nádor na levé plíci,“ říká a je evidentně rád, že bude mít chemoterapii už za sebou. Další kroky léčby určí lékaři podle rentgenu a vyšetření krve. K cigaretám se už vrátit rozhodně nechce.

Paní Hanka je na první pohled spokojená paní, čeká na mě usměvavá a šťastná, má po operaci a čekají ji čtyři chemoterapie. „Měla jsem problémy s dechem, a tak jsem šla k doktorovi a pak rovnou sem,“ svěřuje se a dodává, že začala kouřit už v osmnácti letech, dnes je jí osmapadesát.

A Slávka, to je čiperná dvaašedesátiletá paní učitelka na penzi. Než jsme si začaly povídat, uklidila „nepořádek“ na posteli, však znáte učitelky! A pak to přišlo – vodopád šťastných slov. Tolik optimismu jsem už dlouho nezažila, a to jsem stále ve společnosti zdravých lidí, mnohdy navíc i mladých. „Nemohla jsem do schodů, to byla moje potíž, rakovina se mi usídlila dole pod hrudní kostí,“ vysvětluje a dodává, že se léčí už rok. Ještě se dovídám, že nekouřila, a že svoji chorobu přisuzuje azbestu, který dýchala coby mladá studenta na brigádách v azbestocementové fabrice, kde si přivydělávala. A to jsem si vzpomněla na slova profesorky Skřičkové o náchylné mladé sliznici.

Odcházela jsem z brněnské plicní kliniky a byla jsem šťastná, že odejít můžu. Ale také jsem si uvědomovala, že nikdo nic nikdy nemá jisté… tak se opatrujme.

Máte zkušenost s rakovinou? Onemocněl někdo z vaší rodiny? S jakými pocity jste to snášela?

 

   
17.03.2008 - Zdraví - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. [28] Bretule [*]

  Remicade je jeden z léků cílené biologické léčby. Dává se lidem se zánětlivým onemocněním střev nebo revmatoidní artritida a taky na psoriázu.

  superkarma: 0 01.05.2008, 20:41:59
 2. [27] Jana Šimečková [*]

  na co je teda ten remicade

  superkarma: 0 01.05.2008, 20:26:29
 3. [26] Bretule [*]

  Standulko. To je moc smutný, že máš rakovinu. Ale teď jsem nedávno četla v nějaké článku, jak by si žena moc přála, aby její máma měla jenom rakovinu plic, protože to se mnohem lépe léčí, než rakovina slinivky, na kterou umírala ona. Mmch. Remicade na rakovinu není. Ale zjišťuj si víc informací, určitě ti lékaři pomůžou, v dnešní době už mají vynikající výsledky. A myslím, že i kdyby tě léčili chemoterapií, tak bych se tomu nebránila, taky už určitě hodně lidí zachránili.

  superkarma: 0 01.05.2008, 11:31:21
 4. avatar
  [24] valesovavera [*]

  Moje maminka před 1O.lety zemřela na rakovinu plic a v životě nevykouřila ani jednu cigaretu.Celý život neměla problémy se zdravím bylo jí 74 let když zemřela .Nádor už se nedal operovat , 2 roky přežila po chemo terapii.

  superkarma: 0 19.03.2008, 17:13:38
 5. avatar
  [23] amidala [*]

  Modroocko: existuje zajišťovací chemoterapie...ale nakecat někomu,že je to jen tak je nesmysl...

  superkarma: 0 17.03.2008, 21:01:37
 6. avatar
  [22] verlit [*]

  Modroocko: Já sama bych taky chtěla diagnózu znát, ale jinak ano, jsou lidi, kteří to potvrzení opravdu slyšel nechtějí. Samozřejmě to v hloubi duše vědí, ale nějak mají pocit, že dokud to nemají oficiálně, černé na bílém, tak to není tak skutečné a definitivní.
  Pokud jim to pomůže bojovat nebo se s tím vyrovnat, tak proč ne. Prostě řeknou doktorovi, ať je pošle, kam je třeba, ale neříká jim, jaká je diagnóza a jaké mají vyhlídky. Jsou opravdu ochotni věřit tomu, že ta chemoterapie je preventivní.

  Naopak druhá sorta lidí chce informace co nejpodrobnější, pídí se po odborné literatuře, studuje internet a nakonec prakticky "žije" rakovinou.

  Úplně nejlepší výsledky a šance na výlečení mají prý ti, kteří prostě vezmou onemocnění jako fakt, k léčbě přistupují aktivně, ale nestane se jediným smyslem jejich života a pokud je to jen trochu možné, žijí jako dosud. Jenže ne každý tohle dokáže

  superkarma: 0 17.03.2008, 20:17:21
 7. avatar
  [21] Modroocko [*]

  verlit: ja si to proste neumim predstavit. Takze tam nekdo jde s tim, ze souhlasi, ze mu bude doktor o vysledcich lhat? Uz vidim, jak verim tomu, ze jsem v poradku, kdyz mi doktor rekne: vam nic neni, ale pro jistotu nasadime chemoterapii

  superkarma: 0 17.03.2008, 17:09:09
 8. avatar
  [20] vládík [*]

  Návštěva plicního oddělení jedné nejmenované pražské nemocnice byl jeden z mých nejhorších zážitků na medicíně. Pokoje ještě po osmi postelích a z nich koukali jen oči-pacienti s rakovinou plic, kteří tam čekali na svoji smrt. Vždycky, když vidím ty partičky výrostků u nás před základkou, si říkám, že tohle by jim měli ukazovat

  superkarma: 0 17.03.2008, 16:24:54
 9. avatar
  [19] LBU [*]

  Děda zemřel na rakovinu plic - dlouholetý kuřák. Před 4 lety zemřela švagrová na rakovinu. Nejdříve měla rakovinu prsu, která se jí potom rozlezla všude. Bylo jí 33 když umřela, nechala tu po sobě 4 a 13 letou dceru. Děda si to zavinil sám, ale švagrová za to nemohla

  superkarma: 0 17.03.2008, 15:47:36
 10. avatar
  [18] kominice [*]

  Tchýně. Loni zemřela a asi nikdy nezapomenu jak bojovala o každé nadechnutí. Sviňská nemoc.

  superkarma: 0 17.03.2008, 15:45:53
 11. avatar
  [17] Milala [*]

  Přesně to samé vyšetření absolvuji každé tři měsíce se svým mužem právě v Bohunicích.Nejedná se o rakovinu,ale prodělal dost závažné onemocnění plic.A také přestal po 35 letech kouřit...dá se říct,že den ze dne.Ale v nemocnici s ním byli pacienti,kteří právě tu rakovinu měli a cigaretu si neodpustili!

  superkarma: 0 17.03.2008, 13:22:34
 12. avatar
  [16] Ch.Z. Kochanská [*]

  Můj otec, nekuřák, zemřel na infarkt. Ale máti kouří a nejde jí přestat.

  superkarma: 0 17.03.2008, 13:20:32
 13. avatar
  [15] Pentlička [*]

  Tchán mé kamarádky na ni zemřel - v životě nekouřil. Na druhé straně - můj otec kouřil a i když přestal, tak umřel na rakovinu, sice ne plic, ale močáku, ale stejně. A moje babička - vášnivá kuřačka zemřela na rakovinu vaječníků.

  superkarma: 0 17.03.2008, 13:18:15
 14. [14] HOŠI [*]

  Vloni mně zemřela sestra 50 let do tří měsíců od zjištění nemoci....nikdy nekouřila!!!

  superkarma: 0 17.03.2008, 13:14:54
 15. avatar
  [13] amidala [*]

  Meander: můj taky

  superkarma: 0 17.03.2008, 11:46:19
 16. [12] gentiana [*]

  (1) Z druhé ruky
  (2) Jo
  (3) Kráva blbá, to je typický, nehctělo se jí k doktorovi a teď má nádor velikosti obézního morčete. Nechť umře v pokoji.

  superkarma: 0 17.03.2008, 11:06:50
 17. avatar
  [11] Modré z nebe [*]

  Rakovina - takovej humus. Divím se, že tolik lidí kouří ... Můj otec kouřil dost. A pak přestal ze dne na den (dodnes ho obdivuju, že to zvládnul hned napoprvé), protože mu zemřel na rakovinu plic nejlepší kamarád - ještě větší hulič.

  superkarma: 0 17.03.2008, 10:55:53
 18. avatar
  [10] Meander [*]

  Můj otec na rakovinu plic zemřel.

  superkarma: 0 17.03.2008, 10:49:09
 19. avatar
  [9] átéčko [*]

  Mé okolí nesmí kouřit Mám z cig. kouře migrénu. Takže buď dotyční v mé blízkosti přestanou kouřit, nebo se rozloučíme....

  superkarma: 0 17.03.2008, 10:38:45
 20. [8] Danka [*]

  Tchán na tuto nemoc zemřel. Kouřil hodně, ani v noci si nedal pokoj.

  superkarma: 0 17.03.2008, 10:07:26
 21. avatar
  [7] átéčko [*]

  Loni umřel manžel mé kamarádky na rakovinu plic. Dlouholetý silný kuřák.

  superkarma: 0 17.03.2008, 09:48:23
 22. [6] maajaa65 [*]

  V rodině přímo rakovinu nemáme, ale před několika lety měl značné zdravotní problémy související s celoživotním kouřením tchán /tehdy mu bylo 65 let/. Opravdu jsme si mysleli, že je to rakovina. Tehdy se můj manžel /rovněž kuřák/ zařekl, že přestane kouřit. Dopadlo to tak, že tchán je v pořádku a s kouřením po cca 40 letech definitivně skončil, ale protože se u něj nepotvrdila rakovina, manžel kouří vesele dál. Dřív jsem se kvůli tomu trápila, nyní zastávám názor: kdo chce kam, pomozme mu tam...

  superkarma: 0 17.03.2008, 09:16:22
 23. avatar
  [5] femme [*]

  zrovna minulý rok umřeli na rakovinu plic moji tři známí chlapi mmch dlouholetí kuřáci

  superkarma: 0 17.03.2008, 09:16:19
 24. avatar
  [4] verlit [*]

  Modroocko: Část lidí nechce znát diagnózu smrtelné nemoci jako je rakovina. Léčí je samozřejmě stejně, ale prostě vynechají ten okamžik, kdy jim lékař „oficiálně“ sdělí, o jakou nemoc jde. Pacient pak může věřit, že jde o něco jiného, méně zhoubného, méně závažného.
  Zrovna u rakoviny plic si to moc představit nedokážu, protože tam způsob léčení samotný jasně naznačuje, o jakou chorobu jde. Ale pacienti si dokáží namlouvat skoro cokoli, když jim na tom záleží a pokud jim to prospěje psychicky, tak proč ne. Nakonec psychický stav ovlivňuje úspěšnost léčby kolikrát stejně nebo i víc než vlastní léčení.

  superkarma: 0 17.03.2008, 08:51:15
 25. avatar
  [3] janatka [*]

  Mám špatné zkušenosti s rakovinou už dva blízcí mi v rodině zamřeli na tuto nemoc a myslím si,že nás pohlcuje čím dál více a to i v řadách slavných.

  superkarma: 0 17.03.2008, 08:04:22
 26. avatar
  [2] Modroocko [*]

  To fakt jde nekdo k doktoru s tim, ze nechce znat svoji diagnozu? Proto tam snad jdu, ne? A co teda tomu nekomu, kdo ji znat nechce, reknou? Ty jsi zdravej, jdi klidne domu?

  superkarma: 0 17.03.2008, 07:19:26
 27. avatar
  [1] Evikus [*]

  Nevidím rozdíl před léčbou a po léčbě

  superkarma: 0 17.03.2008, 06:54:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme