Milé čtenářky,

dnes vám přinášíme první z vašich příběhů, které jste nám poslaly na téma rakovina děložního čípku a onemocnění genitálními bradavicemi.

Pokud jste nám ještě nenapsaly a máte k tomuto tématu co říci, podívejte se prosím ZDE.

doktor

Příběh první od čtenářky s nickem jar1

U nás v rodině obchází strašák jménem rakovina prsu. Měla ji moje babička, ale ta ji dostala až v pozdějším věku a už mezi námi bohužel není, potom moje mamka onemocněla ve 40 letech a naštěstí vše úspěšně zvládla, i když ji za to obdivuji, kolik v sobě našla síly, aby překonala několik operací, chemoterapii a taky léčbu ozařováním. Mně je teď 30 let a kvůli dědičnosti  rakovinového genu jsem před 5 lety zašla na gynekologii pro žádanku do Mamo ambulance a při vyšetření paní doktorka odhalila změny na čípku. Udělaly se krevní testy a další odběry a vše se potvrdilo. Nebylo na co čekat, a tak jsem hned souhlasila s operací a  ve svých 25 letech jsem prodělala konizaci děložního čípku. Histologie ukázala předrakoviné stádium, takže na operaci jsem šla za „5 minut dvanáct“. Další testy ukázaly, že se poškozenou tkáň odebrali všechnu, a tak nemusí následovat žádná další léčba. Jen jsem musela chodit na kontroly na gynekologii každého čtvrt roku, po roce už stačilo 2x do roka. Můžu říct, že mi nemoc mojí mamky vlastně zachránila život, protože koho by napadlo, že v 25 letech budu mít náběh na rakovinu. Takže teď pravidelně chodím na kontroly na gynekologii a mamologii a vždycky trnu, že tam něco při vyšetření najdou. „Zatím“ jsem dobrá a doufám, že mě tato nemoc nedohoní, že jí uteču. Držte mi všichni palce. Děkuji

Občanské sdružení HPV College

hpvHPV College je neziskovou organizací, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV. Jejím cílem je zvýšit povědomí laické i odborné veřejnosti o infekci HPV a onemocněních, jež s ní souvisejí, jelikož mnoho lidí nemá dostatečné informace o rizicích a možnostech ochrany. Znalost problematiky je přitom pro účinnou prevenci nezbytná.  HPV College se snaží  soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech.

Více na www.hpv-college.cz.

Na očkování proti papilomavirům přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Kompletní očkování tak může vyjít jen na 2 400 Kč. To je případ Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, u které dívky ve věku 12 až 17 let mají hned dvojí zvýhodnění. Nejprve mohou získat očkovací látky za zvýhodněnou cenu a po aplikaci třetí dávky si ještě navíc mohou požádat o příspěvek na očkování ve výši až 4 000 Kč.

Reklama