Zdraví

Rakovina děložního čípku


Rakovina děložního čípku patří k závažným chorobám. Naštěstí je proti ní ochrana v podobě očkování. O  možnostech současné medicíny v tomto oboru odpovídal MUDr. Jiří Dvořák.

MUDr. Jiří DvořákPane doktore, kde se rakovina děložního čípku vzala?
Dnes je už jasné, že rakovina děložního čípku je způsobena HPV viry. Je to vlastně taková malá lokální chřipka.

Můžete být přesnější, jaké viry?
Rakovinu děložního čípku způsobují humánní papilomaviry (HPV), kterých je přes 140 typů. V oblasti genitální se vyskytuje čtyřicet jejich typů. V osmdesáti až pětaosmdesáti procent jsou za rakovinu odpovědny typy 16 a 18. A právě proti těm máme dnes očkování.

Tělo samo se bránit nedokáže?
Tělo není schopno vytvářet proti těmto HPV virům protilátky. Jedinou možností primární prevence je tedy očkování.

Který věk je pro očkování nejlepší?
Pro naprostou většinu ženské populace u nás vidíme jako optimální dobu pro vakcinaci období těsně po dosažení 15. roku věku. Výrazným přínosem je ale vakcína i pro ženy starší, sexuálně aktivní.

Je potřeba mít před očkováním nějaká laboratorní nebo jiná vyšetření?
Provedení jakéhokoli vyšetření či testu jako například HPV test, onkologická cytologie, kolposkopie není před vakcinací nutné, žena má být ale upozorněna na nutnost pravidelných gynekologických kontrol. Na screeningu karcinomu děložního hrdla se u očkovaných nic nemění.

Jak dlouho vakcína působí?
Účinnost vakcíny je prokázána na dobu 5 let, lze předpokládat období výrazně delší, nicméně vycházet lze pouze z faktů. Celkem se podávají 3 dávky vakcíny, každá stojí kolem 3500 korun, takže celkem necelých 11 tisíc korun.

Má očkování odezvu u dívek, respektive jejich matek?
Jsem pyšný na populaci českých žen a hlavně matek. Skutečně na očkování nešetří. Očkování podstupují i ženy a dívky z méně movitých kruhů. Názor, že je to moc peněz, je velmi vzácný.

Rada gynekologa ženám-in na závěr?
Samozřejmě podstoupit očkování, ale také pravidelně navštěvovat svého gynekologa. A v životě být skutečně vybíravou ženou - vybírat si partnera nepromiskuitního a nefetujícího.

Jaký je váš názor na očkování dívek proti rakovině děložního čípku? Pokud máte dceru, nechala jste ji už očkovat? Zdá se vám částka za vakcínu vysoká?

 

   
20.03.2008 - Zdraví - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] april [*]

  Meander: jasně, že z určitýho úhlu pohledu je to propagačka vakcíny, ale přesto pokud hledám informace o souvislosti kondomu a HPV, tak výsledky jsou vcelku vypovídající - většina odkazů, ať už jsou zdroje různé, nepotvrzuje, že by kondom by 100% účinný proti HPV. Takže demagogie, myslím, je, tvrdit, že kondom 100% zabrání rakovině děložního čípku. Btw. předpokládám, že výsledky hledání se týkají papilomavirů s předpokladem vzniku rakoviny děložního čípku a ne HPV bradavic.

  superkarma: 0 20.03.2008, 12:03:16
 2. avatar
  [19] april [*]

  Ťapina: tak to vím, že jsou papilomaviry a papilomaviry. Přesto ale tvrdit, že kondom je 100% ochrana je asi přecejen mírně zavádějící. Byť je to asi nejlepší prostředek, jak se chránit, nejde si říkat - používám kondom, tak se mě to netýká.

  superkarma: 0 20.03.2008, 11:54:43
 3. avatar
  [17] april [*]

  Tak Jirika bych zase nekamenovala, ono podle nějaký studie sice kondom snižuje riziko, ale protože cituji: "papilomaviry se mohou přenášet i pouhým dotykem určitých oblastí pokožky a to nejen v oblasti genitálií", není kondom 100% ochrana proti HPV.

  superkarma: 0 20.03.2008, 11:50:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme