Milé čtenářky, další příběh na téma rakovina děložního čípku je dost odstrašující. Týká se totiž 19leté slečny! Měl by být varováním hlavně pro všechny maminky. Nechte své děti očkovat, a to co nejdříve! Ideální věk pro očkování proti rakovině děložního čípku je 12 - 14 let, tedy před zahájením pohlavního života.

Pokud jste nám ještě nenapsaly a máte k tomuto tématu co říci, podívejte se prosím ZDE.

Příběh od čtenářky Nikoly S.

Dobrý den,

chtěla bych se se všemi podělit o svůj příběh. Nejde mi o žádnou výhru, chci se jen podělit o zkušenost a prostřednictvím toho varovat. Je mi 19 let a mám 2 roky přítele. Nedávno mě dokonce požádal o ruku a začínala jsem žít život, po kterém jsem toužila. Ve škole jsem si na všech besedách říkala, že se mě ty pohlavní nemoci netýkají. Já mám přeci stálého partnera a dávám si na vše pozor.

Jenže pak přišel strašák HPV. Gynekoložka mně ani na několik vyzvání nevysvětlila, co mi to chce vlastně kontrolovat. Říkala tomu jen nález a že se musí po půl roce zkontrolovat. Žádné informace, co je to, jak to funguje, jak by mi to mohlo ublížit. A tak jsem si začala vše hledat sama na internetu. Jen už bylo pozdě. Přišla kontrola, po kontrole biopsie děložního čípku, za dva měsíce konizace a za měsíc pak rekonizace, a potom naštěstí už jen kontroly.

Na té rekonizaci jsem si ale uvědomila, že nejsem zas tak nedobytná a že by asi bylo dobré dávat na sebe lepší pozor. Netýká se to jen žen ve vyšším věku, je to problém i mladých žen. Na pooperačním vedle mě na jedné straně ležela 17letá slečna a na druhé straně 58letá paní, která už byla i vdovou. Tohle je prostě problémem všech žen, ne jen starších nebo těch, co už mají děti. Ne nadarmo se říká, že když se milujete s mužem či ženou, tak se milujete i se všemi jeho partnery, co kdy měl.

Ženy by před tím neměly zavírat oči a muži by konečně neměli tento problém brát jako problém ženy. Vždycky za to můžou dva, stejně jako je to s dětmi. :)

Tímto Vám přeji hezký den

Nikola S.

Občanské sdružení HPV College

hpvHPV College je neziskovou organizací, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV. Jejím cílem je zvýšit povědomí laické i odborné veřejnosti o infekci HPV a onemocněních, jež s ní souvisejí, jelikož mnoho lidí nemá dostatečné informace o rizicích a možnostech ochrany. Znalost problematiky je přitom pro účinnou prevenci nezbytná.  HPV College se snaží  soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech.

Více na www.hpv-college.cz.

Na očkování proti papilomavirům přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Kompletní očkování tak může vyjít jen na 2 400 Kč. To je případ Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, u které dívky ve věku 12 až 17 let mají hned dvojí zvýhodnění. Nejprve mohou získat očkovací látky za zvýhodněnou cenu a po aplikaci třetí dávky si ještě navíc mohou požádat o příspěvek na očkování ve výši až 4 000 Kč.

Reklama